Hıdrellez
05 Mayıs 2003, 15:36 0

Hıdrellez

Yoğun olarak Anadolu ve Orta Asya'da her yıl 6 Mayıs'ta düzenlenen kır şenlikleri ile kutlanan Hıdrellez, yazın başlangıcı anlamı dışında, olağanüstü güçleri olduğuna inanılan Hızır'ın, doğaya gizli güçlerini yaydığı gün olarak kabul ediliyor.
5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece, Hızır'ın dokunduğu ya da üzerine bastığı bitkilerin, kişiler üzerinde sihirli etkiler yaptığı düşünülen Hıdrellez, aynı zamanda Rumi Takvim'de baharın başladığı gün olan 23 Nisan'a rastlıyor. Yılın, yaz ve kış olarak iki mevsim gibi kabul edildiği dönemlerde ise 6 Mayıs tarihi, kışın bitip yazın başladığı gün olarak geçiyor.

Üstün meziyetler taşıdıkları için, Tanrı'nın kendilerine ödül olarak ''Ab-ı Hayat'' ya da ''Bengisu'' adlı ölümsüzlük suyu içirdiğine inanılan kişilerden Hızır'ın karada, İlyas'ın ise denizde bulunan ve darda kalan kişilerin yardımına koştuğu düşünülüyor.

Hıdrellez'de, genç kızların kısmetinin açılması başta olmak üzere, çeşitli dilekler tutulur. ''Dilek tutularak gül dalına ip ya da içinde metal para bulunan bez keseler bağlanır. En yaygın olan Hıdrellez karşılama töreni ise kadın ve genç kızların, ırmak kenarlarında ya da yeşil alanlarda düzenledikleri eğlencelerdir'' .

''BAHT AÇMA'' TÖRENLERİ

Kısmetinin açılmasını isteyen kızların duvardan duvara koştuğunu, hastalıktan kurtulmak isteyenlerin çimde yuvarlandığını, ev sahibi olmak isteyenlerin ise bir gece öncesinden çöpten yaptığı ev maketini bir gülün dibine bıraktığını belirtilir. ''Biraraya gelen kadınlar, küpe, yüzük gibi küçük metal eşyalarını bir kaba koyup üzerine su doldurulduktan sonra kabın üzerini mendille kapatırlar. Dilekler tutulduktan sonra akşamdan bir gül dibine bırakılan kap, yeşillik bir alanda, gruptaki en yaşlı kadın tarafından maniler söylenerek açılır.
Aklı ermeyen bir kız çocuğuna kabın içinden sadece bir metal parçası çıkarması istenir ve çıkan eşyaya göre çeşitli maniler söylenir. (Baht açma) olarak bilinen bu tören, kaptaki son eşya çıkarılıncaya kadar devam eder.''

Henüz yorum yazılmamış!

Büyük Yarış başladı..

14 Temmuz 2012

Yat yarışlarında DenizBank-Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü (TAYK) Trofesi'nin en önemli mücadelesi olan ''Büyük Yarış'', Deniz Kuvvetleri Kupası Yarışı ile start aldı.

AYK-BAYK Kupası (erteleme)

27 Aralık 2010

11 ve 12 Aralık tarihlerindeki fırtına nedeniyle yılın son yarışı, yeni yılın ilk haftasına ertelendi.

Dünyanın en eski ahşap çapası İstanbul'da bulundu

30 Mart 2013

Barındırdığı tarihle pek çok bilim insanının araştırma yapmasını sağlayan İstanbul kıyılarında dünyanın en eski ahşap çapası bulundu

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Aytaç Gıda

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Şok Market - Her Hafta Sürpriz Fırsatlar

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Denizaşırı Kışkırtmalar İhanetler ve Tarihi Gerçekler

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Anadolu Feneri - Ali Soysal

BANNER

StatCounter