İyi bir uyku için tavsiyeler
30 Temmuz 2001, 11:01 0

İyi bir uyku için tavsiyeler

Uyku eksikliğinin son derece tehlikeli olabileceği bildiriliyor. Uykunun lüks değil bir gereklilik olduğunu belirten uzmanlar iyi bir uyku için bir dizi tavsiyelerde bulunuyor. "Gece atıştırmalarından vazgeçin, egzersiz yapın, yalnızca geceleri uyuyun, yatağınızı iyi seçin.

Uyku eksikliğinin son derece tehlikeli olabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, uykunun lüks değil bir gereklilik olduğunu vurguluyor. ABD'de 100 milyondan fazla insanın düzenli uyumadığı, yaklaşık 33 milyon Amerikalı'nın ise uykusuz geceler geçirdiği bildiriliyor. Mayo Clinic Uyku Bozuklukları Merkezi Direktörü Dr. John W. Shephard, uyku eksikliğinin son derece tehlikeli olabileceği uyarısında bulunarak, bir uykunun lüks değil, bir gereklilik olduğunu vurguluyor. "Uyku eksikliği hafızayı reaksiyon süresini ve atikliği zayıflatır. Bireyleri iletişim kurulması zor, sabırsız ve daha az üretici kişiler dönüştürür" diyen Shephard, yetişkinlerin günde 8, ergenlikteki gençlerin ise günde 9 saat 15 dakika uyku ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

İnsanların ortalama 7 saat 25 dakika uyuduklarını söyleyen Shephard, iyi ve düzenli uyku için tavsiyelerini şöyle sıralıyor: Bir program yapın ve buna sadık kalın Hergün uygulayabileceğiniz bir program yapın, hafta sonları kesinlikle geç uyanmayın. Çünkü cumartesi ve pazar sabahları geç saate kadar uyumanız halinde `ar gecesi uykusuzluğu' yaşamanız kaçınılmaz olur. Bunun yerine hergün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya özen gösterin. Gece atıştırmalarından vazgeçin Uyumadan 2 saat öncesine kadar hafif birşeyler yiyebilirsiniz ancak kesinlikle yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Bunlar mide yanmasına sebep olabilir. Uyuma vaktine yakın alkollü içecekler kullanmayın. Alkol sizi tekrar tekrar uyanmanıza, horlamanıza ve uyku düzensizliği yaşamanıza yol açabilir.

Kafein ve nikotinden uzak durun Bu maddeler bağımlılık yaratan uyarıcılardır ve sizi sürekli ayık tutar. Sigara içenler, hem uyuma hem de uyanma zamanı yoğun bir zorluk çekerler.

Egzersiz yapın
En iyi egzersiz yapma zamanı öğleden sonradır. Fiziksel aktivite derin ve tazeleyici bir uyku çekmenize yardımcı olur. Serin bir oda uyumak için idealdir Sizi ılık tutan gecelik/pijamalarla uyumaya çalışın. Araştırmalar ılık ellerin ve ayakların uykuya dalmayı daha da kolaylaştırdığını gösteriyor.

Yalnızca geceleri uyuyun
Gündüz şekerlemeleri, gece uykusundan vakit çalar. Bu nedenle gündüz uykularınızı 20 dakikalık şekerlemeler ile sınırlayın.

Sessiz bir ortam sağlayın
Sessizlik uyku için son derece yapıcıdır. Radyo ve televizyonu kapatın, kulak tıkaçları kullanın. Kalabalık cadde, tren, uçak hatta horlayan bir eş gibi kontrol edemediğiniz sesleri maskelemek için havalandırma veya yumuşak, tekdüze arka plan sesi çıkaran başka bir kaynak seçin.

Yatağınızı iyi seçin
İyi bir yatak kişiden kişiye farklılık gösterir. Yatağınızın rahat ve ortopedik olmasına özen gösterin.

Ilık bir duş alın
Yatağa yatmadan ılık bir duş veya banyo almak gerilmiş kaslarınızı gevşetir ve uykunuzun gelmesini kolaylaştırır.

Uyku haplarına güvenmeyin
Uyku hapı kullanmaya karar verdiyseniz mutlaka doktorunuza danışın. Uyku hapı aldığınız diğer ilaçlarla veya varolan tıbbi bir durumunuzla etkileşim içinde olmadığından emin olun. En düşük dozajı kullanın ve asla uyku hapları alırken alkol kullanmayın. Eğer gün boyunca kendinizi bitkin ve uykulu hissediyorsanız, ilaçların dozajı ve devam edip etmeme konusunda doktorunuzla konuşun

Henüz yorum yazılmamış!

Ekim Ayı Yarış Takvimi

30 Eylül 2018

TYF Ekim Ayı Faaliyet Programı

Palmarina/Bodrum'da Yacht Show Eurasia başladı

15 Haziran 2017

Yacht Show Eurasia Fuarı serisini 14-18 Haziran 2017 tarihleri arasında Bodrum Palmarina'da bugün görkemli bir açılışla gerçekleştirdi

'Seydi Ali Reis' gemisi denizle buluşuyor

10 Ağustos 2012

Sinop Üniversitesi'nce yaptırılan, ulusal ve uluslararası sularda araştırma yapabilecek kabiliyete sahip ''Seydi Ali Reis'' araştırma gemisi, gelecek ay denize indirilecek.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter