Yazar Hakkında

26 Mayıs 2017, 14:38

Sanatçılar İstanbul Modern'de Liman'a Demir Attılar

   Hepimizin bir nebze de olsa ucundan kıyısından hayatımıza dokunduğu,


    bazen bir balıkçının denize ağ atmasını seyrettiğimiz, bazen bir kayıkla denizde gezdiğimiz, bazen bir yolcu gemisiyle limana yanaştığımız hayatın içinden birazcık deniz esintisiyle ruhumuzu sarmalayan dolayısıyla da hepimizi içine çeken bir sergi…  LİMAN
           28 Ocak’ta başlayan 19 Temmuz’a kadar sürecek olan sergi İSTANBUL MODERN’de hayat buluyor. Özellikle denizi seven, denizle bir şekilde haşır neşir olan tüm deniz sevdalılarına kapısını açan sergi şu aralar yoğun ilgi görüyor. Aynı zamanda ilk özel modern sanat müzesi olma özelliğini taşıyan İstanbul Modern’in  Antrepo 4 binasını uluslararası standartlarda modern bir sanat müzesine kavuşturmadan önceki son sergisi.

 
 
       Tankerler, denizaltılar, gemiler, limanda çalışan balıkçılar, işçiler, hamallar, dilenciler, tersaneler, balıkçı tekneleri, kayıklar LİMAN sergisinde toplumsal gerçekçiliği tam olarak gözler önüne sererek, o dönemin yaşam tarzını ve işleyişini kimi zaman bir tabloyla, kimi zaman bir gravür ile kimi zaman heykel, eskiz ve fotoğraf çalışmalarıyla  anlatan İstanbul’un deniz ve limanlarla ilişkisini vurgulayan bir sergi olma özelliğini taşıyor.
      34 sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen sergi adını toplumsal gerçekçi anlayışla bir araya gelen bir grup akademili sanatçının 1941 yılında açtığı sergiden alıyor. Kendilerine YENİLER ya da LİMAN GRUBU adı veren bu topluluk  toplumsal gerçekçi anlayışı savunan ilk resim topluluğu olarak 2.Dünya Savaşı’nın sürdüğü, savaşa katılmayan ülkeleri bile derinden etkileyen bir ortamda kurulmuştur. YENİLER GRUBU’nun en önemli özelliklerinden biri de açtıkları her sergide farklı bir tema seçmeleri ve seçtikleri temalarda toplumsal konuları ortak bir anlayışla kendi üsluplarıyla resmetmeleridir.
 
   SURİYE YILDIZI -   Sergiye özel olarak tasarlanan  gemi maketi, kullanılmış tenekelerden üretilmiştir.
 
     
      DARZANA:  İki Tersane, Bir Vasıta

     Serginin en çok dikkat çeken yapıtlarından biri de şüphesiz Darzana .  ‘’ İki Tersane Bir Vasıta ‘’ projesi kapsamında Haliç Tersanesi’nde üretilen Baştarda adlı tekne ilk olarak Venedik’te sergilenmiş, bienal sonrası İstanbul’a getirilerek İstanbul Modern’in bahçesinde sergideki yerini almıştır.
       Sergiye özel olarak belli yaş gruplarındaki çocuklar için de özel etkinlikler mevcut. Etkinliklerin amacı çocukların içinde yaşadıkları bir liman kenti olan İstanbul hakkında bilgi sahibi olmaları, deniz kültürlerini arttırmaları ve kendi yaratıcılıklarını kullanarak kendi limanlarını tasarlamaları, hayal gücünü kullanarak geçmişten ya da geleceğe ait gemilerin çizimlerini kağıtlara aktarmayı sağlıyor. Ayrıca,  izlemek isteyenler içinde sergiye paralel olarak hazırlanmış bir film programı var. Filmde tutkulu aşklara,  vedalara  sahne olmuş limanlar sinema gözüyle izleyiciyle buluşuyor.
        Liman’a kısa süreliğine de olsa demir atıp o havayı solumak gerekiyor. Kendinizi bazen bir denizin hırçın dalgasında, bazen  limana sığınmış bir geminin dinginliğinde bulabilirsiniz.
        Düşünce sahiplerini ve emeği geçenleri yürekten kutlarız.

Haber Özge Durmuş tarafından  sağlanmıştır.
 
 '

 

Yazarın Diğer Yazıları

Sizden Biri

25.2.2019 21:19:26

Türkiye'nin İlk Ahşap Yat İnşa Okulu

Tekneler... Fırtınalı bir havada okyanusun ortasında ya da ay ışığı altında sakin bir limanda sığındığımız; bizi sarmalayan bir anne kucağı gibi veya çok özlediğimiz, sevdiğimiz birine sarılır gibi... Bazen sakin bazen hırçın bazen de şefkat dolu...

3.10.2018 16:49:39

İsmail Kim, Ben Kim?

İstanbul'da yaşayan özellikle de kıtalar arası geçiş yapan insanlar deniz ulaşımını çok kullanırlar. Bende denizi seven birisi olarak sürekli vapur ve motorları tercih ediyorum ulaşım biçimi olarak. İstanbul'un trafik çilesi herkesçe malum. O kargaşanın içine girmeden huzurlu bir yolculuk yapmak üstelik boğazı seyrederek bu yolculuğu yaşamak İstanbul'da yaşayanlar için bir ayrıcalık.

15.7.2018 21:35:44

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK GAZ LAMBASI KOLEKSİYONERİ - SÜREYYA ÖZKAN

Koleksiyonerlik bir hastalıktır. Hem de vücudun tüm hücrelerine kadar yavaş yavaş yayılan, yayıldığında ise artık geri dönüşü olmayan bir hastalık. Tedavisi ise yoktur.

19.3.2018 12:20:14

Sürgüne açılan yelkenlerden Adalar Müzesi'ne...

Sürgünler... Gözyaşı, korku, ızdırap, hüzün, özlem, vedalar ve bilinmezliğe giden hayatlar...

20.12.2017 15:33:33

Ahmet Şahin ve Portakal Çiçeği sanat Topluluğu

AHMET ŞAHİN ve PORTAKAL ÇİÇEĞİ SANAT TOPLULUĞU

5.10.2017 16:46:24

M.Hakan Gürüney ve Bozcaada Müzesi

M.Hakan Gürüney ve Bozcaada Müzesi

19.8.2017 18:56:59

İstanbul / Ortaköy Deriden Mağazası Çanakkale ve 1. Dünya Savaşı Sergisi

İSTANBUL / ORTAKÖY DERİDEN MAĞAZASI ÇANAKKALE VE 1.DÜNYA SAVAŞI SERGİSİ

16.7.2017 18:24:56

Sizce Bu Karar Amasra'nın İdam Fermanı Olabilir mi?

Sesamos, Amastris, Samastro ya da bizim daha aşina olduğumuz ismiyle AMASRA.

15.5.2017 11:04:55

Marinturk Pendik Yelken Optimist Takım Yarışı

Marinturk Pendik Yelken Optimist Takım Yarışı, 5-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Marinturk Pendik Marina'da gerçekleşti.

8.5.2017 12:06:19

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

YDÜ Öğrencileri Denizlerden KKTC'ye sesleniyor

03 Eylül 2013

Yakın Doğu Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin mezunları, denizlerden KKTC'ye seslenmeye devam ediyor!

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter