Yazar Hakkında

20 Şubat 2017, 23:43

Merhaba, ben mimar'ım ama denizciyim

MİMARLIK tüm hayatın içinde canlıların yaşadığı farkına varmadan kullandıgı, fiziki neredeyse her alani kapsar.

MERHABA, BEN MİMAR' IM AMA DENİZCİYİM

Merhaba,
Tanışalım,
Ben Mimar' ım ama Denizciyim yani (denizci & mimar) ım...

MİMARLIK tüm hayatın içinde canlıların yaşadığı farkına varmadan  kullandıgı, fiziki neredeyse her alani kapsar.

Yaşamımızı hayatımızı kolaylaştıran objeler, mekanlar, binalar, kara taşıtları, hava tasıtları, deniz taşıtları. Günlük kullandığımız eşyalarımız yemek yerken tabak çatalımiz, içerken bardağımız, sürdügümüz arabamız, teknemize giderken yuruduğümüz iskele, seyire çıktığımiz tekne, hatta fora ettiğimiz yelken tasarimi, ergonomi ile bütünleşerek ölçülere, şekil ve dizaynı ile MİMARLIK olarak karşımızda dır.

MİMAR ve TASARIMCI bireysel veya toplumsal hizmet edeceği alanda öncelikle iyi bir araştırmcı olup analiz eder. İklim şartları, dayanım süreci,tipi, tarzı, ne amaç ile kullanılacağı hizmet edeceği alanda oluşturduğu ihtiyac listesine göre, ekonomik boyutlar çerçevesinde tasarımı ve dizaynı oluşturur.

Daha çizim üzerinde ÜÇ BOYUT bakış yönüyle  göremedigimiz ölçüler üzerinden kullanım amacımıza göre şekillendirdiği tasarımı, Mühendislik esaslarıyla  Projelendirip, seçtiği Malzeme ve Yapımını kapsayan bir bilimdir Mimari.

Karada görmeye alıştığımız hepimizin yaşamlarını kaynaştıran mekanlar araçlar dışında Deniz üzerinde sabit ve hareketli hayatlarımızi etkileyen ve bizi taşıyan nesnelerde bir Mimar'ın , Tasarımcının imzasını olduğunu unutmamalıyız.

DENİZ FENERİ

(Dikine karşıdan gördüğümüz ortadan ikiye ayrılmış çizimde, SAĞ kısım deniz feneri yapının dış görüntüsü, SOL kısım ise kesit olarak deniz feneri içini görmekteyiz.)

İnsanoğlunun yüzyıllardır kullanımına açık denizcilere yol göstermiş yön vermiş Deniz fenerleri,  sığınak olmuş Limanlar,  Güvenle deniz taşıtlarının bağlandığı Marinalar, Denizlerde, göllerde, nehirlerde  gideceğimiz yolu gösteren şamadıralar, İnsanlığı taşıyan Deniz taşıtları, Yelken olsun, Motor olsun Mimarlık çatısı altında, DENİZ MİMARİSİ olarak tasarlanip, dizayn edilerek karşımiza çıkar.

MARİNA PROJESI

(Tasarlanıp, dizayn edilmiş marina projesi belli aşamalardan projelendirerek kullanicilara 3d görüntüsü ile tanıtım örneği.)TITANIC


(Tasırımcısi: Thomas Andrews 1909 -1912) Dünyanın o yıllarda inşa edilmiş en büyük yolcu gemisiydi.


TITANIC (Sancak aborda boy görünüşü)


Bir tasarımcının CATAMARAN  projesi , 3d görünüşü


Dünya Denizlerde kullanılan çeşitli tekne ve gemilerin bulunduğu yüzyılda esinlendiği tarzın etkiside kalıp tasarım ve yapım teknikleri farklılıklar göstermiştir.

Ahşap YELKENLİ KALYON Tasarımci planladığı ve İskele boy kesiti olarak kullanım tefriş görünümü


Denizcililiğim nereden mi geliyor.? (1.Bölüm) ISTANKÖY......

Bir sonraki yazı dizimde buluşmak üzere sağlıcakla kalın.
Ömür ATİLA (denizci & mimar) araştırmacı yazar.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tekne Hayatının Güzelliklerini Hanımlarla Paylaşabilmek

DENİZ Hayatı mı? TEKNE Hayatı mı? Her ikisi bir birinin yolu üzerinde bir gün kesişiyor hiç merak etmeyin. Gönlü deniz olanların en büyük ortak hayallerinden birisi sevgili eşleri ile denizi doyasıya yaşayabilmektir.

25.12.2018 14:50:27

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Denizde Bir Devekuşu

26 Nisan 2019

''O'' sizin gibi içimizden biri. Kendi elleriyle, bütçesi ölçeğinde inşa ettiği teknesiyle yol alıp yeni yerler, yeni tatlar, içindeki denizlerin özlemini yaşamak isteyen ve yeni amatör denizcilerin oluşumuna katkı sağlamaya çabalayan amatör bir denizci...

TAYK 2019 Trofesi ''5. International İstanbul Cup'' ile Başlıyor

08 Mayıs 2019

TEB Özel Bankacılık desteğinde düzenlenen TAYK 2019 Trofesi'nde heyecan 11-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak 5. International Istanbul Cup mücadelesi ile start alacak.

Bayk Güz Trofesi Start Aldı

24 Ekim 2018

Bayk Güz Trofesi'nde ilk ayak tamamlandı.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Süper Wood Marin

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

StatCounter