Petrol için özel gemi kullanılacak
17 Mart 2010, 11:09 0

Petrol için özel gemi kullanılacak

Karadeniz'de petrol aramaları için özel gemi kullanılacak.

TPAO ile birlikte Karadeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışmaları yapan ExxonMobil Exploration Şirketinin Başkan Yardımcısı Elwyn Griffith, Karadeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında Deepwater Champion (Derin Deniz Şampiyonu) isimli, özel tasarlanmış, yeni inşa edilen bir sondaj gemisinin kullanılacağını bildirdi.

Ankara Sheraton Otelinde yapılan 9. Türkiye Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansında konuşan ExxonMobil Exploration Şirketi Başkan Yardımcısı Elwyn Griffith, Karadeniz'de petrol ve doğal gaz aramaları için, üstün ultra-derin deniz teknolojisine sahip, dünya çapınla bir sondaj gemisini kullanacaklarını ve bunun için büyük heyecan duyduklarını söyledi.

ExxonMobil Türkiye Genel Müdürü Drew Goodbread ise Deepxater Champion isimli geminin halen Güney Kore'nin Ulsan şehrinde Hyundai Heavy Industries tersanesinde inşa edildiği ve geminin Karadeniz'de ilk kuyuyu 2011 yılının ilk yarısında deleceğini kaydetti.

Deepwater Champion'un, su derinliği 3 bin 660 metre olan derin denizlerde, 12 bin 190 metreye kadar sondaj yapma yeteneğine sahip olduğunu anlatan Goodbread, söz konusu geminin altıncı nesil bir sondaj gemisi olduğunu ifade etti.

Geminin diğer özellikleriyle ilgili şu bilgiler verildi:

''Geminin sondaj kulesi ve verimliliği artırmak üzere çeşitli faaliyetleri aynı anda yürütebilen iki sondaj istasyonu içeriyor. Marmara boğazındaki köprülerin altından kolayca geçebilmesi için kulenin iki adet sökülebilir bölümü bulunuyor. Çift gövdeli gemi, açık denizlerde 9 metre yükseklikteki dalgalar karşısında ve saatte 110 kilometre hızındaki rüzgarda dahi, uydu bağlantısı ile pozisyonunu otomatik olarak koruyabiliyor.''

AA

Henüz yorum yazılmamış!

Ekim Ayı Yat Yarış Takvimi

27 Eylül 2017

TYF Ekim Ayı Yat Yarış Takvimi

Papuç Burnu

05 Aralık 2010

36,58',34E koordinatlarında bulunan Papuç Burnu Bodrum'a 6 deniz mili uzaklıktadır. Şekli papuça benzediği için buray Papuç burnu adı verilmiştir. Burnun doğu kıyıları kayalıktır.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter