Tam 850 tekne ortada kaldı!
26 Nisan 2010, 10:30 0

Tam 850 tekne ortada kaldı!

Yat sahiplerine, Türk bayrağına geçmeleri için vergi indirimi yapıldı. Ancak birçok kişi karar verene kadar süre bitti. Tam 850 tekne ortada kaldı!

Tekne ve yat sahibi Türk vatandaşları için, yabancı bayraktan Türk bayrağına geçişte KDV ve ÖTV indirimiyle bazı avantajlar sağlayan uygulamanın süresi geçen 1 Aralık'ta doldu. Ancak, Türk bayrağına geçmek için yabancı bayrağı bırakan yaklaşık 850 tekne sahibi, işlemlerini yetiştiremeyince mağdur oldu. Bayraksız kaldıkları için denizlerde dolaşamayacakları ortaya çıkan bu tekneler, çekek yerlerine çekildi. KDV ve ÖTV indirimiyle bazı avantajlar sağlayan bu uygulama için yeni süre verilmemesi halinde, Türk yatçılar yeniden yabancı bayrağa geçecek. Bunun için de tam 12 milyon dolar ödeyecek. Deniz Turizm Birliği Başkanı Ercan Güneştutar, ayrıca bin 500'e yakın teknenin de Türk bayrağı çekmek için beklediğini belirterek, "İlk başta tekne sahipleri konuya tedirgin yaklaştı. Sonra anlayıp karar verdiklerinde süre bitti. Verilen sürede bin 300'e yakın tekne Türk bayrağına geçti. Mağdur olan tekne ve yat sahipleri ne yapacaklarını şaşırdı. Başka ülkelere para vermek akıl karı değil " diye konuştu.

'Milyarlarca lira kazanırız'

Ercan Güneştutar, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, yatların Türk bayrağına geçmeleri konusunda sürenin uzatılması için çabaladığını açıkladı. Güneştutar, "Türk bayrağına geçiş, ülke ekonomisine milyarlarca lira kazandırır" dedi.

'Bir kolaylık sağlanmalı'

Netsel Marmaris Genel Müdürü Zafer Ergül ise en azından bayraksız kalan tekneler için kolaylık sağlanmasını istedi ve ekledi: Bu tekneler Türk bayrağı alamazsa eski bayraklarına geçmek için yabancılara para akıtacak.

Takvim

Henüz yorum yazılmamış!

Bürokratik Engeller ve Pendik Balıkçı Barınağı

07 Ağustos 2019

Türkiye'nin üç tarafı birbirinden farklı denizleri ile çevrili güzel kıyıları tüm Dünya'nın gözbebeği olan bir konumdadır. Dört farklı denize ev sahipliği yapan karasularında amatör ve profesyonel denizcilerine sunduğu güzellikler yanında, irili ufaklı teknelerin yatların bağlama, kışlama, barındırma konusunda halen büyük ölçüde tam çözüme ulaşmamış fazlaca oluşan ihtiyaç ve beklenti içindedirler.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter