Tersanelerimiz
13 Mayıs 2002, 21:39 0

Tersanelerimiz

Denizcilik faaliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturan gemi inşa sanayi bir üretim ve montaj sanayii olup, ekonomi içerisinde döviz ikame eden, yan sanayi geliştiren , teknoloji transferini cezbeden, istihdam sağlayan, milli deniz ticareti filosunu destekleyen, ülkenin savunma ihtiyaçlarına önemli katkılarda bulunan dinamik bir sektördür.

Gemi sanayi denilince, akla ilk gelen tersanelerdir. Tersaneler muhtelif sınıf ve tonajdaki gemilerin inşa edildiği, bakım-onarımlarının yapıldığı ağır sanayi tesisleridir.

Ülkemiz tersaneleri; askeri, kamu , ve özel sektör tersaneleri (Gemi İnşa Sanayicileri Birliği üyesi olanlar için bkz. www.gisbir.com ) olmak üzere 3 gruba ayrılır.

Askeri Tersaneler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak hizmet veren askeri tersanelerimiz; Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan her sınıf savaş gemilerini inşa edebilecek teknolojiye ve tekniğe sahip olup, halen bu tersanelerde modern güdümlü mermi taşıyan hücumbotlar, su altında güdümlü mermi atabilen modern denizaltılar ve fırkateynler inşa edilmektedir.

Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Üyesi Olmayan Özel Sektör Tersaneleri:

Um Denizcilik A.Ş. : 1988 yılında Kocaeli-Gölcük'te kurulmuştur. Çelik hazırlama (shot blasting) ve boyama tesislerinin yanısıra, robotla profil imalatı, tek taraflı kaynak tesisleri de mevcut olup, imalat panel hattında yapılacaktır. Tersane yatırımının tamamlanmasıyla 400-450 tonluk bloklarla çalışılabilecektir.

İÇDAŞ Gemi Yapım Tersanesi ve Yan Tesisleri : Çanakkale ili, Biga ilçesi Aksaz mevkiinde yer alacak tesisler için Müsteşarlığımızca uygun görüş verilmiştir. Firma tarafından yatırım tamamlandığında 20 000 DWT 'a kadar gemilerin inşası yapılabilecektir.

1. Sürmene Çamburnu Tersanesi : Trabzon ili Sürmene-Çamburnu tersane sahasında yatırım yapacak müteşebbisler tarafından oluşturulan bir kooperatife, Müsteşarlığımızca yer tahsisi yapılmıştır. Burada yılda 18 adet çelik, 2 adet ahşap teknenin yapımı mümkün olmaktadır.

Bunlar dışında ülkemizde mevcut gemi inşa tesislerinin büyük bir kısmı İstanbul ve Marmara Bölgesinde toplanmış olup, Karadeniz Ereğlisi, İzmir ve Tatvan'da ise küçük çaplı tesisler de bulunmaktadır.

Ahşap tekne inşaatı ise Trabzon (Çamburnu), Alaplı, Bartın (Kurucaşile), Tuzla Küçükçekmece, Selim Paşa, İzmir, Fethiye, Bodrum, Marmaris, Bozburun, Datça, Manavgat ve Alanya'da yapılmaktadır.

Denizcilik Müsteşarlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığının ortaklaşa hazırlayacakları özel şartlar çerçevesinde liman ve tersane için ihaleye çıkılması amacıyla gerekli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiş.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca Taşucu-Seka Limanı içinde tersane olarak belirlenen alanın imar planı tadilatı yapılarak bu alanın tersane alanı olarak belirlenmesi işleminin sonucu beklenmektedir.

Özel Sektör Tersanelerimizin 27.04.2001 tarihi itibariyle faaliyet durumu;

· · 2000 yılı içinde denize indirilen gemiler 15 adet olup toplam tonaj 170700 dwt'dur.

· · Halen inşaatı devam eden gemiler toplam 41 adet olup tonaj 131950 dwt'dur. Bunlardan 12 adedi ihraç amaçlıdır.

· · Donatımı yapılmakta olan gemi adedi toplam 15 olup, tonaj 201330 dwt'dur.

· · 2001 yılı başında özel sektör tersanelerimize sipariş edilen gemiler 19 adet olup toplam tonaj 97350 dwt'dur.

Kaynak:Denizcilik Müsteşarlığı web sitesi

Henüz yorum yazılmamış!

''Duygu yüklü vapurdur kıymayın Maltepe'ye''

17 Ocak 2018

57 yıl boyunca İstanbulluları taşıyan Maltepe vapuru ''Korumaya Değer Kültür Varlığı'' ilan edilmesine rağmen kaderine terk edildi. Geminin mühendisi Aykut Altay, ''Her hafta yanına gidiyorum, kıymayın Maltepe'ye'' dedi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

StatCounter