Tarih ve mitologyanın buluştuğu yer .Rumeli Feneri
02 Mayıs 2001, 19:21 0

Tarih ve mitologyanın buluştuğu yer .Rumeli Feneri

Boğaz'ın Avrupa kıyısının kuzeydeki uç noktası olan bugünkü Rumeli Feneri, 19. yüzyılda yapılmıştır.
Evliya Çelebi'nin ''Kaleden taşra yüksek bir kule üzre bir fanus-u azim''den söz etmesi, burada daha önce de bir fenerin bulunduğunu kanıtlar.
16. yüzyıl eseri olan Ali Macar Reis Atlası, aynı noktada bir fenerin varlığına işaret eder. 17. yüzyıl kaynaklarına göre, fenerin tepesine 110 taş basamakla ulaşılır, günbatımından gündoğumuna 8 okka (10264 gram) yunus yağı yakılırdı. 18. yüzyılda yaygın olan bir inanışa göre, Sarı Saltık Baba adlı ermişin kandili sönerse, fener karanlığa gömülürdü. İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'le birleştiği burunda bulunan Rumeli Feneri köyünün limanı kayalardan oyulmuştur.

Rumeli Feneri bu balıkçı köyünün üzerinde yükselmektedir. Rumeli Feneri'nin bulunduğu noktanın antik çağdaki adı Panium'du. Rumeli Feneri'nin açıklarındaki Kyanae ya da Symplegadae adlı dev kayalar mitolojik önem taşır: Altın Post'u arayan Argonotlar, gökgürültüsünü andıran seslerle birbirlerine yaklaşan, çarpan, sonra yeniden uzaklaşan bu büyülü kayaların arasından şarap renkli (''oinas'') bir güvercin uçurmuş, tanrıça Athena'nın yönlendirdiği kuşun yolunu izleyerek ve Trakyalı ozan Orpheus'un çaldığı lirden güç alarak Karadeniz'e ulaşabilmişlerdir.

Argonotlar yol boyunca şarkılarıyla onları sarhoş etmeye çalışan denizkızlarına karşı güçlü bir koro oluşturmuşlar, sirenlerin seslerini böylece bastırmışlardı.
(Söylenceye göre, Zeus'u çocukluğunda Girit mağaralarındaki şarap renkli güvercinler beslemiş, Tanrıların ve Tanrıçaların Kralı'na ''ambrosia'' adı verilen ölümsüzlük şerbetini sunmuşlardır.) Kimi mitologlar, İstanbul Boğazı'nın derinliklerinden beliren Deniz Tanrısı Triton'un kayaları ayırdığını ve Argo'nun aralarından süzüldüğünü, Symplegadae'lerin bir daha kımıldamadığını söyler. Adını efsanevi tekne ustası Argus'dan alan ve Grekçe anlamı ''hızlı'' olan Argo'nun kürekçileri, aralarında Hercules'in de bulunduğu mitolojik figürlerden oluşuyor, teknenin pruvasını Zeus'un Kehanet Ağacı'ndan dev bir dal süslüyordu. Antik çağ kaynakları ve mitologlar (Apollonius, Apollodorus, Valerius Flaccus, Hygnius) Arganot'ların adları ve sayısı konusunda çelişir; bu olguya uzun yol boyunca tekneden inenler ve tayfalara yeni katılanlar eklendiğinde, uzun bir liste ortaya çıkar.

En ünlüleri arasında Tekne Ustası Argus, Hekim Asclepius, Avcı Atalanta, Balıkçı Glaucus, Kahin Phineus, Ozan Orpheus ve Serdümen Tiphys sayılabilir. Rodoslu Apollonius'un MÖ 3. yüzyılda yazdığı ''Argonautica''ya ve Apollodorus'un MÖ 2. yüzyılda kaleme aldığı ''Bibliotheca''ya göre, Argonotların kaptanı Jason, Cretheus'un torunu ve İolcus Kralı Aeson'un oğludur. Tesalya ormanlarında yaşayan Bilge Kentauros Chiron tarafından eğitilmiştir. İolcus Prensi'nin adı, aynı zamanda hünerli bir hekim olan Chiron tarafından konmuştur: Jason (''İyileştirici''). Karadeniz kıyılarındaki Colchis Krallığı'nda bulunan Kutsal Ares Ormanı'nda saklı Altın Post, Zeus'a kurban edilen Uçan Koç'dan gelmektedir.
Tanrıça Hera'nın buyruğuyla Tanrıların Habercisi Hermes tarafından gönderilen koçun babası Denizler Tanrısı Poseidon, anası Trakyalı Theophane'dir. Som altın post, Boeotia Kralı Athamas'ın ve Bulutlar Tanrıçası Nephele'nin oğlu Phrixus tarafından korunmaktadır. Kahin Phineus'un ve Hecate Tapınağı Başrahibesi Medea'nın desteğiyle Colchis'e ulaşan Argonotlar, Altın Post'u ele geçirirler.

Antik çağın Hellespont'u (günümüzün Çanakkale Boğazı) adını Boeotia Prensesi Helle'den alır; uçan koça binen Helle, Avrupa'yla Asya'yı ayıran bu derin sulara düşmüş, Çanakkale Boğazı o çağlarda onun adıyla anılır olmuştu. Rumeli Feneri'ne yakın olan kayanın doruğunda Apollo Tapınağı'nın yükseldiği, Apollo'nun yunusa dönüşerek Argonotların dümencisi Tiphys'e yol gösterdiği de söylenceler arasındadır. Bizans devrinde aynı kayanın üzerine deniz kazalarını önlemek amacıyla yüksek bir sütun dikilmiş, adına Pompeius Sütunu denmiştir. Osmanlı bu kayalara Mavi Kayalar, Ağlayan Kayalar ya da Kanlı Kayalar adını vermiş, sonraları Kocataş ve Körtaş olarak bilinmişlerdir.

Henüz yorum yazılmamış!

Palmarina/Bodrum'da Yacht Show Eurasia başladı

15 Haziran 2017

Yacht Show Eurasia Fuarı serisini 14-18 Haziran 2017 tarihleri arasında Bodrum Palmarina'da bugün görkemli bir açılışla gerçekleştirdi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter