Büyükada
09 Mayıs 2001, 13:30 0

Büyükada

Yüzölçümü ve nüfus yoğunluğu bakımından en önemli ada Büyükada'dır.
İstanbul Limanı'ndan uzaklığı 14, Maltepe-Kartal sahilinden 2.2 deniz milidir. Çevresi 8 km., uzunluğu 4 km., genişliği 1.4 km., yüzölçümü ise 5.4 km2'dir.

Kuzey-güney yönünde uzanan ada, bir boyun ile ayrılmış iki tepeden oluşmaktadır. Kuzeyde İsa Tepesi (164 m.), güneyde ise Yücetepe (202 m.) bulunmaktadır.

Adanın batı kıyısında genişliği 100 m., uzunluğu 500 m. olan Dil Burnu yer alır. Bu burnun güneyinde Yörükali, kuzeyinde ise Nizamkoyu bulunmaktadır. Adanın doğu kıyısında da Karacabey koyu vardır.

Dil Burnu çevresi, adanın özel önem taşıyan bölgesidir. Yörükali ile Nizam Plajı tesisleri ve kıyı özellikleriyle, Dil Burnu ormanı ise mesire olanaklarıyla ilgi görür. Sahilden 20-30 m. Açıklara dek sığ olan plaj, kum ve çakıl örtülüdür.

Adanın bir diğer önemli plajı da Değirmen Plajı'dır. Bunların dışında Maden ve Hamson koylarında da denize girilebilir. Adaların İstanbul'a hem en uzak, hem de en büyüğü olan Büyükada, vapurdan iner inmez tarihi iskelesi ve büyük çarşı meydanıyla kucaklar sizi. Sol tarafa doğru adanın ünlü balık lokantaları uzanır. Anadolu Kulübü tesislerine uzanan sağ taraftaki yolda çay bahçeleri ve balıkçı barınağı yer alır. Birahanelerin, midye tavacıların ve cafelerin dizildiği karşınızdaki yol sizi çarşıya sokar. Tezgahlardaki ve dükkanlardaki ürünler taze ve kaliteli olmakla birlikte, Bostancı'dan getirildiği için pahalıdır.

Saat kulesinin sağ tarafında fayton durakları vardır. Adanın tek ulaşım aracı olan faytonlarla belirli bir adrese gidebileceğiniz gibi, büyük ve küçük tur olarak iki farklı güzergahta yapılan gezintilerde bütün adayı turlayabilir ve tüm güzellikleri izleyebilirsiniz.
Faytoncuların bulunduğu meydanda bisiklet kiralama yerleri de vardır.

Yürümek isteyenlere:

Ağer adayı yudum yudum koklamak istiyorsanız, 23 Nisan caddesinden başladığınız motorlu araç trafiğinden uzak yürüyüşünüzde belki zaman zaman faytonların nazik zil sesleri uyaracaktır.

Sağ yanınızda görkemli yapısıyla Anadolu Kulübü'nü göreceksiniz. Buradan Mehmetçik Caddesi'ne kıvrılacak, Ermeni Katolik Surp Astvadzazin Kilisesi'nin yanından geçerek Çankaya Caddesi'ne çıkacaksınız. Karşınıza "Agopyan Köşkü" olarak bilinen 4 katlı ve 22 odalı yapı bir zamanlar otel olarak kullanılmıştı.

Sağ tarafınızda Turing tarafından işletilen Büyükada Kültürevi'ni göreceksiniz. Burada yaz aylarında çay, kahve, aperatif yiyecekler bulabilirsiniz. Eğer Ada'nın "erkencileri"ndenseniz, sabah kahvaltınızı burada yapabilirsiniz. Kültürevi'nde Cuma, cumartesi ve Pazar akşamları klasik müzik konserleri de verilmektedir.

Yürüyüşümüze devam edersek, sağ tarafımızda bir taş kule dikkatimizi çeker. Kulenin yer aldığı büyük bahçe Büyükada Tenis ve Su Sporları Kulübü'ne aittir. "Salkım Hanımın Taneleri" filminde adı geçen Seferoğlu Köşkü, bir zamanlar bu bahçede yer alırdı. Ancak 1999 yılında yaşanan yangın, köşkü kül etti.

Yolun sonunda gri beyaz rengi ile Ahmet Emin Yalman Yalısı'nı görürüz. 1999 yılında Turing'e verilen ve restorasyonuna başlanan yalı, kurumun içine düştüğü ekonomik kriz nedeniyle tamamlanamadı.

Çiçek kokuları, kuş cıvıltıları içindeki yürüyüş parkurunda Nizam Yokuşu'na varırız. Hemen karşımızda Dil Burnu dinlenme tesisleri vardır.

Dil Burnu Piknik Alanı

Büfede çay, kahve, meşrubat, bira bulunabilir. Kimi zaman ızgara çeşitleri de bulunabiliyor. Eğer işinizi şansa bırakmak istemiyor da, etinizi yanınızda getiriyorsanız, mangal kiralayabilirsiniz.

Lunapark Kır Lokantası

Eğer yiyeceğinizi beraber getirmek ve uğraşmak istemiyorsanız, garsonuyla, servisiyle size hizmet sunan lokantalar da bulabilirsiniz. Lunapark Meydanı'ndaki mekana yürümek yerine faytona binmeyi tercih edebilirsiniz. Köfte, piliç, soğuk ve sıcak meze çeşitleri ve içki ile kişi başı uygun fiyatlara yemek yiyebilirsiniz. Tel: 0 216 382 24 86
Hıristiyan inanışına göre, Aya Yorgi'ye yürüyerek çıkan insanlar "yarı hacı" sayılırlar. (Efes'teki Meryem Ana Kilisesi'nin ziyareti ile "Tam Hacı"lık gerçekleşir).
Muhteşem bir manzaraya sahip olan Aya Yorgi Tepesi'nden Sedef Adası ve İstanbul sahilleri adeta kuş bakışı seyredilir. Eğer yürüyerek gelmek gözünüzü korkutuyorsa, Lunapark Meydanı'ndan eşek kiralayabilirsiniz. Bu da gününüze ayrı bir keyif katabilir.
Tahta masaları, ahşap sandalyeleri ve küçük çardakları ile son derece sevimli bir görüntü veren kır lokantasında fiyatlar da son derece uygundur.
Tel: 0 216 382 13 33

Viranbağ Kır Lokantası

50 yıldır adada yaşayan bir kadın tarafından işletilen lokantaya büyük tur yolu üzerindeki Fethi Oktar evini geçtikten sonra ulaşırsınız. Hemen sağ tarafında salaş hali ile dikkatinizi çeker. Aşağıdaki küçük koyu ve hoş manzarası ile, papatyalı çimler üzerindeki masaların kırık dökük haline aldırmazsınız.

Bir zamanlar bağ olan ve adını da geçmişindeki kimliğinden alan Viranbağ Kır Lokantası'nda mevsimine göre balık, kuzu şiş, tavuk şiş, köfte, salata, patates tava, pilaki ve içki bulabilirsiniz.

Emsalleri arasında rakının en pahalısı buradadır. Hatırınızda bulunsun. Belki de bunun nedeni, bir zamanlar Fethi Okyar'ı ziyarete gelen Atatürk'ün dolunay gecelerinde burada rakı içmesinden kaynaklanmaktadır. Kim bilir? Tel: 0 216 382 60 36

Splendid Otel

Tur yolu üzerinde yer alan ve görkemli yapısıyla hemen dikkatinizi çekecek olan Splendit Otel, bol ışıklı iç avlusu ve etrafında sıralanan odalarıyla değişik bir atmosfere sahip.
Güzel havalarda restoran bahçeye taşınıyor. Böyle bir ortamda da yemeğin tadına doyum olmuyor. Oda-kahvaltı tek kişi için 40, iki kişi için 60 dolar. Eğer hafta sonunu Splendit'te geçirecekseniz, bir iki hafta öncesinden rezervasyon yaptırmalısınız.
Adres: 23 Nisan Cad. No: 71 Büyükada
Tel: 0 216 382 69 51

Kıyı Restaurant

Salaş görünümü ve bir kenardaki şöminesi ile sohbet etmek için ideal bir mekan. Kıyı restaurant da, tıpkı emsalleri gibi iskelenin yanındaki yol üzerinde yer alıyor. Balık fiyatlarının mevsimine göre değiştiği lokantada ahtapot, kalamar, lakerda ve çiroz bulmak mümkün. Ebegümeci, labada, ısırgan ve rokalı salatasıyla ünlü.
Tel: 0 216 382 56 06

Milto Restaurant

Kapalı ve deniz kıyısında olmak üzere iki alanı bulunan lokantada iki çeşit mönü bulunuyor.
Tel: 0 216 382 53 12

Birtat Restaurant

Balık fiyatlarının mevsime göre değiştiği lokantada balık çorbası da var. Mönüsünde, Ada lokantalarının klasiği olan kalamar tava, karides salatası, karides güveç, lakerda, kebap ve et çeşitleri var. Fiyatları, diğerlerinden biraz daha pahalı.
Tel: 0 216 382 12 45

Henüz yorum yazılmamış!

TYF yeni başkanı Özlem Akdurak'tan yelkencilere mesaj

27 Kasım 2016

Türkiye Yelken Federasyonu başkanlığına seçilen D. Özlem Akdurak federasyonun resmi internet sitesinden yelkenciler için bir mesaj yayınladı.

'CNR Avrasya Boat Show' Başladı

21 Şubat 2020

15. Uluslararası Deniz Araçları Ekipmanları ve Aksesuarları Fuarı - CNR Avrasya Boat Show, 22 Şubat - 1 Mart 2020 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi'nde binlerce deniz severi buluşturuyor.

deniz alası

21 Mart 2001

Kuzey yarım küresinin mutedil ve soğuk bölgelerinde birçok formlan mevcut olan bu familyanın deniz alası gibi türleri, denizlerle tatlısular arasında yumurtlama göçü yaparlar.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter