Korsanlar İstanbul Boğazı'nda...
25 Mayıs 2010, 10:59 0

Korsanlar İstanbul Boğazı'nda...

İstanbul, tarihinde ilk kez 'Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği'ne ev sahipliği yapıyor. Yarışma kapsamında geçtiğimiz hafta, 16 ülkeden gelen 23 korsan gemi, izleyicilere Boğaz'da görsel bir şölen yaşattı.

Korsan gemileri bu kez sinema perdesinde, televizyon ekranında değil, İstanbul Boğazı'nda...

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Deniz Ticaret Odası'nın girişimleri, Yunanistan ve Bulgaristan ortak çalışmalarıyla, Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği, bu yıl ilk kez Türk kara sularında gerçekleşiyor.

16 ülkeden gelen 23 tarihi yelkenliden oluşan filonun İstanbul Boğazı'ndan geçişi görsel bir şölene dönüştü. Nesli tükenmekte olan büyük yelkenli tekneler 27-30 Mayıs tarihleri arasında tekrar İstanbul'da olacak.

2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, tarihinde ilk kez Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği'ne (Historical Seas Tall Ships Regatta) ev sahipliği yapıyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Deniz Ticaret Odası'nın girişimleri, Yunanistan ve Bulgaristan ortak çalışmalarıyla gerçekleşen Boylu Soylu Yelkenli Yarışları kapsamında, 16 ülkeden gelen 23 tarihi yelkenli, İstanbullulara korsan filmlerinden çıkmış bir gün yaşattı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Deniz Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Sail Training International (STI) Başkanı Nigel Rowe ve Yarış Direktörü Peter Newell, Deniz Ticaret Odası Genel sekreter Murat Tuncer, DTO adına Proje Koordinatörü Yılmaz Dağcı ve gemilere kılavuz kaptanlık yapan DTO Meclis Üyesi Kaptan Saim Oğuz Ülgen katıldı. Toplantıda, Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği kapsamında İstanbul'da gerçekleşecek etkinlikler ve Boylu Soylu Yelkenli Yarışları ile ilgili detaylar paylaşıldı.

İstanbul- Yarışı organize eden Sail Training International'ın (STI) temsilcisi Robin Hurgronje, teknelerin İstanbul'dan geçişi nedeniyle Deniz Ticaret Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, organizasyonun 1956 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlendiğini belirtti.

Hurgronje, ''Amacımız, 15 yaşından büyük 25 yaşından küçük gençleri, din, dil, ırk farkı gözetmeden birleştirmek, onlara deniz kültürünü aşılamak. Bu organizasyon Ege, Marmara ve Karadeniz'de ilk defa yapılan bir etkinlik oldu. Amaçlarımızdan biri de Yunan, Türk, Bulgar ortaklığı ile gerçekleştirilen etkinlikte, daha fazla gencin ilgisini çekmek'' diye konuştu.

Şu anda boğazdan geçen 26 parça geminin, 16 değişik ülkenin bayrağını taşıdığını kaydeden Hurgronje, ''Geçen hafta Yunanistan'ın Valos limanındaydık. Üç günde 200 bin Yunanlı bu tekneleri gördü. Geceleri de pek çok etkinlik yapıldı'' dedi.

STI yöneticilerinin ve gemilerle Türkiye'ye gelen yaklaşık 900 gencin İstanbul gibi bir dünya şehrinde bulunmanın kıvancını yaşamak istediklerini söyleyen Hurgronje, İstanbulluların tekneleri gezmelerinin yanı sıra kendilerinin de İstanbul gibi bir şehri gezme fırsatı yakalayacaklarını dile getirdi.

Toplantıda İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı adına bir konuşma yapan Kurumsal İlişkiler Direktörü Nilgün Ören, üç tarafı sularla çevrili olan İstanbul'un kültürel yaşamında denizlerin önemli rol oynadığına işaret ederek, denizcilik alanında Ajans'ın, 10'a yakın proje üzerinde çalışmakta olduğunu ifade etti. İstanbul'un denizlerinde, uluslararası yelken şampiyonası ve eğitim toplantıları, deniz küreği dünya şampiyonası, Boğaziçi kıtalararası yüzme, kürek, yelken, kano yarışları, Hulda Festivali sanat ve bilim yolculuğu dünya denizcilik okullarından öğrencileri bir araya getirecek konferanslar gibi etkinlikler planlandığını belirten Nilgün Ören, 2009 yılında 1874 yapımı Far Barcelona adlı İspanyol eğitim yelkenlisini, Boylu Soylu Yelkenliler Donanma Şenliği'nin müjdecisi olarak İstanbul'da ağırladığımızı hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Su, İstanbul'un tarihinde kent kültürünün en temel yapı taşlarından biri. Dünyanın içinden deniz geçen, kıtaları ve medeniyetleri buluşturan yegane şehri İstanbul'umuzun Avrupa Kültür Başkentliği süreci denizcilik projeleri olmadan düşünülemezdi. 1956 yılından bu yana geleneksel hale gelmiş 'Boylu Soylu Yelkenliler Yarışlarını' tarihinde ilk defa Ege, Marmara ve Karadeniz sularında seyredecek olmasının mutluluğunu yaşıyoruz.''

DTO Genel Sekreteri Murat Tunce ise, Tall Ships isminin ''Soylu Boylu Gemiler'' diye Türkçeye kazandıran kişinin ve bu projenin fikir babasının Yılmaz Dağcı olduğunu hatırlatarak, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul için Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile bu projeyi yürüttüklerini, projenin geleneksel hale gelmesi için gayretlerinin devam edeceğini belirtti.

Gemilerin Boğaz geçişinde gemilere kılavuz kaptanlık yapan DTO üyesi Kaptan Saim Oğuz Ülgen, bir denizci olarak ilk defa böyle bir duygu yaşadığını vurgulayarak, böyle bir deniz kültürünü Türkiye'ye getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Tarihi tekneler Varna'ya gidip dönecek

12 Mayıs tarihinde Yunanistan'ın Volos limanından hareket eden tarihi yelkenliler, İstanbul Boğazı'ndan bu akşam verilecek start ile başlayacak yarışta, İstanbul Boğazını geçerek Karadeniz'e çıkacak ve 21 Mayıs'ta Bulgaristan'ın Varna şehrine ulaşacak.

Yelkenliler, 27 Mayıs Perşembe günü İstanbul'a yeniden gelecek ve 3 gün Karaköy Limanı'na demirleyecek. Teknelerin saat 12.00'de limana gelmelerinin ardından saat 14.00'de halka açık ''Hoşgeldin'' töreni yapılacak. Bu açılışın ardından tekneler halkın ziyaretine açılacak. Tekneler, İstanbul'da kaldıkları müddetçe saat 10.00 ile 18.00 arasında ziyarete açık kalacak.

Deniz Ticaret Odası ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın girişimleriyle bu yıl İstanbul'dan geçen yarışta tekneler, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Fatih firkateyni önderlik yaptı.

Henüz yorum yazılmamış!

Enginarlı Levrek

19 Nisan 2010

Levreği temizletip, fırında pişirecek şekilde hazırlatın. Uzunca bir folyoyu kenarları ortada birleşek şekilde katlayın.

İYK'da Bir Yılın Ödülü Bir Gecede Dağıtıldı

25 Aralık 2018

İstanbul Yelken Kulübü tarafından yıl içinde düzenlenen 8 kupa yarışı ve bu yarışların oluşturduğu 2018 Yat Trofesi ödülleri 21 Aralık Cuma günü düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Kartal'da Denizcilik ve Kabotaj Bayramı yelken yarışlarıyla kutlandı

09 Temmuz 2016

Kartal Belediyesi ve Marina Dragos Yelken İhtisas Kulübü tarafından Denizcilik Bayramı kapsamında gerçekleştirilen Laser İstanbul İl Şampiyonası & Kartal Belediye Başkanlık Kupası Yelken Yarışları ödül töreni gerçekleştirildi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter