Yazar Hakkında

25 Temmuz 2017, 03:12

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler. Ürken bu çoğunluğun yanı sıra birçoğumuz da tek tek toplayıp limon sıkıp yemeyi keyifle anlatırız birbirimize. Ancak denize bu kadar kıyısı olan ülkemizde bu işi yapanların çok sıklıkla görülmediğini söy. Aman fazla yemeyin alerji yapar, yok çok fazlası afrodizyak etkisi yapar muhabbetlerini sık sık duyarız. Denizlerimizde sık sık gördüğümüz bu dikenli deniz yaratığının peşinde olan ilginç biri ile tanışınca paylaşmak istedim.

55 yaşları civarında Belçikalı bir karı koca 1980 yılında Foça'daki o zamanların efsane tatil köyü olan Fransız Tatil Köyü’ne gelerek bu zenginlikle tanışma fırsatını buluyorlar. O yıllarda Foça'nın doğasına, denizdeki zenginliğe, havasına hayran olarak her yıl gelmeyi bir gelenek haline getiriyorlar. Yıllar içinde tatil köyü kapanmasına rağmen Foça'dan dostlar edinerek gelmeye devam ediyorlar. İşin ilginç yanı her yıl geldiklerinde denizden taze taze deniz kestanesi çıkararak yemeyi  de bir adet haline getiriyorlar. Her yıl yaklaşık bir ayı burada geçirerek her gün tekne turuna çıkıp kendi kestanelerini çıkarıp yemeye devam ediyorlar. Pierre Fraiture artık kendini aşmış, dalarak çıkardığı kestaneleri suya girmeden herkese sorarak adedini belirleyip isteğe göre tekneye getiriyor. Delphine teknesinin kaptanı Fazlı Dağlı artık teknesinin emektarı olan Pierre dostuna bizzat kestaneleri ayıklayarak yardımcı oluyor.


Fazlı Kaptan özel imalat aleti ile deniz kestanelerini ayıklarken


Fazlı Kaptan Belçikalı dostu ile

Tuzlu suda temizleyip hemen limon sıkarak herkese ikram etmek kaptanın işinin devamı. Çoğu insanın ilk kez merak ederek hatta çekinerek tattığı deniz kestanesini Mösyö Fraiture buz gibi bir bira eşliğinde keyfini çıkarak hergün bıkmadan yiyor bir ay boyunca.


Belçikalı dostumuzun keyifli anı

Memleketlerinde karadiken yemenin bir gelenek olduğunu ancak maalesef  artık bulunamadığından her yıl bu tatili iple çektiğini ifade ediyor. Birgün tura bizde katılarak bu ritüeli yaşamak istedik. Teknede balıklar mangalda pişerken hepimiz acıkmış beklerken birde ne görelim! Bizim deniz kestanesi hastası Pierre'e özel servis menemen gelmez mi! Meğerse gele gide menemenimize de kendini kaptırmış.

Bizim Belçika'lının peşine düşüp geldiği şu deniz kestanelerini biraz tanıyalım.

Siyah dikenlerle kaplı küre şeklinde kabuklu bir deniz canlısıdır. Yetişkinlerinin büyüklüğü 3-10 cm civarındadır. Başlıca besin kaynakları alglerdir.

Dikenlerine kazara basarsanız acı veren bir durumla karşılaşırsınız. Ciddi anlamda bir tehlike oluşturmamakla birlikte zehirli olmadıkları da kesin değildir.

Günümüz tıp bilimi içindeki yenen turuncu kısmın iyileştirici özelliğini kabul etmektedir. Çin tıbbında bu turuncu kısımları pirinç unu veya sandal ağacı unu ile karıştırıp haricen birçok deri hastalıklarında kullanmaktadırlar. Japonya'da da bu turuncu kısımlarını ezerek kurutup pahalı bir şekilde satılarak kullanmaktalar afrodizyak etkisi nedeniyle. Sicilya'lı denizcilerde bizim gibi bu turuncu kısımları zeytinyağı içinde saklayarak deri bakımı için kullanmaktalarmış. Biz ise yiyerek tüketmeyi tercih ediyoruz gibi.

Deniz kestanesi küre şeklinde bir omurgasız olan derisi dikenlilerdendir. Enteresan yanı kendi embrion gelişimine yeniden başka bir dış etken olmaksızın başlayabilmesidir. Aynı zamanda zarar gören bir dikenini veya kabuğunu hemen kendi kendini yenileyebilme özelliği de vardır. Dikenleri aynı zamanda küçük ayakları olarak görev yapar, minik kıskaçlar olarak besinleri yakalama işini de görürler. Kendini yenileme işini turuncu kısmı ile becerebilmektedir. Bu organları lezzetli de olup yiyerek tüketilen kısımlarıdır ki mercan olarak da isimlendirilir. Gerçekten de rengi mercan rengindedir. Üremesini sağlayan eşeyli hücrelerdir bu turuncu kısmı. Kozmetik sanayinde de bu kendini yenileyen hücrelerin birçok preparatta kullanılmasına neden olmuştur yenileyici özelliği ile.

Pierre'in olduğu gün tura gelenler ayrı bir ambiyans yaşamış oluyorlar onun sayesinde. Sonra da mağaralarında akdeniz foklarının yaşadığı Siren Kayalıkları’ndan da ayrı zevk aldığını söylüyor. Kaptan Fazlı'da yavaşça fazla gürültü çıkarmadan ve çok da yaklaşmadan Siren Kayalıkları’nı da turlayarak gezisine devam ediyor.


Delphin Teknesi’nin sihirli koyu Siren Kayalıkları’nın yakınında

Doğa, zarar verilmeyen güzellikler kim olursa olsun hangi ülkede yaşanırsa yaşansın insanoğlunu mutlu ediyor ve bu mutluluklarda paylaşılarak daha bir keyifle yaşanıyor. Mösyö Fraiture'yi göreceksiniz ilk kez onun denizden çıkardığı kestaneyi tadanlar "ooo güzelmiş"deyince öyle bir mutlu oluyor ki.


Deniz kestanesini ilk kez tadan misafirler

Herkes yorgun bir şekilde tur bitiminde tekneden ayrılırken Pierre "ertesi gün görüşmek üzere" diyerek ayrılıyor bir sonraki günün  deniz kestanelerini düşünerek olsa gerek.

Bu güzel anımız 2013 yazına ait…Fazlı Kaptan şuan eski teknesi Delphin ile denizde değil ancak…Belçikalı dostları yine Foça’ya gelmeye devam ediyorlar.Fazlı Kaptan yine denizlerde çalışarak değil de tadını çıkararak bu kez…Foça’da yine kestaneler bol miktarda mevsiminde şükür ki…

 

Yazarın Diğer Yazıları

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

20.11.2019 10:17:19

Nezaketten Uzak Davranışlar

29.8.2019 17:20:19

Sıfır Atık Projesi

30.7.2019 11:27:33

'' Beni Unutma ''

26.6.2019 16:28:08

Sıfır Atık Projesi

29.5.2019 17:15:19

Çevreye Duyarlı Olalım!

18.4.2019 18:25:05

Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün İkiz Yelkencileri

Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) olarak böyle bir ikize sahip olduğumuz için şanslıyız. Foça'da doğup büyümenin ayrıcalığını yaşayan Emrah ve Emre Taşlı kardeşler kulübümüzle tanıştıklarında sanırım hayatlarına böylesi bir yön vereceğinin farkında değillerdi. Onlara yelkene nasıl başladıkları, katıldıkları yarışlar, eğitimler ve ikiz olmalarının avantajlarını sordum. Kendi ifadeleri ile onları tanıyalım.

18.12.2018 15:03:27

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Mart Ayı Yarış Takvimi

26 Şubat 2018

Mart ayı yarış takvimi

Türkiye Yelken Federasyonu Logo değişikliği yaptı

10 Ocak 2016

Türkiye Yelken Federasyonu 2016 yılına kurumsal yapısını güncelleyerek giriş yaptı.

Yılın ilk Boğaz Yarışı Bau Bosphorus Sailing Cup 14 yapıldı

12 Mayıs 2014

Yılın ilk boğaz yarışı olan 'BAU BOSPHOURS SAILING CUP'14 Bahçeşehir Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yapıldı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter