Yazar Hakkında

20 Şubat 2017, 23:43

Merhaba, ben mimar'ım ama denizciyim

MİMARLIK tüm hayatın içinde canlıların yaşadığı farkına varmadan kullandıgı, fiziki neredeyse her alani kapsar.

MERHABA, BEN MİMAR' IM AMA DENİZCİYİM

Merhaba,
Tanışalım,
Ben Mimar' ım ama Denizciyim yani (denizci & mimar) ım...

MİMARLIK tüm hayatın içinde canlıların yaşadığı farkına varmadan  kullandıgı, fiziki neredeyse her alani kapsar.

Yaşamımızı hayatımızı kolaylaştıran objeler, mekanlar, binalar, kara taşıtları, hava tasıtları, deniz taşıtları. Günlük kullandığımız eşyalarımız yemek yerken tabak çatalımiz, içerken bardağımız, sürdügümüz arabamız, teknemize giderken yuruduğümüz iskele, seyire çıktığımiz tekne, hatta fora ettiğimiz yelken tasarimi, ergonomi ile bütünleşerek ölçülere, şekil ve dizaynı ile MİMARLIK olarak karşımızda dır.

MİMAR ve TASARIMCI bireysel veya toplumsal hizmet edeceği alanda öncelikle iyi bir araştırmcı olup analiz eder. İklim şartları, dayanım süreci,tipi, tarzı, ne amaç ile kullanılacağı hizmet edeceği alanda oluşturduğu ihtiyac listesine göre, ekonomik boyutlar çerçevesinde tasarımı ve dizaynı oluşturur.

Daha çizim üzerinde ÜÇ BOYUT bakış yönüyle  göremedigimiz ölçüler üzerinden kullanım amacımıza göre şekillendirdiği tasarımı, Mühendislik esaslarıyla  Projelendirip, seçtiği Malzeme ve Yapımını kapsayan bir bilimdir Mimari.

Karada görmeye alıştığımız hepimizin yaşamlarını kaynaştıran mekanlar araçlar dışında Deniz üzerinde sabit ve hareketli hayatlarımızi etkileyen ve bizi taşıyan nesnelerde bir Mimar'ın , Tasarımcının imzasını olduğunu unutmamalıyız.

DENİZ FENERİ

(Dikine karşıdan gördüğümüz ortadan ikiye ayrılmış çizimde, SAĞ kısım deniz feneri yapının dış görüntüsü, SOL kısım ise kesit olarak deniz feneri içini görmekteyiz.)

İnsanoğlunun yüzyıllardır kullanımına açık denizcilere yol göstermiş yön vermiş Deniz fenerleri,  sığınak olmuş Limanlar,  Güvenle deniz taşıtlarının bağlandığı Marinalar, Denizlerde, göllerde, nehirlerde  gideceğimiz yolu gösteren şamadıralar, İnsanlığı taşıyan Deniz taşıtları, Yelken olsun, Motor olsun Mimarlık çatısı altında, DENİZ MİMARİSİ olarak tasarlanip, dizayn edilerek karşımiza çıkar.

MARİNA PROJESI

(Tasarlanıp, dizayn edilmiş marina projesi belli aşamalardan projelendirerek kullanicilara 3d görüntüsü ile tanıtım örneği.)TITANIC


(Tasırımcısi: Thomas Andrews 1909 -1912) Dünyanın o yıllarda inşa edilmiş en büyük yolcu gemisiydi.


TITANIC (Sancak aborda boy görünüşü)


Bir tasarımcının CATAMARAN  projesi , 3d görünüşü


Dünya Denizlerde kullanılan çeşitli tekne ve gemilerin bulunduğu yüzyılda esinlendiği tarzın etkiside kalıp tasarım ve yapım teknikleri farklılıklar göstermiştir.

Ahşap YELKENLİ KALYON Tasarımci planladığı ve İskele boy kesiti olarak kullanım tefriş görünümü


Denizcililiğim nereden mi geliyor.? (1.Bölüm) ISTANKÖY......

Bir sonraki yazı dizimde buluşmak üzere sağlıcakla kalın.
Ömür ATİLA (denizci & mimar) araştırmacı yazar.

 

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Türkiye, "Afalina"ları koruma altına aldı

01 Kasım 2012

Anlaşmaya göre taraflar, deniz memelilerine yönelik uygun bir koruma durumu sağlamak ve bunu sürdürmek için eşgüdümlü önlemler alacaklar

Antik Dönemin İzlerini Taşıyan Gemi Kaş'a Demir Attı

23 Eylül 2019

Alman Arkeolog Dr. Görlitz tarafından tasarlanan ve antik dönemin gemicilik teknikleriyle tamamen kamıştan inşa edilen 'Abora-IV' adlı gemi, Antalya'da Kaş Limanı'na demir attı. Abora-IV, kalıcı olarak Patara Antik Limanı'nda sergilenecek.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter