Büyük Yarış'ta artık Bozcaada yok!
25 Ocak 2010, 13:19 0

Büyük Yarış'ta artık Bozcaada yok!

TAYK'ın 2009 sezonunu değerlendirme ve 2010 programını sunma amacıyla düzenlediği ''Yatçı Toplantısı'' DenizBank Deniz Akademi konferans salonunda yapıldı.
2010 yılının dikkat çeken başlıkları arasında İstanbul-Çeşme rotalı Deniz Kuvvetleri Kupası'nda Bozcaada durağının kaldırılması ve ''Yarış Komitesi''ndeki değişiklik oldu.
Esentepe'deki Deniz Akademi konferans salonunda saat 19.00'da başlayan toplantıda önce 2009 yılının bir değerlendirmesi yapıldı.

TROFE ÖDÜL GECESİ 9 ŞUBAT'TA

TAYK Komodoru Serdar Kısadere, 2009 Trofe ödül töreninin bir düzeltme talebi nedeniyle gerçekleşemediğini söyledi. Protesto Komitesi tarafından konunun görüşülüp üst kurula gönderildiğini belirten Kısadere, ''Trofe ödül gecemizi 9 Şubat Salı günü her yıl olduğu gibi Fenerbahçe Kulübü Sosyal Tesisleri'ndeki Faruk Ilgaz Salonu'nda yapacağız'' dedi.
Ardından TAYK yönetimi tarafından 2010 sezonu için alınan kararlar katılımcılarla paylaşıldı.

BÜYÜK YARIŞ TEK ETAP

En önemlilerinden biri, ''Aşağı Yarış'' ya da ''Büyük Yarış'' veya ''Güney Yarışı'' gibi farklı isimlerle anılan geleneksel Deniz Kuvvetleri Kupası'nda Bozcaada durağının kaldırılması yolundaki karardı.
Temmuz ayındaki yarışta İstanbul Boğazı'nda Çengelköy'den start alacak yatlar, hiç durmadan Marmara Denizi, Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi'ni aşıp, yıllar önce olduğu gibi tek etapta Çeşme'ye ulaşacak.
Bu noktada söz alan TAYK Genel Müdürü Cahit Üren ve Yönetim Kurulu Üyesi Alican Turalı ''güvenlik'' konusunun fazlasıyla önemsenmesi gerektiğini belirttiler.
''Büyük Yarış''ın Çeşme'den sonraki ayağı Doğu Ege Yelken Haftası etkinlikleri çerçevesinde sürecek. Ancak sonrasında bir sürpriz var.

EGE'DE 330 MİLLİK YENİ ROTA

TAYK, 28 Temmuz'da bitecek Büyük Yarış'ın ardına NavyMed Cup adlı bir açıkdeniz yarışını eklemenin planlamasını yapıyor.
Şu an için sadece IRC1 ve IRC2 sınıfına açık olması düşünülen yarışın rota mesafesi yaklaşık 330 DM olacak. Alaçatı'dan verilen startla yola çıkacak filo, Rodos ile Girit adalarının ortasında yer alan Yunan karasularındaki Karphatos Adası'nı iskelede dönüp D-Marin Didim'deki finiş hattına gelecek.
Ege sularının ve rüzgarının ''hırçın'' olduğu bir döneme rastlayan bu yarışta yaklaşık 180 DM'lik bir mesafe pupa, geri kalan bölümü ise orsa seyri gerektiriyor.
Hatırlanacağı gibi Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, Sarıyer Orduevi'nde 2009 ödüllerini verirken yaptığı konuşmada TAYK yönetimine seslenmiş ve ''Deniz Kuvvetleri Kupası Açıkdeniz Yat Yarışları diyoruz ama bu bir kıyı yarışıdır. Açık denizlere açılma yolunda çalışmalar yapmalısınız'' demişti.
Oramiral Yiğit'in bu sözleri üzerine planlanan Navy Med Cup, yarış filosunu biraz daha ''açık denize çıkarma'' amacını güdüyor.

YARIŞ YÖNETİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Toplantıda ele alınan konu başlıklarından biri de ''Yarış Yönetimi'' oldu. 2009 sezonunda bu konuda fazlaca eleştiri aldıklarını söyleyen TAYK Komodoru Serdar Kısadere, 2010'da farklı bir çalışma planladıklarını anlattı.

Kısadere, tek bir Yarış Komitesi yerine ''değişen ekiplerle'' esnek bir sistem kuracaklarını ve gençlere de yarış yönetiminde fırsat tanıyacaklarını belirtti.

HEM CUMARTESİ HEM PAZAR YARIŞ VAR

DUO Cup'lara bir üçüncüsünün de eklenmesi hedefler arasında. Ancak bunun için ''son derece sıkışık'' yarış takviminde bir yer açılması gerekiyor. Hatta bu yıl 27 Mart tarihinde Fahir Çelikbaş Kupası'nın ilk yarışı ile başlayıp 21 Aralık'ta Kış Kupası'nın üçüncü yarışı ile tamamlanacak sezonda bazı hafta sonları hem Cumartesi hem de Pazar günleri yarış olacak.

GECENİN ''GÖZDE'' KONUSU: ONE DESIGN

Toplantıda Fatih Özmen de One Design yarışlarla ilgili bilgi verdi. İkisi "Fleet Race'', biri de ''Match Race'' şeklinde gerçekleşecek organizasyonlarda ''para ödülü'' de konuyor. Bu yarışları yönetmek için de yurt dışından ''Umpire'' olarak anılan Uluslararası hakemler getirilecek. Bu kişiler bir yandan yarış yönetirken bir yandan da bu görev için seçilen kişileri eğitecek.

REKABET YERİNE ''İŞBİRLİĞİ''

Toplantının sonunda ''dilek ve öneriler'' bölümüne geçerken Komodor Serdar Kısadere ile Yönetim Kurulu Üyesi Alican Turalı'nın konuşmaları dikkat çekiciydi.

İstanbul'un köklü iki yelken kuruluşu olan Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) ve İstanbul Yelken Kulübü (İYK)'nın, yelkenciliğin gelişmesi adına aralarındaki rekabete son verip bir masanın etrafında konuşması ve ''işbirliği'' yolları araması dikkat çekiciydi. Bu gelişme salondakiler tarafından da memnuniyetle karşılandı ve alkışlandı.

KISADERE'DEN ''YAPICI'' YAKLAŞIM

Geceye iz bırakan bir diğer dikkat çekici nokta da, iki yıllık görev süresinin sonuna geldiğini belirten Komodor Serdar Kısadere'nin özellikle tartışma yaratan konulara ''yapıcı'' ve "çözüm arayan" yaklaşımı idi. Bazı organizasyonlarda ve yarışlarda ''haklı eleştirilerle'' karşılaştıklarını söyleyen Kısadere, yatçılara, ''Gelin, sizlerin de fikir, görüş ve önerilerinizle kaliteli yarışlar yapalım'' dedi.

''BAŞHAKEM KARARINDA ÖZGÜR DEĞİL''

Tüm konuşmacılardan sonra söz alan TYF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Orhan Tüker, ''Hakemler hata yapabilirler, ancak Başhakem de kararlarında özgür değildir. O hem yarışı yönetecek, hem de organizatör kulübün isteklerini uygulayacaktır'' sözleri ile hakemlerin çalışma sistemleri hakkında bilgi verdi.
Tüker, yılın en tartışmalı yarışı olan Bülent İçgören Kış Kupası'nın ikinci mücadelesinde verilen ''abandone'' kararını ise doğru bulmadığını ifade etti.

Henüz yorum yazılmamış!

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası sahiplerini buldu

08 Haziran 2017

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Çeşme'de düzenlenen T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası'nda heyacan kupaların sahiplerini bulmasıyla sona erdi.

Cayo Largo

20 Şubat 2001

Küba'nın sadece turistler için ve turistlerle yaşayan minik bir mercan adası. Bembeyaz kumların mürekkep mavisi denizle olağanüstü bir kontrast oluşturduğu, Karayiplerin ortasında, hindistancevizi ağaçlarının gölgesinde serinleyen bu minik ada.

İsrail'de Çevre Felaketi...

22 Şubat 2021

İsrail'in 195 kilometrelik sahil şeridini kaplayan petrol sızıntısı, paniğe neden oldu. Plajlar kapatıldı, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Denizdeki yaşamı riske sokan sızıntının, ülkedeki en büyük çevre felaketlerinden biri olduğu düşünülüyor.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter