22 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 28, 2023
spot_img
Ana SayfaAktüelKıbrıs Şehitlerini Rahmetle.Gazilerini Minnetle Anıyoruz.

Kıbrıs Şehitlerini Rahmetle.Gazilerini Minnetle Anıyoruz.

Kıbrıs Şehitlerini Rahmetle.Gazilerini Minnetle Anıyoruz.

Kıbrıs Barış Harekatı, Kıbrıs Adası’nda Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirildi. Rumlara ait silahlı gruplarca 1963’ten itibaren gerçekleştirilen saldırılar sonucu Kıbrıs Türkleri, ülke yönetiminden baskı ve zulümle uzaklaştırıldı. Adayı Yunanistan’a bağlama hedefine ulaşmak isteyen Rumların yürüttükleri saldırılar ve ambargolar 1963-1974 yılları arasında artarak devam etti.

Harekat, 20 Temmuz 1974’te TSK’ye bağlı birliklerin Lefkoşa-Hamitköy-Gönyeli ve Pınarbaşı bölgelerine hava indirme, Yavuz Plajı’na denizden çıkarma yapmasıyla başlamış oldu.

Harekatın parolası ise “Ayşe tatile çıksın” olarak belirlendi.

Cenevre’de sürdürülen görüşmeler sırasında anlaşmanın mümkün olmadığı kanaati kesinleşince harekâtın yeniden başlatılacağı anlamına gelen “Ayşe Tatile Çıksın” (Ayşe, Turan Güneş’in kızı Ayşe Güneş Ayata’nın adıdır.) parolasını Türk Dışişleri Bakanı Turan Güneş, Başbakan Bülent Ecevit’e bildirdi.

Bülent Ecevit, harekatın başladığını, “İnsanlığa ve barışa büyük bir hizmette bulunmuş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışmaya yol açılmaz. Biz aslında savaş için değil barış için ve yalnız Türklere değil Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz.” sözleriyle bildirdi.

Kıbrıs Şehitlerini Rahmetle,Gazilerini Minnetle Anıyoruz.

Yelkenci.org Yönetim Kurulu

Son Eklenenler
- Reklam -

Çok Okunanlar