44 gün sonra mucize dönüş
19 Nisan 2010, 11:08 0

44 gün sonra mucize dönüş

Şili depreminin yarattığı tsunami dalgaları nedeniyle okyanusa sürüklenip mahsur kalan ve hayatlarından umut kesilen yelkenlideki beş denizcilik öğrencisi tam 44 gün sonra karaya çıktı.

Polonya kökenli Fransız kaptan Boguslaw Norwid ve eşi, kaptanlık lisansı almak isteyen Avustralyalı ve Kanadalı beş denizcilik öğrencisiyle Ekvador'dan okyanusa açıldı. 14 m. uzunluğundaki SS Columbia adlı yelkenlinin 27 Şubat'ta Şili'de olması bekleniyordu. Ancak o gün, 8.8'lik bir deprem ülkeyi vurdu. Tekne, depremin oluşturduğu tsunami dalgarıyla Pasifik Okyanusu'nda 1600 km sürüklendi. Günlerce uygun rüzgar da esmeyince kıyıya dönemediler. Teknedekiler, depremden ve tsunami dalgalarından habersizdi. Yakınları ise denizcilerin boğulduğunu sandı. Ancak denizciler 44 gün sonra Coquimbo limanına dönünce gerçek ortaya çıktı: Psikolojisi bozuk olan ve 2002'de de aynı tekneyle 13 gün kaybolan kaptan, öğrencilerin telsizi kullanmasına izin vermemişti. Bu yüzden öğrencilerden haber alınamamıştı.

Mahsur kaldılar

Avustralyalı öğrenci Mitchell Westlake (23) ve arkadaşı Lisa Hanlon ile Josée Chabot ve Martin Neufeld çifti, okyanusta günlerce mahsur kaldılar. Gezi için 3500 dolar veren öğrenciler, ''Kaptan asker gibiydi'' dediler.

Hürriyet

Henüz yorum yazılmamış!

İstanbul İkinci Klasik Tekneler Buluşması

24 Eylül 2019

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu , FAHRİ KORUTÜRK Marinası ( Kalamış) , İstanbul Yelken Kulübü, Tuzla Yat Kulübü, Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü işbirliğiyle, '' Klasik Tekneler ''başlıklı konferansa ve seyir gösterisine ev sahipliği yaptı. Etkinlik kapsamında, Yat Tasarımcısı Yücel Köyağasıoğlu tarafından '' İstanbul'un Klasik Yelkenli Tekneler '' konulu panelde düzenlendi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter