Duo Yat Yarışları yapıldı
26 Nisan 2010, 12:12 0

Duo Yat Yarışları yapıldı

Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü tarafından düzenlenen DUO (iki kişilik ekiplerle) yat yarışının ilk ayağı Kalamış -Adalar parkurunda yapıldı.

Kuzey-Kuzeybatı, koy dışında 20 knot'u bulan rüzgarla başlayıp 13-16 knot'la biten yarışta, 2 saat 17 dakika ile IRC A Barbarossa ilk finish veren yat oldu.

10-12 kişilik ekiplerin yarıştığı yatlarda bu kez sadece 2 kişi vardı. Ekipler manevra,trim ve navigasyonlarini iki kişi olarak yaptılar.Tekneleri iki kişi yönetebilecek şekilde donatılmış olanlar yada hazırlayanlar avantajlıydı.

Özellikle,tek kişi tarafından kulanabilecek şekilde donatilmış teknelerle ,uzun rotalarda solo olarakta yapılan yat yarışları yelken sporunun en zor yarışları kabul edilmekte. Geçtiğimiz yıl düzenli programa alınan DUO yarışlarla bu tip yarışlar için ısınma turları atılmaya başlandı.Yarışa 25 tekne kayıt yaptırdı.Yarış filosu bu konuda ilgili .Tüm sporcuları ve TAYK yönetimini yarış için kutlamak gerekir. TAYK'un yat yarışlarında ki önderliğini sürdüreceği görülmekte. Türk yat yarışcılığının bu tip yarışlarla ileri gideceği ortak bir görüş.Bir çok ülkenin adıyla bölgesiyle alınan uzun rotalı yarışları var.Bu tip yarışlar aynı zamanda büyük bir spor turizm faaliyeti olmakta ve sponsor firmalarıyla dikkat çekmekte.

Moda Deniz Kulübü tesislerinden, saat 10:00'da verilen start ile başlayan yarış Fenerbahçe-Adalar-Fenerbahçe etrafında doğal prens adaları etrafında yapıldı. Rota yaklaşık 20 deniz mili içersindeydi.TAYK kayıt yaptıran tekneleri özelliklerine göre klasladıktan sonra, IRC A ve IRC B sınıfları, Fenerbahçe-Sivriada-Yassıada-Kınalıada-Fenerbahçe, IRC C, IRC D ve IRC E sınıfları ise Fenebbahçe-Sivriada-Yassıada-Fenerbahçe rotalarını yaptılar.Bu sıkı ve keyifli yarışın rüzgarda yanındaydı.Hafta içinde ılık seyreden hava sıcaklığı, yarış günü oldukça serinledi, Sabah saatlerinden itibaren 040-050 dereceden 11-15 knot esen rüzgar, aynı şekilde devam etti, tekneler bir saat sonra Yassıada'yı döndüler ve rotalarına devam ettiler. Yarış parçalı bulutlu ve rüzgarlı bir havada,kısa sürede yağış içerisinde, oldukça elverişli koşullarda devam etti ve saat 14:36:36 'da yarış tamamlandı.

Yarışın klaslara göre birincileri

IRC A BARBAROSSA II Cezmi Cankar ve ekibi
IRC B CAPRİCORN Erdoğan Soysal ve ekibi
IRC C SAKE Hakan Börteçene ve ekibi
IRC D JUMBO Şükrü Uzuner ve ekibi
IRC E TANTANA Güven Koca ve ekibi

Genel Sonuçlar

Moda Deniz Kulübü'nden saat 10.00'da verilen starta IRC A grubunda 8, IRC B grubunda 5, IRC C, IRC D ve IRC E gruplarında da 4'er olmak üzere toplam 25 tekne yarıştı. İlk finish uzun rotada 2 saat 17 dakikalık zamanla IRC A grubundaki Barbarossa yaptı. IRC E grubunda ki Lydia ise 4 saat 31 dakika ile kısa rotada son finish veren yat oldu.

IRC A

1. Barbarossa II
2. Şef
3. Mazda
4. Shaker5
6. Bosphorus Pirates
7. Idefix
8. Easy Tiger

IRC B

1. Capricorn
2. Blue Wind
3. Delight
4. Mistik
5. Energie

IRC C

1. Sake
2. Exit
3. Passion One
4. Deniz Kurdu

IRC D

1. Jumbo
2. Bandido
3. Forsa III
4. Drampy

IRC E

1. Tantana
2. Mine
3. Niagara Adventure
4. Lydia

Henüz yorum yazılmamış!

Kechi Sailing'de '' Yoga ve Yelken '' Programı

03 Eylül 2018

Yoga ve Yelken programı 27 Ağustos'ta Başladı

BAU İlkbahar Trofesi 2. Etap’ta Borusan’ın Günü

07 Nisan 2019

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) tarafından düzenlenen BAU İlkbahar Trofesi'nde 2. Etap mücadelesi Caddebostan parkurunda soluk soluğa gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı. Kuzeyli rüzgarın güçlü estiği parkurda her iki yarışı da birinci bitiren Borusan Racing-Çılgın Sigma, Trofe Overall'da rakibi Enka-Cheese IV'ü yakaladı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter