Tarih ve mitologyanın buluştuğu yer .Rumeli Feneri
02 Mayıs 2001, 19:21 0

Tarih ve mitologyanın buluştuğu yer .Rumeli Feneri

Boğaz'ın Avrupa kıyısının kuzeydeki uç noktası olan bugünkü Rumeli Feneri, 19. yüzyılda yapılmıştır.
Evliya Çelebi'nin ''Kaleden taşra yüksek bir kule üzre bir fanus-u azim''den söz etmesi, burada daha önce de bir fenerin bulunduğunu kanıtlar.
16. yüzyıl eseri olan Ali Macar Reis Atlası, aynı noktada bir fenerin varlığına işaret eder. 17. yüzyıl kaynaklarına göre, fenerin tepesine 110 taş basamakla ulaşılır, günbatımından gündoğumuna 8 okka (10264 gram) yunus yağı yakılırdı. 18. yüzyılda yaygın olan bir inanışa göre, Sarı Saltık Baba adlı ermişin kandili sönerse, fener karanlığa gömülürdü. İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'le birleştiği burunda bulunan Rumeli Feneri köyünün limanı kayalardan oyulmuştur.

Rumeli Feneri bu balıkçı köyünün üzerinde yükselmektedir. Rumeli Feneri'nin bulunduğu noktanın antik çağdaki adı Panium'du. Rumeli Feneri'nin açıklarındaki Kyanae ya da Symplegadae adlı dev kayalar mitolojik önem taşır: Altın Post'u arayan Argonotlar, gökgürültüsünü andıran seslerle birbirlerine yaklaşan, çarpan, sonra yeniden uzaklaşan bu büyülü kayaların arasından şarap renkli (''oinas'') bir güvercin uçurmuş, tanrıça Athena'nın yönlendirdiği kuşun yolunu izleyerek ve Trakyalı ozan Orpheus'un çaldığı lirden güç alarak Karadeniz'e ulaşabilmişlerdir.

Argonotlar yol boyunca şarkılarıyla onları sarhoş etmeye çalışan denizkızlarına karşı güçlü bir koro oluşturmuşlar, sirenlerin seslerini böylece bastırmışlardı.
(Söylenceye göre, Zeus'u çocukluğunda Girit mağaralarındaki şarap renkli güvercinler beslemiş, Tanrıların ve Tanrıçaların Kralı'na ''ambrosia'' adı verilen ölümsüzlük şerbetini sunmuşlardır.) Kimi mitologlar, İstanbul Boğazı'nın derinliklerinden beliren Deniz Tanrısı Triton'un kayaları ayırdığını ve Argo'nun aralarından süzüldüğünü, Symplegadae'lerin bir daha kımıldamadığını söyler. Adını efsanevi tekne ustası Argus'dan alan ve Grekçe anlamı ''hızlı'' olan Argo'nun kürekçileri, aralarında Hercules'in de bulunduğu mitolojik figürlerden oluşuyor, teknenin pruvasını Zeus'un Kehanet Ağacı'ndan dev bir dal süslüyordu. Antik çağ kaynakları ve mitologlar (Apollonius, Apollodorus, Valerius Flaccus, Hygnius) Arganot'ların adları ve sayısı konusunda çelişir; bu olguya uzun yol boyunca tekneden inenler ve tayfalara yeni katılanlar eklendiğinde, uzun bir liste ortaya çıkar.

En ünlüleri arasında Tekne Ustası Argus, Hekim Asclepius, Avcı Atalanta, Balıkçı Glaucus, Kahin Phineus, Ozan Orpheus ve Serdümen Tiphys sayılabilir. Rodoslu Apollonius'un MÖ 3. yüzyılda yazdığı ''Argonautica''ya ve Apollodorus'un MÖ 2. yüzyılda kaleme aldığı ''Bibliotheca''ya göre, Argonotların kaptanı Jason, Cretheus'un torunu ve İolcus Kralı Aeson'un oğludur. Tesalya ormanlarında yaşayan Bilge Kentauros Chiron tarafından eğitilmiştir. İolcus Prensi'nin adı, aynı zamanda hünerli bir hekim olan Chiron tarafından konmuştur: Jason (''İyileştirici''). Karadeniz kıyılarındaki Colchis Krallığı'nda bulunan Kutsal Ares Ormanı'nda saklı Altın Post, Zeus'a kurban edilen Uçan Koç'dan gelmektedir.
Tanrıça Hera'nın buyruğuyla Tanrıların Habercisi Hermes tarafından gönderilen koçun babası Denizler Tanrısı Poseidon, anası Trakyalı Theophane'dir. Som altın post, Boeotia Kralı Athamas'ın ve Bulutlar Tanrıçası Nephele'nin oğlu Phrixus tarafından korunmaktadır. Kahin Phineus'un ve Hecate Tapınağı Başrahibesi Medea'nın desteğiyle Colchis'e ulaşan Argonotlar, Altın Post'u ele geçirirler.

Antik çağın Hellespont'u (günümüzün Çanakkale Boğazı) adını Boeotia Prensesi Helle'den alır; uçan koça binen Helle, Avrupa'yla Asya'yı ayıran bu derin sulara düşmüş, Çanakkale Boğazı o çağlarda onun adıyla anılır olmuştu. Rumeli Feneri'ne yakın olan kayanın doruğunda Apollo Tapınağı'nın yükseldiği, Apollo'nun yunusa dönüşerek Argonotların dümencisi Tiphys'e yol gösterdiği de söylenceler arasındadır. Bizans devrinde aynı kayanın üzerine deniz kazalarını önlemek amacıyla yüksek bir sütun dikilmiş, adına Pompeius Sütunu denmiştir. Osmanlı bu kayalara Mavi Kayalar, Ağlayan Kayalar ya da Kanlı Kayalar adını vermiş, sonraları Kocataş ve Körtaş olarak bilinmişlerdir.

Henüz yorum yazılmamış!

BAYK KIŞ TROFESİ 4. AYAĞI TAMAMLANDI

26 Mart 2018

MUĞLA'nın Bodrum İlçesinde Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü (BAYK) tarafından düzenlenen İstanbul, İzmir, Ankara'dan toplam 51 teknenin katılımı ile başlayan ve 2 gün süren BAYK Kış Trofesi 4. ayak yarışları sona erdi.

CNR Avrasya Boat Show

04 Mayıs 2017

CNR Avrasya Boat Show'un Düzenlendiği deniz tutkunları ile Türkiye'de denizcilik sektörünün buluşması , CNR Avrasya Boat Show denizde düzenleniyor.  

Milli Sporcumuz Dünya Kupası Final Serisinde Dördüncü Oldu

12 Haziran 2018

Marsilya'da 3-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Dünya Kupası Final Serisi'nde Milli sporcumuz Alican Kaynar dördüncülük elde etti.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter