21.5 C
İstanbul
Cuma, Nisan 12, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarKağıttan Gemi Yapımı

Kağıttan Gemi Yapımı

Kağıttan Gemi Yapımı

Çocukluk dönemlerinde neredeyse herkesin en az bir kez yapmaya çalıştığı kağıttan gemiler hem kolay yapılması hem de eğlenceli olmasıyla ilgi görmektedir.

Kağıttan gemi yapımı için birkaç noktaya dikkat etmek yeterli olacaktır. Kağıtları katlanırken mutlaka keskin şekilde katlanmasına dikkat edilmelidir. Böylece geminin hatları daha belirgin şekilde ortaya çıkacaktır.

Her ne kadar yapımı basit olsa da günümüzde teknolojinin ve imkanların genişlemesiyle birlikte bu tür kağıt katlama çalışmaları daha az yapılır hale gelmiştir. Origami olarak bilinen kağıt katlama yalnızca bu alana özel ilgi duyan kişilerce denenmektedir. Yeteri kadar özen gösterildiğinde bu sanatta başta gemi olmak üzere birbirinden farklı şekiller elde etmek mümkündür.

Kağıttan Gemi Nasıl Yapılır?

Kağıttan gemi yapmak için fotokopi kağıtları kullanılabilir. 21,5*28 cm boyutlarındaki bir kağıt tercih edilebilir. İlk olarak kağıt soldan sağa doğru keskin şekilde ikiye katlanır. Ardından kağıt açılıp doksan derece çevrilir ve tekrar aynı şekilde ikiye katlanır.

Daha sonra kart öne doğru açılacak şekilde çevrilir ve alt kısımda yaklaşık beş cm boş alan bırakılarak üst köşelerden içe doğru katlanır. Katların daha sabit olması adına katlanan yerlerin üzerinden parmakla tekrar geçilir.

Kağıdın alt kısmında kalan boşluk her iki tarafa da eşit olacak şekilde katlanır. Bu şekliyle kağıt bir şapkayı andıracaktır. Daha sonra köşede kalan sivri kısımlar içe doğru kıvrılır ve üçgen şekil kare haline getirilir. Kare çaprak tutularak alttaki sivri kısım yukarıya katlanır ve yine aynı şekilde üçgen tekrar kareye dönüştürülür. Karenin kenarlarında bulunan üçgenler dışa doğru çekildiğinde gemi şekli ortaya çıkacaktır. Geminin hatlarını daha belirgin yapmak için katlı dış kenarların kat izinin üzerinden tekrar geçilebilir. Şeklin ortasında kalan üçgen kısım geminin gönderi olacaktır. Yapım aşaması bittikten sonra sıra gemiyi kullanmaya gelir. Bunun için bir leğenin içerisine su doldurulur ve kağıt gemi hafifçe suyun üzerine bırakılır. Eğer kağıttan gemi yan yatarsa keskin kısımların daha belirgin hale gelmesine ihtiyaç var demektir. Gemiyi daha uzun süre kullanmak isteyenler alt kısmına bant yapıştırarak onu suya daha dayanıklı hale getirebilirler.

Okuyucularımızdan Gelenler

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
36 HABERLER
Avatar photo
18 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
880 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar