Hıdrellez
05 Mayıs 2003, 15:36 0

Hıdrellez

Yoğun olarak Anadolu ve Orta Asya'da her yıl 6 Mayıs'ta düzenlenen kır şenlikleri ile kutlanan Hıdrellez, yazın başlangıcı anlamı dışında, olağanüstü güçleri olduğuna inanılan Hızır'ın, doğaya gizli güçlerini yaydığı gün olarak kabul ediliyor.
5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece, Hızır'ın dokunduğu ya da üzerine bastığı bitkilerin, kişiler üzerinde sihirli etkiler yaptığı düşünülen Hıdrellez, aynı zamanda Rumi Takvim'de baharın başladığı gün olan 23 Nisan'a rastlıyor. Yılın, yaz ve kış olarak iki mevsim gibi kabul edildiği dönemlerde ise 6 Mayıs tarihi, kışın bitip yazın başladığı gün olarak geçiyor.

Üstün meziyetler taşıdıkları için, Tanrı'nın kendilerine ödül olarak ''Ab-ı Hayat'' ya da ''Bengisu'' adlı ölümsüzlük suyu içirdiğine inanılan kişilerden Hızır'ın karada, İlyas'ın ise denizde bulunan ve darda kalan kişilerin yardımına koştuğu düşünülüyor.

Hıdrellez'de, genç kızların kısmetinin açılması başta olmak üzere, çeşitli dilekler tutulur. ''Dilek tutularak gül dalına ip ya da içinde metal para bulunan bez keseler bağlanır. En yaygın olan Hıdrellez karşılama töreni ise kadın ve genç kızların, ırmak kenarlarında ya da yeşil alanlarda düzenledikleri eğlencelerdir'' .

''BAHT AÇMA'' TÖRENLERİ

Kısmetinin açılmasını isteyen kızların duvardan duvara koştuğunu, hastalıktan kurtulmak isteyenlerin çimde yuvarlandığını, ev sahibi olmak isteyenlerin ise bir gece öncesinden çöpten yaptığı ev maketini bir gülün dibine bıraktığını belirtilir. ''Biraraya gelen kadınlar, küpe, yüzük gibi küçük metal eşyalarını bir kaba koyup üzerine su doldurulduktan sonra kabın üzerini mendille kapatırlar. Dilekler tutulduktan sonra akşamdan bir gül dibine bırakılan kap, yeşillik bir alanda, gruptaki en yaşlı kadın tarafından maniler söylenerek açılır.
Aklı ermeyen bir kız çocuğuna kabın içinden sadece bir metal parçası çıkarması istenir ve çıkan eşyaya göre çeşitli maniler söylenir. (Baht açma) olarak bilinen bu tören, kaptaki son eşya çıkarılıncaya kadar devam eder.''

Henüz yorum yazılmamış!

Türkiye'nin en prestijli yat yarışı Üsküdar'dan başladı

13 Ağustos 2014

Türkiye'nin en prestijli ve uzun rotalı yarışı olan Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı, Üsküdar'dan start aldı.

Kalamış Yat Limanı özelleştirme kapsamına alındı

25 Eylül 2013

Yaklaşık 15 yıldır Koç Holding'in işlettiği Kalamış Yat Limanı özelleştirme kapsamına alındı...

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter