12 Haziran 2017, 04:46 0

Denizci Toplum

Türkiye coğrafyasında yaşayan bizler denizci bir toplum muyuz?

 Ada değiliz ama adeta dört tarafı denizlerle çevrili bir coğrafyaya sahibiz. Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda limanlarımızın sayı ve kapasitesi, ticari filomuzun gücü, kişi başına düşen deniz mahsulleri tüketimi, balıkçılığımız, Amatör denizciğimiz, su sporlarındaki (Kürek, yelken vs) başarılarımız Dünya ve Avrupa ortalamasının neresinde?
 
    Bozkırdan gelerek bu coğrafyaya yerleşen bizler,  denize alışamamış onunla haşır neşir olamamışız. Denizden korkmuşuz. Denizi bir ayrılık, ulaşılmayacak kadar uzaklara gitmek olarak düşünmüşüz. Hala yaşamı boyunca deniz görmemiş, denizin nasıl bir şey olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan insanlarımız maalesef var.  Elbet bozkırlı olmanın getirdiği bir zorluk var, ama deniz kıyısında yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen bugün bile denize uyum sağlayamamış bir toplumuz.
 
    Bazı dönemlerde denizciliğimizin gelişmesi için çabalar gösterilmiş olsa da bu konudaki çalışmalar daha çok  askeri alanda kalmış, bir ticaret filosuna bile Cumhuriyet dönemine kadar sahip olamamışız. Cumhuriyet döneminde Kabotaj hakkının alınmasıyla başlayan gelişme ivme kazanamamış, ilerleyen yıllarda karayolu taşımacılığına kaymış olmamız önce deniz taşımacılığını ardından da demiryolu taşımacılığını olumsuz etkileyerek adeta bitirmiştir. Günümüzde Deniz ticareti ve yat turizmi adına bazı şeyler yapılsa da çok cılız çalışmalar olarak kalmakta ve böyle giderse kalmaya da devam edecektir.
 
    Aklımıza denizci toplum olmak isteyip istemediğimiz sorusu geliyor. Denizci toplum olmak istiyor muyuz? Bence istemiyoruz. Eğer isteseydik bir Denizcilik Bakanlığımız olurdu. Şimdiki gibi hangi yetkinin kimde olduğu tam belli olmayan bir karmaşadan kurtulurduk.  Marinalar Turizm, barınaklar tarım, tekneler ulaştırma bakanlığına bağlı olmazdı. Demek ki yönetimin vizyonunda deniz en arka sıralarda. Hiçbir ülkede devleti yöneten hükümetlerin desteği olmadan denizcilik gelişmemiştir  ve gelişemez.
 
   Denizci bir toplum olmalı mıyız? Kesinlikle evet.
   Denizci toplum olabilmek için, Deniz Ticaret Filosu, Donanma, Tersaneler, Limanlar, Balıkçılık, Sportif faaliyetler ve bu unsurlardan en önemsizi  gibi gördüğümüz  Amatör denizciliğimiz, hükümetlerin de vizyonlarında olması ön koşuluyla birlikte ve beraberce gelişmek zorundadır. Birini bir diğerinden ayırmak imkansızdır.
 
   Denizci toplum olabilmek için mutlaka ve mutlaka Amatör denizciliğimizin gelişmesi gerekmektedir. Denizci toplum olmak istiyorsak,  toplumun %95 inin rahatlıkla ulaşabileceği küçük tekneler ile denizde olmalıyız. Ama biz her nedense denizciliğe amentüsü olan küçük teknelerle kürek çekmekle başlamak yerine milyon dolarlık teknelerde yüzlerce beygir gücündeki motorlarla  veya hiçbir sınıfa koyamadığım jetski lerle kendimizi tatmin etmeye uğraşıyoruz.
 
   Ancak unutmayalım ki, (amatör) denizciliğin gelişmesi milyon dolarlık büyük ve pahalı teknelere sahip olmakla gerçekleşmeyecektir. Denizi seven ama hala denize karadan bakan büyük bir çoğunluğun sınırlı bütçeleriyle edindikleri kürek yelken kullanılabilen küçük tekneleriyle denizde olmalarını sağlamak  denizciliğin gelişimi için şarttır. 
 
   Ticarifilo (yük ve yolcu taşımacılığı) sportif faaliyetler ve donanmayı ayırdığımızda, Türkiye de 2013 verilerine göre liman başkanlıklarına  kayıtlı  18000 balıkçı ve 46000 Özel (amatör) tekne vardır. Bu sayıya T.C vatandaşı olup yabancı bayraklı tekne sahipleri dahil değildir. T.C vatandaşı olup yabancı ülke bayrağı taşıyan tekne sayısının yaklaşık 15000 civarında olduğu tahmin edilmektedir.
 
    Kişi başına düşen özel (amatör) tekne sayısı Avrupa ülkelerinden Hollanda da 31 kişiye, Yunanistan da 78 kişiye, ABD de 18 kişiye bir tekne iken maalesef bizde bu 1700 kişiye bir teknedir.
 
Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme bakanlığının 2013 yılında yayınladığı denizcilik sektör raporunda 2023 hedeflerinde
‘'Ülkemizde denizlerin kullanımının özendirilerek tekne bağlama, barınma ve denize iniş rampalarıyla ilgili alt yapının tamamlanıp her 75 kişiden 1 kişinin tekne sa­hibi olmasını sağlayacak gerekli teşvik tedbirlerinin alınması, ‘’ 
olarak koyduğu hedefi,  bu alanda ilerleme kaydedeceğimizin işareti ve umudu olarak görmek istiyorum. Umutlarımızı yitirmeyeceğiz.
 
   Denizci bir toplum olabilmemiz, amatör denizcilik geliştirilmeden başarılamaz.
Sevgiyle kalın.
 

Deniz Ticaret Gazetesi'nden Alıntıdır.

Yazarın Diğer Yazıları

Beklenti

Yaz gelmek üzere. Okullar kısa bir süre sonra yaz tatiline başlayacak. Ardından gelen bayram tatilini de fırsat bilerek birçoğumuz deniz kıyısına koşarak dinlenmeye çalışacağız.

9.8.2017 09:53:33

Amatör Denizcilik Dernekleri

Yaşamlarını sürdürmek için gerekli parayı kazanmak adına denizde ve denizle ilgili sektörlerde çalışanların dışında kalan, denizde olmayı seven, boyu, tipi ve değeri ne olursa olsun denizde üzerinde durulabilecek bir aracı olan, denizde olmasının amacı gezmek, balık tutmak vs ve hatta sadece teknesinde oturarak birkaç saat geçirmek bile olan kişiler yani Amatör Denizciler başta bağlanma sorunu olmak üzere yaşadığımız sorunlarımızı sürekli hemen her yerde dile getirmekte ve tartışmaktayız.

27.7.2017 12:37:29

T.C. Vatandaşlarının Sahip Olduğuğu Yabancı Bayraklı Tekneleler Hakkında

T.C. vatandaşlarının sahip oldukları yabancı bayraklı tekneler ve bu teknelerin sorunları konuşulup tartışılmakta hatta bunun Amatör Denizciliğin önündeki engellerden biri olduğundan dem vurulmaktadır. Bu sorun nasıl çıktı karşımıza?

12.7.2017 23:51:21

Barınmaya Çözüm Önerisi

Ne yapacağız, nereye bağlanacak ve sığınacağız? Vah halimize diye dövünmek yerine çözüm için çalışmalıyız.

1.7.2017 17:01:38

Amatör Denizciliğin En Büyük Engeli Barınma

Amatör Denizciliğin Gelişmesinin Önündeki En Büyük Engel Barınmak.

21.6.2017 01:42:39

Denizci Kimdir?

Bir yük veya yolcu gemisinin kaptanı mı? Gemide çalışan teknik personel mi?

1.6.2017 14:43:29

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Rüzgarın Çocukları Rio 2016 Olimpiyatlar'ında bir kota daha kazandı

26 Haziran 2016

Bu sene Rio'da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları'na RS-X Erkekler sınıfında Onur Cavit Biriz kota almaya hak kazandı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter