Göcek Kıyılarında bir Karadeniz esintisi: Orion Yatçılık
20 Kasım 2001, 12:10 0

Göcek Kıyılarında bir Karadeniz esintisi: Orion Yatçılık

Göcekte yat turizminin gelişmesine paralel olarak , yan sanayinin de gelişmesi ve kaliteli hizmet verilmesini , dünyanın değişik ülke ve denizlerinden gelen irili ufaklı teknelerin ahşap tamirat ve gereksinimlerini karşılamak üzere 98 başında Göcek e yerleşen Levent Özdemir ( Gemi İnş.Müh.) , Gündoğan şişmanlar ( Gemi İnş.Müh.) ve Ümit Küçük ( İşlt. Müh.) ve ustaları biraz kaptan dostlarının teşviki birazda kendi teknelerini inşa etme hayaliyle , o sıralarda izmirli okul arkadaşları Erkan ın maddi şartlarını zorlayıp ilk müşteri olmasıyla bir anda kendilerini Göcekte ilk teknelerini yaparken bulmuşlar.

Levent ve Gündoğan İ.T.Ü Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesini 1987 yılında bitirip bir yıl İstanbul'da bir dizayn büroda çalışırken tesadüf eseri Karadeniz'de tekne donatımı için ekip arayan mühendis abilerinin peşine takılıp kendilerinin Kurucaşile köyünde giderler .
88 - 97 yılları arasında Tekkeönün'de Çoban Denizcilik'te Hüseyin Çoban ekolü ve okulunda ahşap tekne yapımını öğrenmişler . Tulumları giyip elde kaynak pensesi ve anahtar çepte metre o yıllarda AKIN'A, VEGA , GOLDEN HIND , AMAZON SOLO , KEÇİ gibi şu anda akdenizin en keyifli ve estetik teknelerinin yapımının tüm kademelerinde tekne yapımının sadece mühendislik bilgisi , kalem cetvel ile değil talaş ve tutkala da dokunarak öğrenilmesi gerektiğini düşünerek gerektiğinde usta gerektiğinde mühendis olarak çalışmışlar.

97-98 yılları arasında Karadeniz'den ayrılıp İstanbul'da farklı bir iş kolunda çalışmayı denemişler ama o talaş kokusu ve ahşabın sıcaklığı onları Göcek'e kadar getirmiş ve tekne işine yeniden soyunmuşlar.

Karadeniz'de öğrendikleri geleneksel ahşap tekne yapımcılığını ve sanatını mühendislik bilgileri ve yeni teknolojilerle birleştirip Avrupa çapında isim yapacak tekneler yapma hayaliyle kendi atölyelerinin kurmuşlar .Daha önce Karadeniz'den ayrılıp Bodrum, Antalya,Tuzla gibi değişik yerlerde çalışan ustaları toparlayıp Göcek'e getirmişler önce evlerini barklarını kurup ailelerini getirip imalata başlamışlar.
Atölyenin beton zemininden çelik kafes çatısına kadar her şeyini kendi imkan ve iş gücüyle ortaya çıkarmışlar. Orion Yatçılık ekibi de ''inadına ahşap'' diyenlerden...

'' Ahşap denize uygun doğal ve estetik bir malzeme .Denizle ve doğayla barışık .Doğru şekil ve uygun malzeme ile kullanıldığında sanıldığının aksine saç ve polyester kadar bakım gerektiren ve en önemlisi başlangıçta doğru malzeme ve yapıştırıcı tercihleriyle çok uzun ömürlü olabilen bir malzeme.''
'' Zaten marinalarda görüp hayran olduğumuz klasik ahşap tekneler 50 - 60 hatta yetmiş yaşında çıkmıyor mu sorunca ''
Bu arada ilk tekneleri 9.60 mt. ''KLE'' , ahşap lamine direkli yelkenlilerinde tamamen epoxy ve sikaflex ürünleri kullanmışlar .Tüm bağlantı ve montaj işlerinde sadece krom civata ve vida kullanılmış teknenin içi ve dışı epoxy kaplanmış. Dış kaplama 4 kat lamine epoxy tüm gövde elemanları irokko lamine yapılmış. Tekne ilk seyrinde performans olarak 27 HP Yanmar ile ortalama 6- 6.5 knot yaparak İzmir'e varmış.9.5 - 10 metrelik bir yelkenli tam donanımlı olarak ve yukarıdaki yapım yöntemiyle 140 000 - 150 000 DM arası bir maliyete çıkabiliyormuş.

Her ne kadar inadına ahşap deseler de polyester tekne arzu eden deniz severler de olduğunu kabul ederek o alanda da çalışmalara girişilmiş. Apexmarin ( Ortaca - Fethiye) firması ile birlikte 10 yıldır üretimi yapılmayan PALA 9.20 , PALA 11.5 ve LOBSTER modellerinin kalıplarını satın almışlar ve imalat için hazır hale getirmişler.

Hollanda'ya seri imalat 6 - 7 mt. lik nehir tekneleri yapımı tamamlaştır İleriye dönük hedeflerinde ise Boat Show a 9 - 10 mt yelkenli yapıp götürme var. Böylelikle isimlerini ve ahşap tekne yapımındaki ustalıklarını daha geniş bir kitleye duyurma ve gösterme imkanları olacak.

Tamamen yat turizmine endekslenmiş Göcek'te yatçılığın Avrupa standartlarında kaliteli tamirat - bakım ve imalatı gibi katma değeri ve istihdamı arttırıcı önemli boyutları yerel ve merkezi yönetimlerce hep gözardı edilmiştir. Bu boşluğu tamamen kendi çabaları ve kısıtlı olanaklarla ancak idealleri doğrultusunda yaparken artık yerel ve merkezi yönetimlerden destek ve yardım istemektedirler.

Göcek'te ivedilikle bir sanayi sitesi yada ilgili sanayinin bir arada ve altyapısı olan bir bölgede toplanması için çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Zira 1 - 2 yıl sonra Göcek'in erişebileceği potansiyele hazırlıksız yakalanılabilir .

Tekne yapımı için denizde ve teknede yaşam kültürü ve pratiğinin önemini vurguluyorlar. Nasıl yaşanıldığı ve gereksinimlerini bilmeden tekne yapımcısı olunamaz diyorlar. Aynı zamanda mavi yolculuk ve charter işiyle faal olan firmalarının bayrak gemisi Amazon Solo ile fırsat buldukça ustalarını da alıp denize çıkıp yelken yapmaktan alıkoymuyorlar kendilerini. Her yıl Bodrum kupasının mudavim ekiplerindenler. 1 yıl önce kurulup kısa sürede federasyona bağlanan Göcek Yelken Kulübü'nün üyeleri olarak kulübe yöresel çizgiler taşıyan ahşap 5- 6 mt yelkenliler kazandırıp bunların eğitim ve gezi amaclı kullanılması için muhtemelen Yelken kulübünün sponsorluğunu yapacak olan Camper & Nicholsons Port Göcek Marina İşletmesi yakın bir gelecekte Yat Klübüne tekneleri ve klüp yeri için yer verecektir.

Firma olarak marinanın ahşap sorumlu atölyesi olarak ta çalışmalarına devam eden firma kaliteli ahşap tamiratı ve ahşap tekne imalatı dalında bölgede ilerde söz sahibi olacak ağırlığını hissettirmiş durumda.
Yine kendi emekleri olan web sitelerinde kendileri ve tekneleriyle ilgili geniş bilgilere www.orionyachting.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Levent ÖZDEMİR

Orion Ltd. Şti.

Skopea Marina, 2. kat 48 310 - Göcek / Mugla - TÜRKIYE
E-mail: orion@orionyachting.com
Web: http://www.orionyachting.com
Tel:+90 252 645 1750
Faks:+90 252 645 1241

Henüz yorum yazılmamış!

Kartal'da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı yelken yarışlarıyla kutlandı

09 Temmuz 2016

Kartal Belediyesi ve Marina Dragos Yelken İhtisas Kulübü tarafından Denizcilik Bayramı kapsamında gerçekleştirilen Laser İstanbul İl Şampiyonası & Kartal Belediye Başkanlık Kupası Yelken Yarışları ödül töreni gerçekleştirildi.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

TCG Kocatepe Nasıl Battı

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter