Yazar Hakkında

18 Haziran 2017, 18:29

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

HECS Dalış Elbiseleri insan kas hareketi, kalp atımı ve beyin aktiviteleri ile oluşan küçük elektrik akımının %95'ini bloke ederek deniz altında deniz canlıları ile çok daha yakın seviyede çalışılmasına olanak sağlamaktadır. Su altındaki canlıların hemen hepsi bu elektrik akımının yoğunluğuna göre kaçmayı veya saklanmayı becerebilmektedirler.

Patentli olan bu dalış elbiseleri Yeni Zelanda, Avustralya, Amerika, Kanada, Meksika başta olmak üzere Endonezya, Filipinler ve Arap ülkelerinde kullanılmaktadır.

HECS Dalış Elbiseleri ünlü bilim insanı Michael Faraday tarafından bulunan Faraday Kafesi gibi çalışmaktadır.Görünmezlik pelerini gibi çalışan bu dalış elbiseleri ile deniz altındaki canlılara çok daha güvenle yaklaşıp çalışılmaktadır.Deniz canlıları doğal ortamlarında incelenebilmektedir.Deniz hayatını fotoğraflama açısından da fayda sağlamaktadır.Tabii ki aşırıya kaçmadan avcılık becerilerinin geliştirilmesine de olanak sağlar.

HECS Dalış elbiselerinin gelecek planı nedir?

HECS Dalış elbiselerinin sunduğu teknolojik olanak birçok profesyonelin ilgisini çekmiştir.Popüler belgesel kanalı Discovery Channel'a köpekbalığı haftası belgesellerini çeken Gurney Production yeni seri belgesellerinin çekiminde kullanmaktadır.İngiltere Alaska TV kanalında yayınlan“Fishing Impossible”belgeselinde görev alan dalgıçlar da HECS Dalış elbiselerini tercih etmişlerdir.Yine Discover Channel için Terra Avustralia'nın çekmekte olduğu köpekbalığı belgesellerinde de kullanılmaktadır görevli dalgıçlar tarafından.Bu belgesellerin çekim aşamaları bitmek üzeredir ki hemen yayına gireceklerdir.

Biraz ürünün keşfine bakacak olursak...

HECS teknolojisi doğa ve doğal yaşam tutkusu sonucu ortaya çıkmıştır.Mike Slinkard 40 yılı aşkın bir zamandır avcı ve doğa meraklısı biri olarak hayvan davranışlarını gözlemlemektedir.Aynı zamanda HECS LLC firmasının yönetim kurulu başkanı olan Slinkard hayvanlara doğal ortamlarında yaklaştığı çalışmalarında kamufle olunabilse, hareketsiz kalınabilse hatta rüzgar kişinin kokusunu ters yöne iletse bile hayvanların tedirgin olduğunu gözlemlemiştir.

Birçok bilimsel makale hayvanların çevrelerindeki elektrik enerjisini algıladıkları ve yönlerini dünyanın elektromanyetik alanını kullanarak buldukları konusunda tezlerini ortaya koymaktadır.Mike Slinkard ve ekibi bu teoriden yola çıkarak hayvanların insanların kas hareketleri, kalp atımı, beyin aktiviteleri sonucunda ortaya çıkan elektrik enerjisini de hissedebildiklerini varsayarak bu enerjiyi absorbe edecek bir Faraday kafesi giyerek hayvanlara daha yakın olabileceklerini düşünmüşlerdir.

Ekibin bu düşüncesi doğru çıkar ve kısa zamanda da büyük ilgi görür.İlk önceleri kara avı kıyafetlerinde uygulanılabilen bu teknoloji, yapılan Ar&Ge çalışmaları sonucunda dalış elbiselerine de uygulanabilir duruma gelir ve doğal olarak birçok dalgıcın da ilgisini çeker.Karbon lifleri ile örülmüş patentli bir kumaştır.

Michael Faraday tarafından yıllar önce keşfedilen Faraday Kafesi yenilikçi bir bakış açısıyla yeni bir teknoloji olarak hayatımıza girmektedir.Bilimsel isimleriyle yaklaşınca çoğumuzun anlamakta belki zorlandığı Faraday Kafesi aslında mutfaklarımızda neredeyse hergün kullandığımız mikro dalga fırınlarımızın kapağında yer alan siyah örgüdür.Bu örgü sayesinde mikrodalga fırınımız sadece içindeki yemeği pişirmektedir.

HECS Dalış elbiseleri Atina'da her yıl düzenlenmekte olan dünyaca ünlü zıpkın ve serbest  dalış organizasyonu Deepex Fuarında 2016 yılının En Yenilikçi Ürünü Ödülünü almıştır.

Peki Dalgıçların görüşleri nelerdir?

Dünya çapında tanıdığımız birçok dalgıç HECS Dalış elbiselerini kullanarak deniz canlılarına çok daha yakın olabildiklerini, balıkların dalgıçlara çok daha geç tepki verdiklerini, profesyonel belgesel ve fotoğrafçılar da önceden hiç yaşamadıkları deneyimleri yaşayarak, hiç yakalayamadıkları kareleri  çekebildiklerinin altını çizerek vurgulamaktadırlar.

Ayrıca her geçen gün daha popüler olmaya başlayan zıpkın ile balık avı için de HECS Dalış elbiseleri bir fırsat yaratmakta. Piyasadaki rakiplerine göre çok yeni olan bu ürünleri kullanan dalgıçlar 3 farklı zıpkınla balık avı rekorunu ellerine almışlar bile.

Yurdumuza geçen yılın sonlarına doğru giren HECS Aquatic Dalış Elbiseleri  Lahur Marine Deniz ve Yat Malzemeleri Ltd. Şirketi'nden temin edilebilmektedir. Firmayı ve ürünleri http://www.denizdukkani.com internet sitesinden de inceleyebilir veya temin edebilirsiniz.

ahmet@denizdukkani.com e-mail adresi ile Sayın Ahmet Lahur'dan bilgi de alabilirsiniz.

Facebook @hecsdalis
Instagram @hecsdalis

sayfalarını da takip edebilirsiniz yenilikler açısından...

 

Yazarın Diğer Yazıları

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

20.11.2019 10:17:19

Nezaketten Uzak Davranışlar

29.8.2019 17:20:19

Sıfır Atık Projesi

30.7.2019 11:27:33

'' Beni Unutma ''

26.6.2019 16:28:08

Sıfır Atık Projesi

29.5.2019 17:15:19

Çevreye Duyarlı Olalım!

18.4.2019 18:25:05

Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün İkiz Yelkencileri

Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) olarak böyle bir ikize sahip olduğumuz için şanslıyız. Foça'da doğup büyümenin ayrıcalığını yaşayan Emrah ve Emre Taşlı kardeşler kulübümüzle tanıştıklarında sanırım hayatlarına böylesi bir yön vereceğinin farkında değillerdi. Onlara yelkene nasıl başladıkları, katıldıkları yarışlar, eğitimler ve ikiz olmalarının avantajlarını sordum. Kendi ifadeleri ile onları tanıyalım.

18.12.2018 15:03:27

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Osmanlı Donanması

05 Nisan 2001

Osmanlı denizciliğinin temelinde, Anadolu Selçuklu Devleti, Aydınogulları ve Karesi Beyliği gibi komşu devlet ve beyliklerin teknik ve tesirleri bulunmaktadir.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter