Kış trofesi IV. Ayağı tamamlandı
06 Nisan 2010, 14:28 0

Kış trofesi IV. Ayağı tamamlandı

Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü'nün gerçekleştirdiği Kış Trofesi tam yol devam ediyor, tüm kış Bodrum sularında yarış keyfi yaşatan trofe, baharın müjdecisi güneşle beraber 4. ayağını gerçekleştirdi. 3-4 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilen Kış Trofesi dördüncü ayak yarışları yelken severlere eğlenceli bir yarış daha sundu.

16 Ocak'ta birinci ayağı yapılan Trofede ekipler 52 tekneyle 4. ayağını gerçekleştirdi. Toplam 7 ayaktan ve 14 yarıştan oluşan mücadeleye katılan tekneler IRC sınıflarına göre yarıştılar. 3 Nisan'da saat 12:35'de Bodrum Kalesi önünden tek start alan tekneler Bodrum - Kıstak Adası - Bodrum coğrafi rotasında yarıştılar. 11:00 olarak ilan edilen start rüzgarın yön değiştirmesi ve kuvvetlenmemesi sebebiyle 12:35'de gerçekleşti. Birinci gün Hakem Komitesi rüzgârın yön değiştirmesiyle, teknelerin daha güzel yarışabilmeleri için rota değiştirme kararı aldı, tekrar yön değiştirerek oturan hava karşısında ilk ilan edilen rota üzerinde yarış gerçekleşti. 12 knot havayla yarışan ekipler pupa startta açtıkları balonlarla Bodrum sularında seyircilere keyifli bir yarış izlettiler.

İkinci gün yarış için gerekli rüzgarın öğle saatlerinde oturacağını gözlemleyen hakem komitesi, yayınladıkları ek talimatla brifing ve start saatini bir saat ileriye attı, teknelerin deniz üzerinde tehirde beklememeleri için alınan bu karar yarışçılar tarafından beğenildi. İkinci gün üçgen şamandıra rotasında gerçekleştirilen yarış, 8-9 knot rüzgarla orsa start aldı. İnshore rotada da mücadele eden ekipler trofenin dördüncü ayağını da tamamladılar. İlk ayaktan bu yana, artan katılımcılarıyla B.A.Y.K. Kış Trofesi, kışın soğuk ve yağmurlu günlerinden, baharın ilk sıcak güneşine dördüncü ayakta geldi.

Dördüncü ayak sonunda genel overall'da birinci X-Machine, ikinci Fat Lemon - Mapfre, üçüncü ise Matrix teknesi oldu. B.A.Y.K Türkiye'de bir ilke daha imzasını atmaya hazırlanıyor.

Ilki 1 Temmuz 2009 Denizcilik Bayramı kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Duo Yat Yarışı, bu yıl B.A.Y.K.'ın takvimine Duo Trofe olarak alındı. 23 Nisan, 10 Ekim tarihleri arasında yapilacak Duo Trofenin galibi, 5 ayakta yapilacak toplam 6 yarış sonucunda belli olacak. Ikişer kişilik ekiplerden oluşan tekneler daha zoru denemeye kararlı. Duo Trofeye katılmak isteyenler B.A.Y.K. ofisi ile bağlantıya geçebilirler.

2010 KIŞ TROFESİ IV. AYAK SONUÇLARI GRUP OVERALL

IRC 1

2205 X-MACHINE - HALUK BABACAN
5050 FAT LEMON-MAPFRE - BÜLENT ÖRGEN
1964 MANDINGA - ALTAN CEYLAN

IRC 2

1444 MATRIX - LEVENT ÖZGEN
252 MELTEM - TİMOÇİN ÖNÜR
824 TRUVA - YUSUF ATTİLA YENER

IRC 3 Skipper

1375 LADY C - CANAN AYDEMİR
8000 TZIGANE - EKBER LEVENT
406 SÜNGER - MERAL TÜRKOĞLU

IRC 4

76 BONA DEA - YAKUP İÇGÖREN
143 ARSIZ - HASAN SEL
10 DALGA - BURAK TÜZEL

CHARTER/CRUISER

717 SUN FAMILY - SİNAN KALFA
11 KIND OF BLUE - CEM EŞKİNAT
77 DOWN TOWN - NASFET İRİSTAY

2010 Kış Trofesi-Yarış Programı

24-25 NİSAN V.AYAK
8-9 MAYIS VI. AYAK
29-30 MAYIS VII. AYAK

2010 Duo Trofe-Yarış Programı

23 Nisan I. AYAK
7 Mayıs II. AYAK
28 Mayis III. AYAK
1 Temmuz IV. AYAK
9-10 Ekim V. AYAK

Henüz yorum yazılmamış!

Yelken Türleri

05 Ocak 2001

Cat teknelerde yalnızca bir ana yelken vardır. Şalupa teknenin ise en az iki yelkeni, ana yelken ve ön yelkeni bazende balon yelkeni olur.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter