Dünya Gençleri Yelken Açıyor
28 Nisan 2010, 11:27 0

Dünya Gençleri Yelken Açıyor

''Gençler Yelken Dünya Şampiyonası'' ISAF (Uluslararası Yelken Federasyonu) tarafından 23 farklı ülkede gerçekleştirildikten sonra ilk kez İstanbul'da 08-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

''Gençler Yelken Dünya Şampiyonası'na 62 ülkeden toplam 261 tekne 334 sporcu kayıt yaptırdı. Son yılların en yüksek katılımı olarak kabul edilen rakamlarla İstanbul'da gerçek bir yelken şöleninin gerçekleşeceği kesinlik kazanmış oldu.

Olimpiyat Oyunları ve Büyükler Dünya Sampiyonasi'ndan sonra dünyanın en prestijli 3. yarışı olarak kabul edilen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri içerisinde yer alan Şampiyona Türkiye Yelken Federasyonu tarafından organize edilirken, GSGM, Spor Toto Teşkilatı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi destekleri ile hayata geçiriliyor.

08-17 Temmuz tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek 19 yaş altı Genç Yelkenciler Dünya Şampiyonası'nda sporcular ilk defa 5 sınıfta 8 kategoride yarışacak. Kızlar ve Erkekler kategorilerinde düzenlenecek yarışlarda her bir kategorinin Dünya Şampiyonları belirlenecek. Yüksek performans teknesi 29er ilk defa İstanbul'da kullanılacak.

2010 Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası Kategorileri

Ekipman Toplam Kayıt Kategorileri

Laser Radial Tek kişilik erkek

Laser Radial 109 Tek kişilik kız

420 İki kişilik erkek

42068 İki kişilik kiz

RS:X Windsurf erkek

RS:X51 Windsurf kız

Sirena SL1615 Katamaran (karma ekip)

29er18 Yüksek performans teknesi (karma ekip)

62 ülkeden, 334'ün üzerinde dünyanın en iyi yelkencilerinin katılımı ile gerçekleşecek olan Volvo Gençler Yelken ISAF Dünya Şampiyonası'nın merkezi olacak Ataköy Marina 'da hazırlıklar için geri sayım başladı.

Şampiyona için gerekli lojistik çalışmalar devam ederken, Türkiye'de ilk defa bir yelken yarışında 3 parkurda aynı anda yarışlar yapılacağı için deniz üzerinde görevli olacak hakemler ve teknik heyet tarafından detaylı olarak rüzgar, akıntı seviyesi, telsiz alanları kontrol ediliyor.

Mayıs ayı başında ISAF (Uluslararası Yelken Federasyonu) yetkililerinin yapacakları ziyaret öncesinde Şampiyonayla ilgili belirlenen detaylar;

- Açılış töreni 09 Temmuz'da Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Haliç suları, Mixing Waters ( Suların Karışımı ) Töreni için büyük bir anlam taşıyacak. Barış, Sevgi ve Birliktelik mesajı veren ve her ülke katılımcılarının ülkelerinden getirdikleri suları birleştirdikleri ve sonrasında denize dökülen bu anlamlı tören İstanbul'un antik koyu olan Haliç sularına bırakılarak gerçekleşecek.

- Yarış merkezinde yer alacak etkinlik alanında müzik ve çeşitli aktiviteler ile şampiyona büyük bir festival havasında gerçekleştirilecek.

- Etkinlik alanında ayrıca kurulacak olan Volvo Ocean Race simulatör ve Volvo open 70 yatch'la, hız tecrübesini hem sinema ortamında hem de gerçek anlamda yaşayacaklardır. Vinç çevirme yarışı ise yelken severlere başka bir tecrübe kazandıracak.

- Şampiyona boyunca yarışlar İ MARİNE tarafından yarış tekneleri üzerinde kurulacak sistemle, internet üzerinden canlı yayınla istatistiksel bilgiler dahil detaylı olarak takip edilebilecek ve sahile kurulacak dev ekranlardan izlenebilecek.

- Şampiyona süresince ulusal ve uluslararası jüri ve hakemler görev alırken, deniz üzerinde 60'ın üzerinde tekne görev alacak. Yurtdışından gelecek 1250 kişilik kafile, 350 kara ve deniz görevlisi, 100 gönüllü, 25 uluslararası medya mensubu, özel televizyon prodüksiyonu ve yurtdışı tanıtımları ile Şampiyona Türkiye'de düzenlenmiş en kapsamlı yelken organizasyonu olacaktır.

19 yaş altı sporculara yönelik bu Şampiyona'nın isim sponsorluğunu ''Volvo Ocean Race'' üstlenirken, İstanbul Şampiyonası'na Opet, İ MARİNE, Dati Holding, Ataköy Marina Co- Sponsor olarak, Shop& Miles, Garanti Emeklilik destek sponsoru olarak, YACHT TÜRKİYE, POWER FM medya sponsoru olarak destek veriyor.

2009 yılı Şampiyonu Fransa, Volvo Trophy'nin şu anki sahibi olmakla birlikte aynı zamanda Şampiyona başlangıcından bu yana en başarılı ülke olma özelliğini taşıyor. 10 kez Volvo Trophy'i kazanan Fransa; 20 altın, 27 gümüs ve 15 bronz madalya ile toplamda 62 madalya ile bir rekor sahibi.

Bu özel ve prestijli yarışın İstanbul'da gerçekleştirilmesi Olimpiyat Oyunları bünyesinde yer alan Yelken branşı yarışlarının başarıyla düzenlenmesi anlamını kazanacağından İstanbul'un Olimpiyat adaylığı konusundaki puanını da arttıracak.

Henüz yorum yazılmamış!

Farfara ve Burganbank-Extreme birinci oldular.

28 Mayıs 2018

25-27 mayıs tarihlerinde yapılan Tayk Yarışında

Büyük Yarış başladı..

14 Temmuz 2012

Yat yarışlarında DenizBank-Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü (TAYK) Trofesi'nin en önemli mücadelesi olan ''Büyük Yarış'', Deniz Kuvvetleri Kupası Yarışı ile start aldı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

StatCounter