Krala 103 yaş bakımı
29 Mart 2010, 16:49 0

Krala 103 yaş bakımı

Dünyanın en ünlü yatlarının katıldığı 'Monaco Classic Week'te 1997 güzeli seçilen 'Ilona of Kylesku', 2011'de yapılacak yarışma için Marmaris'te bakıma alındı.

'Monaco Classic Week' adıyla 2 yılda bir düzenlenen ve dünyanın en ünlü klasik yatlarının katıldığı yarışmada ''1997 Yılı Güzeli'' seçilen 1907 yapımı ''Ilona of Kylesku'' (yeni adı ''Prince Otman''), 2011'deki yarışmaya hazırlanmak için Marmaris'e geldi.

28 metre uzunluğunda, biri master üç kamarası bulunan ve denize indirildiği günden beri seyir yapan 'Ilona of Kylesku'nun bakımını, Mavi-Mar'ın sahibi, eski bir deniz subayı olan Ercan Erkut yapacak. Piyasa değeri 4.5 milyon paund (10.5 milyon lira) olan teknenin baştan sona tüm vernikleri kazınıp yenilenecek, direkleri değişecek. Teknenin bordasında ve bastonun altında bulunan varak süsler, 18 ayar altın tozuyla kaplanacak. Yatın tüm makyajı için toplam 200 bin euro harcanacak.

15 kez el değiştiren ''Ilona of Kylesku'', son olarak 6 ay önce ABD'de film şirketi olan ancak adı açıklanmayan bir kadın tarafından satın alındı. Teknenin adı ise ''Prince Otman'' olarak değiştirildi.

Efsane kaptanın ruhu hâlâ teknede

Dokuz yıldır teknenin kaptanlığını yapan David Hayman, yatın efsane kaptanı Bob Rawlinson ile ilgili bir söylentiyi şöyle aktardı:''Rawlinson'un ruhunun hâlâ teknede olduğuna inanılır. Zaman zaman teknenin dümenine geçtiği söylenir. Hâlâ kimsenin çözemediği bir biçimde hiçbir elektronik aletin çalıştırılamadığı tekne, ilk kaptanı Rawlinson'un İskoçya'da yaşadığı yerin yakınından geçerken dümenini kilitleyip doğruca bağlı bulundukları iskeleye yanaşıyormuş. İnanması güç ama, bazen benim de başıma buna benzer ilginç olaylar geliyor.''

Henüz yorum yazılmamış!

4. Bodrum Uluslararası Optimist Regatta Yarışları sona erdi

27 Mart 2016

Bodrum International Optimist Regatta kısyasıya mücadelelerin ardından sona erdi.

OKYANUSTA KAYBOLDUKTAN 5 AY SONRA BULUNDULAR

28 Ekim 2017

İki denizci kadın ve köpekleri, Pasifik Okyanusu'nda kaybolduktan 5 ay sonra bulundu.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter