KEGM ve Turkcell İş Birliği
07 Ocak 2010, 14:24 0

KEGM ve Turkcell İş Birliği

''Deniz Fenerlerinin Uzaktan Yönetimi'' projesi Turkcell'le hayata geçti...

Deniz fenerlerinin iletişim altyapısını üstlenen Turkcell ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün işbirliği sayesinde deniz fenerlerinin gemilerle haberleşme mesafesi 10 kat artacak.

Kıyı emniyetinin öncü projelerinden biri olan ''Deniz Fenerlerinin Uzaktan Yönetimi'' projesi Türkiye'nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell katkılarıyla güçlü bir alt yapıya kavuşuyor. İki kurum arasındaki bu işbirliğine ilişkin imza töreni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Salih Orakcı ve Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in katılımıyla Anadoluhisarı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Sosyal Tesisleri'nde yapıldı.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün ''Seyir Yardımcılarının Uzaktan İzlenmesi ve Kontrolü'' sistemine güçlü iletişim altyapısıyla destek veren Turkcell, Türkiye'nin dört bir yanında bulunan 185 deniz feneri ile İstanbul'daki kontrol merkezi arasındaki iletişimi sağlayacak. Turkcell'in kara ve denizleri en geniş kapsayan çekim gücü sayesinde, deniz fenerlerindeki data hatları üzerinden kesintisiz veri akışı gerçekleşecek.

Haberleşme mesafesi 10 kat artacak

Projenin Otomatik Tanımlama Sistemi Bileşeni ile seyir halindeki gemiler 5 deniz milinden görebildikleri fenerleri, artık 50 mil uzaklıktan fark edebilecek, fenerlerin etrafındaki hava, deniz ve trafik durumu konusunda bilgi alabilecek.

Deniz fenerlerini bilgi çağına taşıyacak proje ile karasularında güvenli seyir, deniz feneri arızalarının süratli tespiti ve arızanın hemen giderilmesi, kesintisiz seyir yardımcısı hizmetinin verilmesi, seyir yardımcılarının çalışabilirlilik standardını yüzde 99,8'de tutmak hedefleniyor.

İlk etapta 185 deniz feneri ile başlayacak olan proje 2011 yılı sonuna kadar toplam 430 deniz fenerine yayılacak.

Henüz yorum yazılmamış!

''Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası'' Başladı

07 Eylül 2018

Bu yıl üçüncüsü yapılan '' Deniz Kızı Ulusal Kadın Yelken Kupası '' Caddebostan - Adalar parkurunda gerçekleşiyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter