26.4 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaYazarlarKaptan Phillips (Captain Phillips) Filmi

Kaptan Phillips (Captain Phillips) Filmi

Kaptan Phillips (Captain Phillips) Filmi

Kaptan Phillips (Captain Phillips) filmi 2013 yılında vizyona giren uzun metraj bir sinema filmidir. Film dram, macera ve gerilim kategorisinde çekilen bir biyografi filmleri arasında yer alır.

Kaptan Phillips (Captain Phillips) filmine konu olan hikâye, 2009 yılına ait gerçek bir olaydan esinlenilmiştir. Filmde, Nisan ayında yol almaya başlayan MV Maersk Alabama adındaki Amerikan kargo gemisi Somali’ye yakın kıyılardan geçmektedir. Bu sırada Kaptan Phillips geminin radarlarında beklenmedik bir hareketlilik fark eder. Bu hareketin sebebi Somali korsanlarıdır. Korsanlar, kaptanlarının baskısı ile yola çıkmış ve ilk karşılarına çıkan ilk gemiyi yağma etmeye karar vermişlerdir. Neredeyse iki yüz yıldır herhangi bir korsan gemisi ile karşılaşmayan Amerikan gemilerinden olan kargo gemisi bu kez ciddi bir tehlike ile karşı karşıyadır. Geminin kaptanı olan Kaptan Phillips son derece özverili bir karar verir ve mürettebatını kurtarmak için kendini feda eder. Rehine olarak teslim olur. Korsanların lideri olan Muse ve Kaptan Phillips arasında zorlu bir mücadele başlar. Bu süreçte Kaptan Phillips serbest bırakılmak için Muse ve diğer korsanları ikna etmeye çalışırken Amerika hükumeti de kurtarma operasyonu için düğmeye basmıştır.

Kaptan Phillips (Captain Phillips) filmine konu olan olay, dünyaca yankı bulan gerçek bir olayı beyaz perdeye taşımaktadır. Türkiye’nin de gündemine gelen olayda Kaptan, belirlenen rota koordinasyonundan çıkıp daha kestirme olan Somali kıyılarından gitmeyi tercih etmiştir. Bu da hali hazırda bulunan korsan tehdidine açık bir konumda olmalarına neden olmuştur. Hakkında birçok haber yapılan olay, Kaptan Phillips (Captain Phillips) filminde başarılı bir şekilde canlandırılmıştır.

Kaptan Phillips (Captain Phillips) Filmi Oyuncuları

Kaptan Phillips (Captain Phillips) filmi Tom Hanks’in olağanüstü oyunculuğu ile birlikte zirveye ulaşmıştır. Kaptan Richard Phillips rolünü üstlenen Hanks pek çok sahnede korsan grubunun lideri Muse’yi canlandıran Barkhad Abdi ile karşılıklı oynamıştır. Phillips’in eşi rolünde Catherine Keener ve korsan Bilal rolünde Barkhad Abdirahman hayat bulmuştur.

Kaptan Phillips (Captain Phillips) Filmi Bütçesi

Oyuncu kalitesi ile gündemden düşmeyen film hakkında, gerçek korsanlarla film çekildiği bile düşünülmüş. Ayrıca sahnelerin gerçeğe en yakın olabilmesi için çekimler büyük ölçüde denizde gerçekleştirilmiştir. Film 55 milyon dolar gibi bir bütçe ile tamamlanmıştır.

Önceki Yazı

Son Eklenenler
- Reklam -

Yazarlar

Avatar photo
26 HABERLER
Avatar photo
16 HABERLER
Avatar photo
39 HABERLER
Avatar photo
19 HABERLER
Avatar photo
8 HABERLER
Avatar photo
75 HABERLER
Avatar photo
14 HABERLER
Avatar photo
165 HABERLER
Avatar photo
197 HABERLER
Avatar photo
21 HABERLER
Avatar photo
15 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
12 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
9 HABERLER
Avatar photo
7 HABERLER
Avatar photo
964 HABERLER
- Reklam -

Çok Okunanlar