Radyo Kontröllü teknelere gönül verenler sizleri aralarına çağırıyor.
01 Ekim 2001, 16:55 0

Radyo Kontröllü teknelere gönül verenler sizleri aralarına çağırıyor.

Yelken sevdalıları,modelciliğe gönül veren gençler ve genç kalanlar,gençliğinde yelken yapmış şimdi yaşı kemale ermiş fakat ''artık ıslanamam'' ,''nerede bende lazer veya 4.70 kullanacak güç'' diyenler,eski yarışmalardaki heyecanı arayan yelken gönüllüleri, sanırım bu yazı sizi hareketlendirecek.Çünkü biz 15 yaşından 70 yaşına kadar insanların oluşturduğu bir grubuz. Hemen hemen her hafta sonu bir araya gelip yarışlar yapıyor,özel şampiyonalar düzenliyoruz.Resmi yarışlarda biraraya geliyor ve fırsat bulabilirsek yurt dışındaki yarışlara katılıyor, yelken zevkini içimize hissediyoruz.

Biz ne mi yapıyoruz. Özetle anlatmaya çalışayım.
Günümüzde Radyo kontrol ekipmanları ile yönlendirilen ve yarışları yapılan model yelkenliler dünyada çok çok eskiden sabit seyir de yarıştırılırdı. 1900 lü yılların başında İngiltereden bir model yelkenli ekibinin ekteki resimi sizi şaşırtabilir.

Bugün dünyada çok yaygın olan model yelkenlilerin bir çok değişik sınıfı var. Boylarına ve özelliklerine göre değişik adlar alan sınıflardan bazıları MARBLEHEAD,SİX METRE,A CASS,TEN RATER vb. Fakat en yaygın olan sınıf şu anda bizim yarıştığımız BİR METRE sınıfıdır.Gerek kolay taşınması,daha düşük maliyeti, diğer sınıflara göre daha basit ölçü kuralları olması bir metre sınıfını dünyada en yaygın sınıf haline getirmiştir.

Bir metre sınıfı model yelkenliler adından da anlaşıldığı gibi 1 metre boyunda, radyo kontrol ekipmanları ile yönlendirilen, sadece yelkenlerini kullanarak rüzgar gücü ile hareket eden ve uluslararası ciddi kuralları olan bir yelken sınıfıdır.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Yelken Federasyonuna bağlı bir sınıftır.Yarışlarda yelken yarış kuralları geçerlidir. Yarışlar federasyon tarafından atanan yelken hakemleri tarafından yönetilir.Yarış öncesi ölçü kurallarına göre ölçümleri yapılır ve yarışabilir onayı alırlar.Bütün tekneler eşit şartlarda yarışmaya hazır hale gelir.Artık bütün yarışmacılar kendi yelkencilik becerileri ile baş başadır.Dolayısıyla gerçek yelkenlilerden tek farkı içinde olmamanız tekneye dışarıdan hükmetmenizdir.
Her yarışmacı lisanslıdır ve kendilerine ait bir ulusal yelken numarasına sahiptir. Yarışlarda bu yelken numaraları kullanılır.

Dünyada çok yaygın olan bu sınıfın yarışları her yıl dönüşümlü olarak yapılan Avrupa ve Dünya şampiyonası gibi yarışlarla da sürekli gündemdedir. Bu yarışlara yaklaşık 20 değişik ülkeden 100 sporcu katılır ve ülkelerini temsil ederler. Ülkemizde bu sınıf ilk defa 1995 de Kdz .Ereğlide başlamış ve hızla yayılmıştır.Şu anda ülkemizde lisanslı ve ulusal yelken numaralı yaklaşık 40 yarışmacı vardır.
Sponsorlar sayesinde gelecekte dünya şampiyonalarını ülkemizde yapmayı arzu etmekteyiz.Sanırım çok önemli tanıtım olanağı olabilecek bu şampiyonalara sponsor olmak bir çok firmanın ilgisini çekecektir.
Teknelerin maliyetine gelince; Kullanıma hazır( kullanılmamış radyo ekipmanları dahil) ikinci el tekneleri 500$ dan başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.Yerli üretim ve ithal teknelerin sıfır fiyatları 750$ dan 1500$ a kadar değişiyor. Bu zevkli uğraşıya sizleride davet ediyoruz. 6. sı sapılan bu yılki Türkiye Şampiyonası Kdz Ereğli İlçemizde, ERDEMİR 'in katkıları ile 21-22-23 Eylül tarihlerinde, Kdz Ereğli, İstanbul,Ankara bölgelerinden toplam 14 yarışmacının katılımı ile gerçekleşmiş ve şimdiye kadar yapılan organizasyonların en güzeli olmuştur.
Yarış sıralaması şöyledir.

1. VEFİK ULUS (İSTANBUL)
2. SAMİ EFEGİL (İSTANBUL)
3.METE YELKENCİOĞLU (İSTANBUL)
4.HAKAN DUYSAK (EREĞLİ)
5.CANER ERDEM (EREĞLİ)
6.M.SAMİ YÜKSEL (İSTANBUL)
7.UĞUR ERDEM (EREĞLİ)
8.MEHMET OĞUZ (ANKARA)
9.FUAT ÇOKER (İSTANBUL)
10.TOLGA AYBERS (İSTANBUL)
11.BÜLENT GÖRÜR (EREĞLİ)
12.YILMAZ DEVA (ANKARA)
13. ZAHİT UĞURLU (EREĞLİ)
14. TEOMAN BARLAS (ANKARA)

Caner Erdem

Ayrıntılı bilgi için web adresi:
http://www.geocities.com/ugurcaner/birmetre.html

Henüz yorum yazılmamış!

BMW Bosphorus Sailing Fest ödül töreni

17 Haziran 2015

BMW Bosphorus Sailing Fest yarış'ında katogorisinde birinci olan Farrfara

Yarıyıl Kupası 2016 Optimist - Laser Yarışları yapıldı

03 Şubat 2016

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından Bodrum Yalıkavak'ta düzenlenen Optimist ve Laser Yarıyıl Kupası yarışları sona erdi.

TYF Kış Kupası Çeşme'de başladı

30 Ocak 2017

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen ''Kış Kupası'', Çeşme'de yapılan renkli bir törenle başladı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter