Yat ihracatçıları başkanını seçti
04 Mayıs 2010, 14:15 0

Yat ihracatçıları başkanını seçti

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nde yapılan seçimlerde 42 oyun tamamını alan Başaran Bayrak birliğin yeni başkanı oldu.

Son yıllarda önemli ihracat rakamlarına ulaşan tekne-yat sektöründe önemli ihracat rakamlarına ulaşmaya başladıklarını söyleyen Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, "Sektörün önünde ciddi yatırım ve üretim engelleri bulunduğunu bunu hazırlayacakları projeler ve çalışmalarla en aza indirgemeyi hedeflediklerini anlatan Bayrak"Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bulunmamız çok önemli. Bu sektörün önü açık ve yeni yatırımlar gelişecek bir sektör. Önümüzdeki dönemde yapılacak yatırımlarla tersane sayımız artacak.

Başaran Bayrak,107 özel sektör tersanesi ile bugün Türk gemi ve yat inşaat sanayinin yatlardan mega yatlara, yelkenlilerden balıkçı teknelerine, kimyasal tankerlerden kuru yük gemilerine, çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu vurgulayarak, inşa halinde olan 70'den fazla tersanenin de mevcut olduğunu söyledi. Gemi inşa sanayinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde gemi inşa kapasitesini 2milyon DWT'ye, gemi bakım ve onarım kapasitesini 15 milyon DWT'ye çıkarmayı hedeflediğine değinen Bayrak, sektörün çelik sanayi, makine imalat sanayi, elektrik-elektronik sanayi, boya sanayi ve lastik-plastik sanayi gibi pek çok sanayi kollarıyla da ilişkili olması nedeniyle Türkiye'deki istihdam sorununun çözümüne önemli katkılarda bulunmakta olduğunu belirtti.

Kısa vadede ihracat hedefimiz 5 milyar dolar, orta vadede 15 milyar dolar

Sektör ihracatının son 5 yılda hızlı bir artış ivmesi yakalayarak 2008 yılında 2,65 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Bayrak, 2009 yılında küresel krizin etkilerinin derinleşmesi ile birlikte ihracatımız 2009 yılında 1.83 milyar dolara gerilediğini, ancak, küresel ticaretin canlanmasıyla sektör ihracatında da canlanma görüleceğinin açık olduğunu belirtti. Bu canlanmanın artırılması ve sürdürülebilirliği için ülkemizin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan bir takım sorunların öncelikle çözümlenmesi gerektiğini söyleyen Bayrak, bu sorunların çözülmesi ile kısa süre içerisinde sektör ihracatının 5 milyar doları aşması, orta vadede de 15 milyar dolarlara ulaşmasının hedeflendiğini belirtti.Uzun süren çabalar sonucunda ''İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği''ni kurduklarını belirten Bayrak, tüm sektör temsilcilerini Birlikleri çatısı altında ''birlik'' olmaya davet ettiklerini söyledi. Pek çok farklı birliğe üye olan sektör ihracatçılarının bulunduğunu vurgulayan Bayrak, artık bütün sektör ihracatının Birlikleri tarafından kayda alınacağını belirterek, tüm sektör ihracatçılarının Birliğe üye olması amacıyla belirli bir süre için yeni üyelerden giriş aidatı alınmayacağını belirtti.

İlk hedefimiz gemi bakım - onarımlarının ihracat sayılmasını sağlamak

Birliğin kurulma sürecinin tamamlanması sonrası öncelikli hedeflerinin gemi yan sanayi ihracatının da Birliğin iştigal alanına alınmasını sağlamak ve gemi bakım onarımları sırasında kullanılan donatım, işletme malzemesi, gemi boyası sarf malzemelerinin ihracat kapsamına alınmasını sağlamak olacağını söyleyen Bayrak, bu şekilde sektörün üretim ve ihracat büyüklüğünün ilgili merciler nezdinde daha iyi bir şekilde gözler önüne serileceğini ifade etti.

Büyükekşi: ''Gemicilere her türlü desteği vermeye hazırız''.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi,Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin kurulmasında emeği geçen herkesi kutlayarak, sektörün sorunlarını çözmesi ve hedeflerine ulaşması anlamında ellerinden gelen bütün desteği göstereceklerini söyleyerek Başaran Bayrak'a ve Yönetim Kurulu'na başarılar diledi.

İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu;Devrim Orkun Kalkavan, Savaş Yayla, Cenk İsmail Kaptanoğlu, Emin Akbaşoğlu, Mehmet Birol Üner, Yusuf Turhan Soyaslan, Recai Hakan Şen, Cem Seven, Mehmet Berke Çiçek, Necdet Salgür.

Hürriyet

Henüz yorum yazılmamış!

Yelkende heyecan Bodrum'da yaşanacak

02 Ağustos 2015

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen, Türkiye'nin en prestijli yat yarışı ''Yat Türkiye Şampiyonası'' 14-16 Ağustos'ta Bodrum Milta Marina'da gerçekleşecek.

İş dünyası Yelken Sporunu sevdi

22 Aralık 2014

Son dönemde şirketleri yelken sporuna yönlendiren sebebin denizde hayatta kalmayla iş dünyası arasında kurulan paralellik olduğu söyleniyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter