İyi bir uyku için tavsiyeler
30 Temmuz 2001, 11:01 0

İyi bir uyku için tavsiyeler

Uyku eksikliğinin son derece tehlikeli olabileceği bildiriliyor. Uykunun lüks değil bir gereklilik olduğunu belirten uzmanlar iyi bir uyku için bir dizi tavsiyelerde bulunuyor. "Gece atıştırmalarından vazgeçin, egzersiz yapın, yalnızca geceleri uyuyun, yatağınızı iyi seçin.

Uyku eksikliğinin son derece tehlikeli olabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, uykunun lüks değil bir gereklilik olduğunu vurguluyor. ABD'de 100 milyondan fazla insanın düzenli uyumadığı, yaklaşık 33 milyon Amerikalı'nın ise uykusuz geceler geçirdiği bildiriliyor. Mayo Clinic Uyku Bozuklukları Merkezi Direktörü Dr. John W. Shephard, uyku eksikliğinin son derece tehlikeli olabileceği uyarısında bulunarak, bir uykunun lüks değil, bir gereklilik olduğunu vurguluyor. "Uyku eksikliği hafızayı reaksiyon süresini ve atikliği zayıflatır. Bireyleri iletişim kurulması zor, sabırsız ve daha az üretici kişiler dönüştürür" diyen Shephard, yetişkinlerin günde 8, ergenlikteki gençlerin ise günde 9 saat 15 dakika uyku ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

İnsanların ortalama 7 saat 25 dakika uyuduklarını söyleyen Shephard, iyi ve düzenli uyku için tavsiyelerini şöyle sıralıyor: Bir program yapın ve buna sadık kalın Hergün uygulayabileceğiniz bir program yapın, hafta sonları kesinlikle geç uyanmayın. Çünkü cumartesi ve pazar sabahları geç saate kadar uyumanız halinde `ar gecesi uykusuzluğu' yaşamanız kaçınılmaz olur. Bunun yerine hergün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya özen gösterin. Gece atıştırmalarından vazgeçin Uyumadan 2 saat öncesine kadar hafif birşeyler yiyebilirsiniz ancak kesinlikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bunlar mide yanmasına sebep olabilir. Uyuma vaktine yakın alkollü içecekler kullanmayın. Alkol sizi tekrar tekrar uyanmanıza, horlamanıza ve uyku düzensizliği yaşamanıza yol açabilir.

Kafein ve nikotinden uzak durun Bu maddeler bağımlılık yaratan uyarıcılardır ve sizi sürekli ayık tutar. Sigara içenler, hem uyuma hem de uyanma zamanı yoğun bir zorluk çekerler.

Egzersiz yapın
En iyi egzersiz yapma zamanı öğleden sonradır. Fiziksel aktivite derin ve tazeleyici bir uyku çekmenize yardımcı olur. Serin bir oda uyumak için idealdir Sizi ılık tutan gecelik/pijamalarla uyumaya çalışın. Araştırmalar ılık ellerin ve ayakların uykuya dalmayı daha da kolaylaştırdığını gösteriyor.

Yalnızca geceleri uyuyun
Gündüz şekerlemeleri, gece uykusundan vakit çalar. Bu nedenle gündüz uykularınızı 20 dakikalık şekerlemeler ile sınırlayın.

Sessiz bir ortam sağlayın
Sessizlik uyku için son derece yapıcıdır. Radyo ve televizyonu kapatın, kulak tıkaçları kullanın. Kalabalık cadde, tren, uçak hatta horlayan bir eş gibi kontrol edemediğiniz sesleri maskelemek için havalandırma veya yumuşak, tekdüze arka plan sesi çıkaran başka bir kaynak seçin.

Yatağınızı iyi seçin
İyi bir yatak kişiden kişiye farklılık gösterir. Yatağınızın rahat ve ortopedik olmasına özen gösterin.

Ilık bir duş alın
Yatağa yatmadan ılık bir duş veya banyo almak gerilmiş kaslarınızı gevşetir ve uykunuzun gelmesini kolaylaştırır.

Uyku haplarına güvenmeyin
Uyku hapı kullanmaya karar verdiyseniz mutlaka doktorunuza danışın. Uyku hapı aldığınız diğer ilaçlarla veya varolan tıbbi bir durumunuzla etkileşim içinde olmadığından emin olun. En düşük dozajı kullanın ve asla uyku hapları alırken alkol kullanmayın. Eğer gün boyunca kendinizi bitkin ve uykulu hissediyorsanız, ilaçların dozajı ve devam edip etmeme konusunda doktorunuzla konuşun

Henüz yorum yazılmamış!

Antalya'da yepyeni bir liman doğuyor

05 Ekim 2012

Antalya Limanı'nda kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar liman dışına çıkarılacak. Bölgede 67 futbol sahası büyüklüğünde, 564 bin metrekarelik yeni bir liman yaratılıyor.

Deniz Tutkunları Tüyap İstanbul Boat Show’da Bir Araya Geldi

29 Şubat 2012

18 - 25 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen, dünyanın karada düzenlenen en büyük ikinci boat show fuarı “TÜYAP İstanbul Boat Show 2012” ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.

Yönler ve Rüzgarlar

05 Ocak 2001

Rüzgârlar geldiği yöne göre isimlendirilir. Örnek olarak, pusulaya göre kuzeyden güneye doğru esen rüzgâra kuzey rüzgârı denir. Ancak yazılırken kısaltması kullanılır ve kısaltmasında da İngilizce isimlerinin baş harfleri kullanılır.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter