Tersane-i Amire hayat buldu
04 Mayıs 2010, 14:12 0

Tersane-i Amire hayat buldu

Haliç'in incileri olarak adlandırılan Sütlüce, Kasımpaşa ve Hasköy gemileri, yüzyıllara tanıklık eden, adeta bir açık hava müzesi niteliğindeki Tersane-i Amire yani Haliç tersanesinde doğdu.

Fatih Sultan Mehmet'in Kaptan-ı Derya Hamza Paşa'yı görevlendirmesi üzerine 1455'de inşa edilen Tersane-i Amire'de, bugün halen yolcu ve araba vapurlarının, yolcu teknelerinin tamiratları, havuz bakımları yapılıyor.

Sütlüce, Kasımpaşa ve Hasköy...Bir başka deyişle Haliç'in incileri.

Tamamıyla Türk mühendisleri tarafından oluşturulan bu 3 gemi, bir kültür vadisi olan Haliç ile Üsküdar arasında seyirlerini sürdürüyor.

Her biri 600 yolcu kapasiteli 3 yeni gemi, Venedik, Amsterdam, Budapeşte'deki gibi Avrupa'daki kanallarda çalışan tekneler gibi tamamen turistik amaçlı hizmet veriyor.

Gemilerde alabildiğince geniş kullanılan camlar dolayısıyla yolcular gökyüzü dahil panoramik İstanbul manzarası eşliğinde seyahat edebiliyor.

Gemilerin yüksekliği Haliç'teki köprülerin altından geçebilmesi göz önüne alınarak inşa edildi.

Engelliler ve yaşlılar dahil tüm yolcuların konforu göz önünde bulundurularak yapılan gemilerde, evcil hayvan barınağından bebek bakım odasına, engelli lavabosuna ve klimaya kadar bütün ayrıntıları görmek mümkün.

Sütlüce, Kasımpaşa ve Hasköy adlı 3 Haliç gemisi'ni önemli kılan sadece bu özellikleri değil.

Gemilerin, Osmanlı donanmasının kalbi Tersane-i Amire'de yani Haliç Tersanesin'de yapılmış olması Haliç'in incilerini daha da değerli kılıyor.

Zira Fatih Sultan Mehmet'in Kaptan-ı Derya Hamza Paşa'yı görevlendirmesi üzerine 1455'de inşa edilen Tersane-i Amire, Osmanlı Devleti'nde gemi inşa sanayisinin gelişimine tanıklık etti.

Tersane-i Amire, Kanuni Sultan Süleyman devrinde daha da geliştirilerek müştemilatı ve faaliyetleriyle dünyanın en büyük tersanesi oldu.

İlk Osmanlı kalyonu 17. yüzyılın ortalarında burada inşa edilirken, gemilerin inşası, bakım ve onarımında kullanılan ilk kuru havuz da 18. yüzyılın sonlarında burada hizmete girdi.

İtalya'daki Vezüv yanardağından gemilerle getirilen volkanik taşlarla burada üç kuru havuz yapıldı.

Tersaneye bir de yüzer havuzun ilave edildiği 19. yüzyılda yaşanan buhar devrimi, dönemin gemi inşa sanayini de etkiledi.

Buhar devriminden sonra yabancı ülkelerde inşa edilip Türkiye'ye gelen yeni savaş gemilerinin bakım ve onarımları burada yapılmaya çalışıldı.

2005 yılında İDO'ya tahsis edilerek, eski günlerine yeniden kavuşan tersanedeki yenileme çalışmalarıyla birlikte tarihi taş havuzlar, kapak ve köprü sistemleri etkin olarak çalıştırılabilir duruma getirildi.

Zamana ayak uydurabilmesi için önemli yatırımlarla yenilenen Haliç Tersanesi'nde bugün halen yolcu ve araba vapurlarının, yolcu teknelerinin tamiratları, havuz bakımları yapılıyor.

Tersane-i Amire, yeni incilerinin Haliç'te salınmasıyla daha birçok yıla tanıklık edeceğe benziyor.

Henüz yorum yazılmamış!

''Haydi Çocuklar Yelkene'' Projesine Yoğun İlgi

15 Temmuz 2018

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'ün, Kartallı çocukları deniz sporlarıyla tanıştırma düşüncesi ile hayat verdiği Yelken Yaz Okulu'nda 2018 sezonu eğitimleri devam ediyor.

Köpekbalıkları, Marmara'ya akın etti

25 Kasım 2010

Marmara Denizi’nde son zamanlarda köpekbalığı sayısında dikkat çeken bir artış gözlenmeye başlandı.

Çıtır Çıtır Balık kroket tarifi

08 Şubat 2015

Bol baharatla tatlandırılan çıtır çıtır bu lezzeti oldukça beğeneceksiniz.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Filtre.com.tr Endüstriyel Madde ve Malzeme İmalatı, Ticareti ve Mühendislik Hizmetleri Kartuş Filtre -Karbon Filtre - Torba Filtre üreticisi.

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter