44 gün sonra mucize dönüş
19 Nisan 2010, 11:08 0

44 gün sonra mucize dönüş

Şili depreminin yarattığı tsunami dalgaları nedeniyle okyanusa sürüklenip mahsur kalan ve hayatlarından umut kesilen yelkenlideki beş denizcilik öğrencisi tam 44 gün sonra karaya çıktı.

Polonya kökenli Fransız kaptan Boguslaw Norwid ve eşi, kaptanlık lisansı almak isteyen Avustralyalı ve Kanadalı beş denizcilik öğrencisiyle Ekvador'dan okyanusa açıldı. 14 m. uzunluğundaki SS Columbia adlı yelkenlinin 27 Şubat'ta Şili'de olması bekleniyordu. Ancak o gün, 8.8'lik bir deprem ülkeyi vurdu. Tekne, depremin oluşturduğu tsunami dalgarıyla Pasifik Okyanusu'nda 1600 km sürüklendi. Günlerce uygun rüzgar da esmeyince kıyıya dönemediler. Teknedekiler, depremden ve tsunami dalgalarından habersizdi. Yakınları ise denizcilerin boğulduğunu sandı. Ancak denizciler 44 gün sonra Coquimbo limanına dönünce gerçek ortaya çıktı: Psikolojisi bozuk olan ve 2002'de de aynı tekneyle 13 gün kaybolan kaptan, öğrencilerin telsizi kullanmasına izin vermemişti. Bu yüzden öğrencilerden haber alınamamıştı.

Mahsur kaldılar

Avustralyalı öğrenci Mitchell Westlake (23) ve arkadaşı Lisa Hanlon ile Josée Chabot ve Martin Neufeld çifti, okyanusta günlerce mahsur kaldılar. Gezi için 3500 dolar veren öğrenciler, ''Kaptan asker gibiydi'' dediler.

Hürriyet

Henüz yorum yazılmamış!

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter