44 gün sonra mucize dönüş
19 Nisan 2010, 11:08 0

44 gün sonra mucize dönüş

Şili depreminin yarattığı tsunami dalgaları nedeniyle okyanusa sürüklenip mahsur kalan ve hayatlarından umut kesilen yelkenlideki beş denizcilik öğrencisi tam 44 gün sonra karaya çıktı.

Polonya kökenli Fransız kaptan Boguslaw Norwid ve eşi, kaptanlık lisansı almak isteyen Avustralyalı ve Kanadalı beş denizcilik öğrencisiyle Ekvador'dan okyanusa açıldı. 14 m. uzunluğundaki SS Columbia adlı yelkenlinin 27 Şubat'ta Şili'de olması bekleniyordu. Ancak o gün, 8.8'lik bir deprem ülkeyi vurdu. Tekne, depremin oluşturduğu tsunami dalgarıyla Pasifik Okyanusu'nda 1600 km sürüklendi. Günlerce uygun rüzgar da esmeyince kıyıya dönemediler. Teknedekiler, depremden ve tsunami dalgalarından habersizdi. Yakınları ise denizcilerin boğulduğunu sandı. Ancak denizciler 44 gün sonra Coquimbo limanına dönünce gerçek ortaya çıktı: Psikolojisi bozuk olan ve 2002'de de aynı tekneyle 13 gün kaybolan kaptan, öğrencilerin telsizi kullanmasına izin vermemişti. Bu yüzden öğrencilerden haber alınamamıştı.

Mahsur kaldılar

Avustralyalı öğrenci Mitchell Westlake (23) ve arkadaşı Lisa Hanlon ile Josée Chabot ve Martin Neufeld çifti, okyanusta günlerce mahsur kaldılar. Gezi için 3500 dolar veren öğrenciler, ''Kaptan asker gibiydi'' dediler.

Hürriyet

Henüz yorum yazılmamış!

'CNR Avrasya Boat Show' Başladı

21 Şubat 2020

15. Uluslararası Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı - CNR Avrasya Boat Show, 22 Şubat - 1 Mart 2020 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi'nde binlerce deniz severi buluşturuyor.

Folkart Uluslararası Çeşme Yelken Haftası'nda ödüller sahiplerini buldu

06 Aralık 2015

16 ülkeden 270 sporcu ile Türkiye'nin birçok Yelken Kulübü'nden 70'e yakın sporcunun katıldığı Folkart Uluslararası Çeşme Yelken Haftası organizasyonunda yarışlar beş gün sürdü.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

BANNER

Babalar Günü Hediyen Şimdiden Hazır!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter