Deniz Çorbası
22 Nisan 2008, 10:26 0

Deniz Çorbası

Malzeme

Yarım kg. balık baş ve kılçığı
15 tane temizlenmiş kabuklu midye
15 tane temizlenmiş kabuklu istiridye
15 tane ayıklanmış karides
750 gr. balık filetosu
Yarım kg. domates
Çeyrek demet maydanoz
5 sap taze soğan
1 bardak şarap
Kekik, kırmızı biber, safran, tane karabiber

Yapılışı

Balık baş ve kılçıkları tane karabiberle 6 bardak suda haşlanır. Posa atılır, balık suyu süzülür. Kıyılmış soğanların yarısı, 1 kaşık zeytinyağı ve şarap bu suya katılır ve balık suyu bir taşım kaynatılır. Kabukları fırçalanmış midye ve istiridyeler ilave edilir, kabuklar açılıncaya kadar kaynatmaya devam edilir.
Bir kevgirle kabuğu açılmış olanlar alınır, açılmamış olanlar atılır. Suları süzülerek aynı tencereye alınır. İçine doğranmış fileto ve ayıklanmış karidesler atılır.
Bir taşım kaynayınca, kıyılmış domates ve maydanozlar, kıyılmış taze soğanların kalanı, kekik, safran ve kırmızı biber ilave edilir ve çorba ateşten alınıp biraz bekletilir, sonra kaseye süzülür. Tabaklara deniz ürünleri konup üzerlerine çorbanın suyu dökülerek servis yapılır.

Henüz yorum yazılmamış!

YEGED Flaması Yeniden Denizlerde

19 Mart 2019

YEGED, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Ulusu ve denizciliği için belirlediği ilke doğrultusunda ; ''Denizciliği Türk'ün Büyük Milli Ülküsü Olarak Düşünmeli ve Onu Az Zamanda Başarmalıyız'' hedeflerine ulaşmak için çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuştur.

Bu Teknede Bir Çivi Dahi Yok! Truva Belgeselinde Kullanılacak

04 Şubat 2020

Alman belgeselci, Truva efsanesine ışık tutacak belgeseli için Türkler tarafından yapılan çivisiz tekneyi kullanacak.

Techno 293 Plus ve Techno 293 U17 Milli Takım Aday Kampı Tamamlandı

08 Aralık 2021

Türkiye Yelken Federasyonu 2021 Faaliyet Programında yer alan Techno 293 Plus Sınıfı World Sailing Dünya Gençler Hazırlık Kampı ile Techno 293 U17 Milli Takım Aday Kampı, Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü ev sahipliğinde TYF Techno 293 Antrenörleri Ferit Ercan ve Piotr Nowacki gözetiminde gerçekleştirildi.

StatCounter