Okyanusta yeni bir yaşam kuracaklar
08 Mart 2010, 13:23 0

Okyanusta yeni bir yaşam kuracaklar

Hayaller projeye dönüştü ve çalışmalara hız verildi. Açık denizde hiçbir ülke kanunlarının geçmediği özgür bir ülke yaratmak için yüzen şehrin projeleri çizildi.

İki yıl önce kurulan The Seasteading Institute, bu hayalin veya projenin hayata geçirileceğinden oldukça umutlu. TSI'nin amacı okyanusta yeni bir toplum yaratmak. Bunu da yasal, politik ve sosyal sitemlerden faklı olarak mümkün kılacaklar. Bunun için bir rehber kitap dahi yayımlandı. Enstitü, daha şimdiden projeleri için girişimci ve hayırsever Peter Thiel'den 500 bin dolarlık destek almayı bile başardı. Farklı alanlarda çalışmalarını hızlandıran Enstitü, açık denizde inşa etmeyi planladığı en güzel şehir için tasarım yarışması düzenledi ve en iyi üç boyutlu projeleri ödüllendirdi. Beş ayrı kategoride 41 projenin değerlendirildiği yarışmada beş proje ödüle layık görüldü.

Bin dolar ile ödüllendirilen ''The swimming city'' adlı tasarı en beğenilen eser oldu. Oldukça modern, teknolojik ve çevreci bir tasarı olan projede, bir şehirde bulabileceğiniz her şeyden daha fazlası var. Enstitü'nün öncelikli çalışmalarında yeni toplulukta yaşamayı düşünen yaratıcı insanlar arasında bir network ağı kurmak ve geliştirmek var. Bir yandan politik imkanlar araştırılırken, diğer yandan güvenli ve mutlu bir yaşam için gerekli olan şeylerin tedarikinin sağlanması ve ürünlerin yetiştirilmesi konunda araştırmalar da sürüyor. San Francisco körfezinde, yüzen şehir platformunun uygun fiyatlara inşa edilerek açık denize götürülmesi de TSI'nin çalışmaları arasında.

Bu hayalin mümkün olup olmadığına dair kuşkusu olanlara ise TSI, gelişen cruise teknolojisini ve turizmini örnek gösteriyor. Yayımladıkları kitapta ise bunun bir hayal olmadığını gösteren geniş bilgilere de yer verilmiş. Buna benzer bir projenin, başarılı örneği 1967 yılında Roy Bates ve ailesi tarafından Suffolk kıyısından altı mil açıkta kurulan 'the microstate of Sealand'. Ülkenin büyüklüğü ise sadece iki tenis kordu büyüklüğünde.

Dünyanın yeni model politikalara ihtiyacı olduğunu düşünen TSI'nin Yönetim Direktörü Patri Friedman,.okyanusların daha iyi bir dünyada yaşamak için evrenin en ideal bölgesi olduğuna inanıyor ve ekliyor; ''Biz insanlara hükümetlerin dayatmacı kuralları yerine, daha güvenli bir bölgede, özgür yaşama imkanı sunacağız''

Henüz yorum yazılmamış!

Yeni Yıl mesajları

30 Aralık 2010

Bembeyaz yağan kar, ne yaşanmışsa yaşansın örter geçmişin hatalarını... Yeni bir gelecek sunar bize ve yeni bir başlangıç... Yeni yılınız kutlu olsun...

Kechi Sailing ile Yunan Adalarında Yelken Eğitimi Başlıyor

30 Mayıs 2018

Kechi Sailing Yatçılık Eğitim Merkezi üst üste 4 senedir başarı ile sürdürdüğü Yunan Adalarında Yelken Eğitimi programını bu sene de 2 Hazirandan itibaren devam ettiriyor.

Gemi sökümcüler büyümek için yer arıyor

11 Ocak 2013

Aliağa'daki gemi sökümcüler 2012 yılında dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle hurdaya ayrılan gemi sayısındaki artışla birlikte kapasitesinin üzerinde çıkınca söküm için firmalar yeni yer arayışına girdi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter