06 Haziran 2017, 10:47 0

Boğazın Kayıp Gazozları Günışığına Çıkıyor

Bir zamanlar İstanbulluların gazoz tercihlerini merak ediyorsanız bakmanız gereken yerlerin başında boğazın karanlık, soğuk ve akıntılı suları geliyor.

Çünkü Boğazın kumlarını kazdıkça alttan geçmişin gazoz şişeleri çıkıyor. Üstelik bu gazozların çoğu, günümüzde artık bulunmayan ve kentin hafızasından çoktan silinmiş markaları taşıyorlar.

Mısırlıoğlu, Leon Schor, Hassan Bey ve Neptün, İstanbul’un unutulmuş gazozlarından sadece bazıları. Farklı markaların ortak özelliği ise günümüzde artık kullanılmayan bir şişeye doldurulmuş olmaları. Codd Şişesi adı verilen ve 1800’lerde imal edilen bu şişe, Londralı mucit Hiram Codd’un soyadından almış ismini. Ancak basınçlı sıvıyı zaptetmek için kapak olarak kullanılan cam miskete ithafen eskiler bu şişeye doldurulan gazozlara “bilyeli gazoz” da derlermiş. Gazoz Türkiye’ye 1890’larda, maden suyuyla girmiş. Osmanlı’da ilk gazoz üretimi ‘Mısırlıoğlu’ markasıyla 1908’de yapılmış. Bu markayı sırasıyla Hasanbey, Neptün, Hürriyet izlemiş

Eğer gazozu içen susamış bir çocuksa, boş şişenin akıbeti çoğunlukla aynı olurmuş: şişe boğum yerinden itinayla kırılır ve içinden çıkan cam bilyeyle misket oynanırmış! İşte bu nedenle boğazdan çıkan bilyeli gazoz şişelerinin çoğu kırık. Sağlam olanını bulmak ise başlı başına bir ödül.

Dalgıçlar için Boğazın unutulmuş gazozlarını gün ışığına çıkarmak, asırlık öykülerin peşine düşmek gibi diyor. Bu öyküleri dinlemekten keyif alanların arasında kimler var kimler: Cem Özbakır, Şahin Aksoy, Hakan Kabasakal ilk akla gelenler. Camın güzelliği, unutulmuş markaları ararken yaşanan onca serüven ya da derinlerdeki hikâyelerin tutkunu olmak... Boğazın kayıp gazozlarını arayıp bulmak için herbirinin kendine göre bir sebebi var. Ancak hepsinin ortak noktası aynı; sebepleri her ne olursa olsun Boğazın kayıp gazozlarını günışığına çıkarmak için derinlere cesaretle dalmak gerekiyor.

Olgun MALATYA
Dalış malzemeleri bakım onarım teknisyeni

Yazarın Diğer Yazıları

Nitrox

Nitrox adı verilen solunum gazı, solunabilir hava ile farklı yoğunluklarda aynı bileşenlere sahiptir. Bu nedenle karışım bir gaz olarak kabul edilmez.

24.12.2017 14:50:09

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter