Tersane-i Amire hayat buldu
04 Mayıs 2010, 14:12 0

Tersane-i Amire hayat buldu

Haliç'in incileri olarak adlandırılan Sütlüce, Kasımpaşa ve Hasköy gemileri, yüzyıllara tanıklık eden, adeta bir açık hava müzesi niteliğindeki Tersane-i Amire yani Haliç tersanesinde doğdu.

Fatih Sultan Mehmet'in Kaptan-ı Derya Hamza Paşa'yı görevlendirmesi üzerine 1455'de inşa edilen Tersane-i Amire'de, bugün halen yolcu ve araba vapurlarının, yolcu teknelerinin tamiratları, havuz bakımları yapılıyor.

Sütlüce, Kasımpaşa ve Hasköy...Bir başka deyişle Haliç'in incileri.

Tamamıyla Türk mühendisleri tarafından oluşturulan bu 3 gemi, bir kültür vadisi olan Haliç ile Üsküdar arasında seyirlerini sürdürüyor.

Her biri 600 yolcu kapasiteli 3 yeni gemi, Venedik, Amsterdam, Budapeşte'deki gibi Avrupa'daki kanallarda çalışan tekneler gibi tamamen turistik amaçlı hizmet veriyor.

Gemilerde alabildiğince geniş kullanılan camlar dolayısıyla yolcular gökyüzü dahil panoramik İstanbul manzarası eşliğinde seyahat edebiliyor.

Gemilerin yüksekliği Haliç'teki köprülerin altından geçebilmesi göz önüne alınarak inşa edildi.

Engelliler ve yaşlılar dahil tüm yolcuların konforu göz önünde bulundurularak yapılan gemilerde, evcil hayvan barınağından bebek bakım odasına, engelli lavabosuna ve klimaya kadar bütün ayrıntıları görmek mümkün.

Sütlüce, Kasımpaşa ve Hasköy adlı 3 Haliç gemisi'ni önemli kılan sadece bu özellikleri değil.

Gemilerin, Osmanlı donanmasının kalbi Tersane-i Amire'de yani Haliç Tersanesin'de yapılmış olması Haliç'in incilerini daha da değerli kılıyor.

Zira Fatih Sultan Mehmet'in Kaptan-ı Derya Hamza Paşa'yı görevlendirmesi üzerine 1455'de inşa edilen Tersane-i Amire, Osmanlı Devleti'nde gemi inşa sanayisinin gelişimine tanıklık etti.

Tersane-i Amire, Kanuni Sultan Süleyman devrinde daha da geliştirilerek müştemilatı ve faaliyetleriyle dünyanın en büyük tersanesi oldu.

İlk Osmanlı kalyonu 17. yüzyılın ortalarında burada inşa edilirken, gemilerin inşası, bakım ve onarımında kullanılan ilk kuru havuz da 18. yüzyılın sonlarında burada hizmete girdi.

İtalya'daki Vezüv yanardağından gemilerle getirilen volkanik taşlarla burada üç kuru havuz yapıldı.

Tersaneye bir de yüzer havuzun ilave edildiği 19. yüzyılda yaşanan buhar devrimi, dönemin gemi inşa sanayini de etkiledi.

Buhar devriminden sonra yabancı ülkelerde inşa edilip Türkiye'ye gelen yeni savaş gemilerinin bakım ve onarımları burada yapılmaya çalışıldı.

2005 yılında İDO'ya tahsis edilerek, eski günlerine yeniden kavuşan tersanedeki yenileme çalışmalarıyla birlikte tarihi taş havuzlar, kapak ve köprü sistemleri etkin olarak çalıştırılabilir duruma getirildi.

Zamana ayak uydurabilmesi için önemli yatırımlarla yenilenen Haliç Tersanesi'nde bugün halen yolcu ve araba vapurlarının, yolcu teknelerinin tamiratları, havuz bakımları yapılıyor.

Tersane-i Amire, yeni incilerinin Haliç'te salınmasıyla daha birçok yıla tanıklık edeceğe benziyor.

Henüz yorum yazılmamış!

Kaş'ta ilk kez yelken yarışları yapıldı

04 Temmuz 2015

Kaş'ta iki yıl önce kurulan Kaş Yelken Kulübü tarafından ilk kez yelken yarışı düzenlendi.

HS Sınıflarındaki Kısıtlama 31 Ekim'e Kadar Uzatıldı

05 Eylül 2020

Türkiye Yelken Federasyonu (TYF), Hareketli Salma, Rüzgar Sörfü, Uçurtma Sörfü ve IOM sınıflarında 31 Ağustos tarihine kadar koyduğu ulusal ve uluslararası yarışlara katılma kısıtlamasını 31 Ekim'e kadar uzattığını açıkladı.

Ocak Ayı Yarış Takvimi

09 Ocak 2020

Türkiye Yelken Federasyonu Hareketsiz Salma etkinlik takvimi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk CNR Yacht Festival Heyecanı 13-18 Ekim'de Marinturk'te!

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

TurkSail - Türkiye'nin en kapsamlı yelken haberleri.

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter