Uluslararası ilk konukları ağırladı
11 Mayıs 2010, 18:27 0

Uluslararası ilk konukları ağırladı

IC İbrahim Çeçen Holding ile Camper ve Nicholsons Marinas International ortaklığında kurulan ve 1 Haziran'da hizmete açılması beklenen Çeşme Marina, açılış öncesi uluslararası ilk konuklarını ağırladı.

Bu yıl 15 ülkeden 72 yatın katılımıyla düzenlenen ve İstanbul'dan başlayarak, KKTC, Suriye, Lübnan rotalarını takiben İsrail'de sona erecek Doğu Akdeniz Yat Rallisi'ne (EMYR) katılan teknelerden 10'u, Çeşme Marina'nın ilk konukları oldu. Tekneler, Çeşme Marina'da düzenlenen kokteylle karşılandı. Kokteyle Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, İlçe Turizm Müdürü Osman Kabasakal, IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen'in oğlu Salih Çeçen, Çeşme Marina Genel Müdürü Can Polat ve tekne sahipleri katıldı.

Faik Tütüncüoğlu, kokteylde yaptığı konuşmada, marinanın 'dostluk köprüsü' oluşturacağına inandığını ifade ederek, şunları kaydetti: 'Çeşme'de limanımız, plajımız, sörf merkezimiz var, şimdi de bunlara marina ekleniyor. Yani Çeşme denizcilikte dört dörtlük yer haline geliyor. Marinanın, Çeşme'nin denizcilik ve ticari hayatına büyük katkı yapacağına inanıyorum. Ayrıca Çeşme Marinası ile Ege'deki diğer marinalar arasında bir dostluk hattı da oluşacak. Bu, uluslararası arenaya da taşınacak ve İtalya, Yunanistan, Fransa marinalarıyla dostluk büyüyecek ve doğal olarak ticaretimize de yansıyacaktır. Yani marina, Çeşme'ye yapılan bir yatırım olduğu kadar, aynı zamanda dostluğa da yapılan bir yatırımdır.'

IC İbrahim Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen'in oğlu Salih Çeçen ise Türkiye'de marina sektörünün, altyapı imkanlarının henüz yeni yeni oluşması nedeniyle uluslararası rekabete de yeni başladığını belirtti. Türkiye'nin gerek doğal güzellikleri, gerek tarihi, gerekse diğer özellikleriyle yatçılık açısından çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Çeçen, şunları söyledi:

'Doğamız, tarihimiz hepsinden daha güzel. Ama maalesef altyapı imkanlarının daha yeni yeni oluşmasıyla bu rekabete de yeni dahil olduk. Yat kapasitesi Türkiye'de 10 bin civarında ve yeni yatırımlarla kapasitenin 15 bin civarında olması bekleniyor. Dünyanın bir numaralı yat dolaşmalarından biri olan Akdeniz için bu çok küçük bir rakam. Yüzde 100 verimle çalışsak bile çok küçük bir payı almış olacağız. Ama altyapı yatırımlarımızla bu oranı çok yukarı seviyelere taşıyacağımıza inanıyoruz.'

Kültürel Faaliyetlerle Yaşayan Marina

Çeşme Marina için ilk yola çıktıklarından itibaren bu projeye 'prestij projesi' olarak baktıklarını ve bu nedenle altyapıdan mimariye, peyzajından denizdeki elektro mekanik yatırıma kadar uzun süren araştırmalar yaptıklarını belirten Çeçen, bunu yaparken de özgünlüğe ve Çeşme'nin doğasına uyuma dikkat ettiklerini kaydetti.

Çeçen, şöyle devam etti:

'Biz istedik ki; Çeşme'ye bambaşka şeyler verelim. Hiçbir şeyden kaçınmadık. Özellikle marina içinde yer alacak mağazaların marka konumlandırmasında, bize para kazandıracak olanı değil, buraya insanları çekecek markalara yöneldik. Burası yaşayan bir yer olacak. Sanatçılarla çalışacağız, kültürel hayatıyla yaşayan bir marina olacak. Bize Avm'lerden, ünlü markalardan çok talep geldi, ama biz cirodan feragat ederek, birkaç dükkanımızı ayırdık. Buraya farklı kesimleri de çekebilecek sanatçıların olmasını istedik. Müşteriyle interaktif etkileşimin olacağı bir yer olmasını istiyoruz. Bir dükkanımızı seramik atölyesi yapacağız, kurslarımız olacak. Sanatçılarımız eserlerini burada yapabilecek. Hem Türkiye'nin hem dünyanın ünlü kültürel sanatçıları gelecek, konserler düzenlenecek.'

Marinanın 1 Haziran'da hizmete gireceğini ve haziran ayının ortalarına doğru resmi açılışını yapacaklarını duyuran Çeçen, 'Bu noktada Çeşmelilere de büyük görev düşüyor. Turizmde yeni bir beyaz sayfa açsınlar. Çeşmeliler marinaya sahip çıksın, ilk günde bir şeyler değişmeyebilir, ama Çeşmeliler güler yüzlerini ve misafirperverliklerini esirgemesin. Burasının potansiyeli çok yüksek, hatta 1 numara. Çünkü, Türkiye'nin bir çok yerinde turizm açısından artık geri dönüşüm yok, ama Çeşme doğallığını korumuş durumda, bu elimizdeki en büyük imkan' diye konuştu. Çeşme Marina Genel Müdürü Can Polat da diğer marinalardan farklı olarak şehir içinde olduklarına dikkati çekerek, marinanın, Çeşme'nin yat rotasında hak ettiği yerin almasını sağlayacağını ve ilçenin turizm potansiyelini artıracağını söyledi. Doğu Akdeniz Yat Rallisi Komite Başkanı David Gerrrad ise Çeşme Marina'nın birçok yatçı için cazibe oluşturduğunu, marinanın tüm beklentilerinin ötesinde olduğunu ifade ederek, 'Bu marinaya gelmekten ve burada kalmaktan dolayı çok mutluyuz' dedi. Yat sahipleri, kokteylin ardından katkılarından dolayı Faik Tütüncüoğlu ve Salih Çeçen'e birer gemi maketi hediye etti.

Sondakika

Henüz yorum yazılmamış!

Turkcell Platinum Bosphorus Cup Başlıyor.

11 Mayıs 2017

Org Sports tarafından düzenlenen yarışın bu yıl 16'ncısı gerçekleşiyor.

2019 Dünya Kupası Serisi ’World Cup Miami’ Başlıyor

29 Ocak 2019

Dünyada yelkenciler için büyük önem taşıyan ve en prestijli yarışlardan biri olan World Sailing Dünya Kupası Serisi Miami yarışları başlıyor.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter