Engelli yelkenci okyanusu aştı
27 Ocak 2010, 12:08 0

Engelli yelkenci okyanusu aştı

Engelli yelkenci, teknesiyle okyanusu aştı. Geoff Holt, felç olmadan önce Atlas Okyanusu'nu 3 defa geçmişti.

1984 yılında Hempshire den yelkenli teknesi ile yola çıktıktan sonra, Tortala da Sığ suya atlayarak geçirdiği, kaza sonucu göğsünden aşağısı felçli olan Geoff Holt, ayaklarını tamamen,el ve kollarını kısmı olarak felçli bulunmakta. Kaderine razı olmayan Holt. Yardım almaksızın yelkenliyle , felçli olarak Holt (42) bu şekilde Atlas'ı yelkenle geçen dünyada ki ilk engelli kişi oldu.

Holt'un "Impossible Dream" (İmkânsız Rüya) isimli kendisi için özel olarak üretilmiş 18 metrelik katamaranıyla gerçekleştirdiği 4 bin 300 kilometrelik yolculuğu 28 gün sürdü. Yüksek teknoloji ürünü ekipmanını kullanarak yelkeni yöneten denizci, yardım almadı, . Holt'un son durağı 1984 yılında kaza geçirdiği Virgin takım adalarındaki Tortola oldu. Seçilen son durak ilginçti Yol boyunca hiç dış yardım almayan Holt'un teknesinde sadece bir kameraman ile engelli denizcinin kişisel yardımcılığını yapan Susana adlı Yeni Zelandalı genç bir kız vardı.

Susana, yelkencilik hiç bilmediğini ve daha önce bu şekilde bir yolculuk yapmamasına rağmen, felçli engellilere uzun yolculuklarda yardım edebilmek için özel eğitim aldı. Gemi doktoru olan Susana ayni zamanda ''sea survival'' yani ''denizde canlı kalabilme'' konusunda bir uzman. Bu yolculuk için VHF telsizle haberleşme kursunu da tamamlamış.

''Quadriplegic sailor'' diye söz ediyor. İngiliz basını Geoff Holt a ''Kol ve bacakları çalışmayan'' engelliler için kullanılmakta bu deyim, Holt hayat küsmek yerine kendine hedef koydu ve doğaya uyum sağlayıp akıla, inatla mücadeleyle engellerin aşılabileceğini gösterdi.

Hürriyet

Henüz yorum yazılmamış!

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter