IV.Bodrum deniz festivali çoşkuyla kutlandı.
28 Nisan 2003, 15:33 0

IV.Bodrum deniz festivali çoşkuyla kutlandı.

Bodrum'da 19-23 Nisan tarihlerinde Bodrum Uluslararası Yat Kulubü tarafından düzenlenen IV.Deniz Festivali'nin ana sponsorluğunu World of Wonders Oteller Zinciri üstlendi. Çeşitli etkinlikler yanında festival çerçevesinde WOW CUP 2003 yelken yarışları düzenlendi.

Türk turizminin en önemli bölgelerinden ve ''Denizciliğin Kalbi'' Bodrum'da 19-23 Nisan 2003 tarihlerinde IV. Deniz Festivali kutlandı. Bodrum Uluslararası Yat Kulübü'nün organize ettiği IV. Deniz Festivali'nin ana sponsoru World of Wonders Oteller Zinciri oldu.

Festival, Bodrum ve çevresinin geleneksel ve tarihi dokusunu ortaya çıkarmak, mavi yolculuğu tanıtmak yanında, ulusal ve uluslararası platformda Türk yelken sporunu geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacını taşıyor.

Başhakem Sn. Ahmet Atacan ve Milli Hakem Sn. Sabri Kara yönetiminde WOW CUP 2003 Yelken Yarışı'nın rotaları şöyle gerçekleşti:

1. Gün 1. Etap; 19 Nisan 2003 Bodrum - Kargı- Gümbet - 14 deniz mili

2. Gün 2. Etap; 20 Nisan 2003 Gümbet- Karada - Bitez - 13 dm

3. Gün 3. Etap; 21 Nisan 2003 Bitez- Turgutreis - 10 dm

4. Gün 4. Etap; 22 Nisan 2003 Turgutreis - Kardak Kayalıkları - Yalıkavak - 10 dm

5. Gün 5. Etap ; 23 Nisan 2003 Yalıkavak - Adaboğazı -16 dm

Festival çerçevesinde, 20 Nisan'da Bitez Beldesinde ''Beyaz Gece'', 21 Nisan'da Turgutreis Beldesinde ''Amiral Turgutreis Kupası'', 22 Nisan'da Yalıkavak Beldesinde ''Denizciler Gecesi'' çeşitli gösteri ve etkinliklerle gerçekleştirildi.

TRT İzmir Televizyonu ''Mıknatıs Programı'' ekibi ve Yelken Dünyası muhabiri WOW-CUP 2003 süresince yarışçılara eşlik ettiler.
Ana sponsorluğunu World of Wonders Oteller Zinciri'nin üstlendiği WOW Cup 2003 yelken yarışlarına, Bentour, Marintek, Quik Silver, Pepsi, Efes, Beck's, Doluca, Bodrum Gold Center, Karia Leather World, Hürtop, Çöllü Denizcilik, Çekim Halat, UK Sailmakers, Yalıkavak Marina, Turgutreis Marina, Boyut Yayın Grubu, Evrensel Bayrak, Özel Bodrum Hastanesi, Universal Hospital, Bodrum Belediyesi, Bitez Belediyesi, Turgutreis Belediyesi ve Yalıkavak Belediyesi destek verdiler.

YARIŞ NOTLARI

1.gün Bodrum - Kargı - Gümbet
Yarışın ilk günü özellikle kısa bir rota seçilmiş. Bodrum limanının önünde demirli bir yolcu gemisinin sancak baş omuzluğuna atılan bir şamandıra ile hakem teknesi arasından karayel havada tüm teknelerin birbirine yakın olduğu düzende start veriliyor. Kargı adası iskelede bırakılarak Gümbet Adaboğazı önünde atılı şamandıra ile genel güney doğu yönünde demirli finiş teknesi arasında yarış sona eriyor. 2.gün Gümbet - Karada - Bitez
İkinci günkü rotamız daha uzun. Genel kuzey rüzgarların hakim olması hakem heyetinin tekneler için alternatif rota olarak belirlenen ''Karada sancakta'' rotasını ilan etmelerine neden oluyor. Yarışın ilk ve son kazası da bu yarışın ilk diliminde meydana geliyor. Yeşil teknesine yakın rüzgar üstünde seyreden Cemo broşa girerek dümen hakimiyetini kaybeder ve Yeşil'in kıç tarafındaki vardavelalarına vurarak rayıyla beraber eğer. Mürettebattan kimsenin yaralanmadığı bu kaza yarışın aynı zamanda son kazası olacaktır. Yeşil'in Kaptanı Mehmet Yılmaz protesto vermeyerek örnek bir centilmenlik sergiler.

3.gün Bitez - Turgut Reis
Yarışın ilk yarısında karakterini belirleyen sert kuzey rüzgarları üçüncü günde de hakimdir ve teknelerin hızlı ve keyifli bir seyir yapmalarına olanak verir. Bitez - Çelebi adasından start alan tekneler zaman zaman boyları 3 metreyi bulan dalgalara rağmen Turgutreis marinanın önüne atılan şamandıra ile hakem teknesi arasına kurulan finiş hattını geçmekte zorlanmazlar. Turgutreis Marinanın düzenlediği karşılama, serpintiden ıslanan tüm yelkencilere karada rahat bir nefes alma olanağı sağlar.

4.gün Turgut Reis - Kalolimnos - Yalıkavak
Startta rüzgar az.8-10 knot civarı. Start zamanında veriliyor. Orsa - dar apaz arası Kardak kayalıklarına doğru gidiyoruz. Rüzgar olmadığından kısa rota uygulanıyor. Kardak adalarına yakınken rüzgar iyice kesiliyor. İyi bir rota çizen Kon Tiki, Atlantis 9, Tigris ve Cemo adayı dönebiliyor. Son esintilerle First, Yeşil ve Can Can Kardak kayalarını dönüyor. Pupa ve Geniş Apaz arası çok az bir rüzgarla Yalıkavaka doğru gidiliyor. Rüzgar kesiliyor. Bu arada öndeki grup finişe hayli yaklaşmış. Son serpintilerle 4 tekne finiş alıyor. Yarış saatinin dolmasına 30 dakika kala son çıkan rüzgarla First de finişe giriyor. Yeşil ve Can Can çok yakınken yarış saati doluyor.Toplam 5 tekne finiş alıyor.

5.gün Yalıkavak - Gümbet
Sabah start saat 10:00 da.Herkes Yalıkavak Marinada son hazırlıklarını yaptı. Start Büyük Kiremit adasından. Marinadan start noktasına yolumuz var ve hava sert olacağının sinyallerini şimdiden veriyor. Marinadan çıkınca rüzgar göstergemiz 25-30 knot arası oynuyor.

Bütün tekneler yelkenlerini refliyor.Start orsa rota orsa rüzgar 28 knot sağanaklar 40 knot a kadar yer yer çıkıyor. Dalga startta henüz yok ancak bu rüzgar şiddetiyle denizin kısa sürede kabaracağı kesin. Kargı adasının altında iken saat 12 civarı rüzgar gündoğusuna dönüyor. Dalga boyu yer yer 3 metreyi buluyor. Finiş hattı ada burnunda. Çok zorlu bir mücadeleden sonra tüm tekneler finiş hattını geçiyor.

YARIŞ SONUÇLARI / ÖDÜLLER

IRC I
3.) IRAZ TEKNESİ / BIYC (130 M ÜÇ KOLLU HALAT)
4.) DEBORAH TEKNESİ / BAYK-AYK (SEYYAR FENER ROAD-PRO)

IRC II

1.) FIRST TEKNESİ / BIYC (FANATİK WINDSURF KOMPLE)
2.) ATLANTIS IX. TEKNESİ / FB YELKEN ŞB (GEEN HACKER 40M2)
3.) YEŞİL TEKNESİ / AYK (32 VOLT BLENDER)
4.) LIBELLE TEKNESİ / (DENİZCİ TABLOSU)
5.) CANİŞ TEKNESİ / AYK (SERAMİK ORFOZ)

DESTEK

1.) CEMO TEKNESİ / BIYC (WOW BODRUM RESORT HOTEL 1 HAFTA KONAKLAMA)
2.) TİGRİS TEKNESİ / BAYK (QUICKSILVER HEDİYE PAKETİ)
3.) MARTI TEKNESİ / AYK (ALBA KAMIŞ OLTA)

BİLGİ İÇİN,

B.I.Y.C. OFİS
Z.DENİZ NALBANTOĞLU
0.535 949 29 41
TEL : 0.252 317 28 28
FAX : 0.252 317 28 29
e-mail : zdenizn@wowbodrum.com

Henüz yorum yazılmamış!

Ulusal Kadın Yelken Kupası’nı Eker Ekibi İkinci Kez Kazandı

13 Eylül 2018

Türkiye'nin kadınlara özel ilk kupasının üçüncü buluşmasında Eker ekibi geçen yıl olduğu gibi genel sıralamada birinciliğe adını yazdırdı. İkinci gün elverişsiz koşullar yüzünden tek yarış yapılabildi. Bu nedenle mücadelenin son gününde iki karşılaşma planlanmış olmasına rağmen, eksik yarışların telafi edilebilmesi amacıyla fazladan bir yarış yapılması kadın yelkencileri fazlasıyla yordu.

Uygun Spor Tür'ü Seçimi

17 Eylül 2001

Uygun spor türünü seçmek için mutlaka bu yazıyı okuyun.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter