Yazar Hakkında

17 Ağustos 2017, 09:01

Deri'nin Sanata Dönüşümü

Yaklaşık 22 yıl'dan beri deri üzerine çizimlerim devam ediyor. Haritacılık ve resime merakımdan dolayı, ''DERİCİNİN TUVALİ DERİ OLMALIDIR'' ilkesini slogan olarak benimseyip...

- H.Gürbüz : Veysel Hocam; Deri üzerine çalışmalarınız ne zaman başladı..?

- V.Kepenek : Yaklaşık 22 yıl'dan beri deri üzerine çizimlerim devam ediyor. Haritacılık ve resme merakımdan dolayı, ''DERİCİNİN TUVALİ DERİ OLMALIDIR'' ilkesini slogan olarak benimseyip, üzerine harita ve resim yapılacak deride yağ ve tuz oranlarını belirli seviyede tutarak derinin kokma-ısı ve nem'den dolayı kök boyaların bozulmadan uzun süre kalması için Osmanlı döneminde kullanılan bitkisel tabaklama ile ceylan ve değişik tür hayvan derilerini işleyip, çalışmalarıma elverişli hale gelmesini sağlamaktayım.

- H.Gürbüz : Veysel Hocam, Deri ile olan bilgi birikiminiz nereden kaynaklanıyor..?

- V.Kepenek : İstanbul Pendik Dericilik Araştırma Enstitüsü'nde 32 yıl deriyle iç içe bulunmak ve dericilik sektörüne öğrenci yetiştirmenin yanı sıra, deriyi giysi ve ayakkabı imalatı dışında piri reisin deri üzerine çizdiği dünya haritasından da esinlenerek, haritacılık konusunda gerekli bilgileri araştırma ve derleme sonucu, amatör olarak çizmeye başladığım ceylan derisine çeşitli ebatlarda piri reis dünya haritası, mürsiyeli ibrahim efendi'nin yaptığı akdeniz haritası vb. haritalarının çizimine halen profesyonel olarak devam etmekteyim.

- H.Gürbüz : Veysel Hocam ; Kullandığınız derilerin ve boyaların özellikleri ile harita çalışmalarınızı ne kadar sürede aslına uygun olarak tamamlıyorsunuz??

- V.Kepenek : Çalışmalarımda kullandığım derileri, özenle seçiyorum. İmkanlar dahilinde Ceylan ve ithal deri kullanmaya gayret ediyorum. Derilerin tabaklanması ve işlenmesi ile ilgili tuz ve yağ oranlarını uyguladığım kendi mesleki metodumla yapıp, çizim yapılacak hale getiriyorum. Daha sonra taslak çizimleri muteakip, sonra hazırladığım kök ve analin boyalarla değişik malzemeler kullanmaktayım. Örneğin. Kahverengi renk ve tonları için Demir pası kullanıyorum. Tablolarımda kullandığım çerçeveleri eskitme tekniği ile ahşap olarak, derilerin gergilerini ise Osmanlı döneminde kullanılan Şimşir ağacından üretilen tahta çiviler kullanarak, yaklaşık 3 aylık bir çalışma süresinde oluşmaktadır.

- H.Gürbüz : Veysel Hocam ; Tarihi haritalar dışında ne tür çalışmalarınız bulunmaktadır?

- V.Kepenek : Çalışmalarımın büyük bir zamanını tarihi haritalalar kapsamaktadır. Bunların dışında Preveze Deniz savaşı grüvürleri, tarihi resimler ile Üsküdar'lı Mustafa Efendi'den aldığım hat derslerinden sonra hat çalışmaları, atatürk posterleri, firma logoları çizilleri yanında geliştirdiğim bana ait bir teknik ile bozulmayan-silinmeyen resim transferlerini gerçekleştiriyorum.

- H.Gürbüz : Veysel Hocam ; Yaptığınız bu çalışmaları hangi kurum veya sanatseverlerle paylaştınız??

- V.Kepenek : Özellikle Piri Reis dünya haritasından 2 adet A.B.D Boston Üniversitesinde, Azarbeycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'de Bakü, Hollanda, Fransa, Belçika ve Güney Afrika'daki sanatseverlerde, bunun yanı sıra yurt içinde ise 18 Mart Çanakkale Üniversitesi Piri Reis müzesi, Ankara AK Parti Genel Merkezi Kütüphanesi salonunda (piri reis ve mürsiyeli ibrahim efendi akdeniz haritası) Devlet büyüklerimizle bazı bakanlarımızda, çeşitli holdinglerin merkezlerinde ve ismini açıklamadığım bazı Televizyon dizilerinde ve diğer sanatseverlerde bulunmaktadır.

- H.Gürbüz : Veysel Hocam, Bu çalışmalarınızı sergilediğiniz veya sanatseverlere buluşturduğunuz noktalar ve etkinlikler hakkında bilgi verebilirmisiniz...

- V.Kepenek : Çalışmalarımı sanat evimde ve 2007 yılından itibaren devamlı olarak davet edildiğim Beylikdüzü Tüyap Deri Fuarları, Bodrum Gümüşlük Belediyesinin daveti üzerine Gümüşlük sanat evinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının daveti ile Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve çeşitli tanıtım sanat etkinliklerinde sergilemekteyim?

- H.Gürbüz : Veysel Hocam, Bu konu ile ilgili sanatseverler veya kurumlar, bu eserlerinize nasıl sahip olma olanağı bulabilirler..?

- V.Kepenek : Çalışmalarımı sanat evinde veya aslını tam olarak yansıtma olanağı bulamadığım internet sitemde ( www.pirisanatevi.com ) da, görme imkanları bulunmaktadır. Ayrıca bilgi ve görüşleri için Gsm: 0535 215 36 26 no'lu telefonumdan bana ulaşabilirler?

- H.Gürbüz : Veysel Hocam, Bizimle bu söyleşi için verdiğiniz bilgilere ve gösterdiğiniz ilgiye teşekkürlerimizi sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz?

- V.Kepenek : Ben de bana bu fırsatı verdiniz için sizlere ve tüm sanatseverlere teşekkürlerimi sunarım.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizci Toplum Olabildik mi? ( 3.Bölüm )

Yurdumuzda 2236 kişiye 1 özel tekne düşmektedir.

22.11.2019 09:48:47

Uyuşturucuya Sürüklenen Gençler

Kötülükler karada... Denizde alkol alıp tekne kullanan gidip başka tekneye çarpan kaç kişiye rastladınız? Denizde teknesinde aşırı alkol veya uyuşturucu alan zaten denize çıkamaz. Temiz havada da kolay kolay kafayı bulamaz.

25.12.2018 14:40:22

Ne Zaman Anılmaya Başladı?

3 Kasım 1914'te 18 gemiden oluşan İngiliz-Fransız karma donanması Çanakkale'de Seddülbahir ve Kumkale'deki sahil tabyalarını top ateşine tutar. Yaklaşık 20 dakika süren top atışları sonucu Seddülbahir tabyasının cephaneliği isabet alır. 81 vatan evladı vatan savunması esnasında şehit olur. Bu vatan evlatları Çanakkale Savaşı'nın ilk şehitleridir.

1.6.2018 16:37:05

Şehitlerin İsmi Verilse Daha İyi Olur

Kurulduğundan bugüne Cumhuriyet Donanması'nda savaş gemilerine çoğunlukla yerleşim yerlerinin ve kuşların (şehir, bölge, ilçe) adları veriliyor.

5.4.2018 22:21:36

TÜRKİYE İŞ BANKASI YAYININA GÖRE ‘’NUSRAT’’ MAYIN GEMİSİ’NİN KOMUTANI ALMAN YARBAY GEEHL

Bu yazımı okumadan önce bilginizi tazelemek açısından 01.03.2018 tarihli köşe yazım (Osman BAHADIR'a Genelkurmay Başkanlığı veya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın cevap vermesi gerekiyor) ile 14.03.2018 tarihli köşe yazıma bakınız (Osman BAHADIR'ın yanıtı).

18.3.2018 11:53:40

Ve Osman Bahadır'dan Yanıt Geldi

01 mart 2018 tarihli '' Osman BAHADIR'a Genelkurmay Başkanlığı veya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın Cevap Vermesi Gerekiyor '' başlıklı yazıma 13/03 /2018 günü yazar Osman BAHADIR'dan yanıt geldi.

14.3.2018 21:10:15

Osman Bahadır'a Genelkurmay Cevap Verecek Mi?

Neta Ajans tarafından çıkartılan Deniz Endüstri Denizcilik Dergisi'nin ocak - şubat 2017 ayını kapsayan sayısında 55. sayfada Osman Bahadır tarafından kaleme alınan '' ÇANAKKALE SAVAŞI'NDA DENİZ ÜSTÜNDE NELER OLDU? '' başlıklı yazıda Nusrat Mayın Gemisi'nin komutanının '' Alman Yarbay Geehl olduğunu yazmış.''

9.3.2018 19:40:11

Kurtuluş Savaşı'nın deniz bölümü lise tarih kitaplarında niçin yok?

Tanıdığım lise tarih öğretmenine sordum. ''Kurtuluş savaşının deniz bölümünü anlatıyor musunuz?''

21.1.2018 00:19:38 1

Mustafa Ertuğrul'un anıları için bu bilgiler Genelkurmay Başkanlığı'nda bile yok demişlerdi

MUSTAFA ERTUĞRUL'UN ANILARI İÇİN BU BİLGİLER GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NDA BİLE YOK DEMİŞLERDİ / VİRGÜLÜNE DOKUNMADAN

12.12.2017 23:22:36

CHP'li İstanbul Kadıköy Belediyesi'nin parkları ev köpeklerinin helası

Kadıköy, İstanbul'un denize kıyısı olan ilçelerinden biri. Geçmişte birkaç tane şehir hatları gemisine de Kadıköy ismi verildi.

24.11.2017 17:15:29

CHP'li Bozcaada Belediyesi ve Atatürk Caddesi

Türkiye'nin kuzey Ege'deki 2. Adası. Aynı zamanda Çanakkale'nin ilçesi. Şu anda çalışan araba vapurları ile Geyikli İskelesi'nden yarım saatte Bozcaada'ya ulaşıyorsunuz.

14.11.2017 00:51:45

Bayrağımızı taşıyan sandaldan yük gemisine...

Bayrağımızı taşıyan sandaldan yük gemisine... Onlar aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin donanmasıdır.

16.10.2017 15:25:36 1

Kunt Model Müzesi'nin Türk Deniz Tarihine katkıları

Kunt Model Müzesi adından anlaşıldığı gibi Yüksek Mimar Emre KUNT tarafından kurulmuştur.

20.9.2017 11:33:08 1

Dondurmacı Halil / Kıbrıs Barış Harekatı'nın 43. Yıldönümü Münasebetiyle

Yoksulluktan gelen fakat çok çalışkan ve dürüst bir insan, tahsili kendi ifadesiyle ilkokul 1'den terk olan içki, sigara, kumar bilmeyen Halil KÜREK Mersin'de uzun yıllar kendi yaptığı dondurmayı, limonatayı ve cezeryeyi seyyar olarak satmak suretiyle geçimini sağlar.

18.7.2017 11:08:18

Kapıya Bırakıp Kaçıyorlarmış

2016 yazının sonuna doğru İzmir de bulunduğum esnada, o anda Bozcaada da bulunan arkadaşımız Ömür ATİLLA dan, bir Türk kosterinin sabaha karşı Bozcaada mendireğine çarptığı haberi geldi ve kendisi kurtarma faaliyetlerini gazetemiz adına izlediğini rapor etti.

4.7.2017 10:26:57

Sempozyumcu Sezar'a cevabım

SEMPOZYUMCU Sezar'a CEVABIM. MUSTAFA İHSAN DENİZAŞAN OLAYINDA PERDE ARKASI.

16.6.2017 23:48:25

F. Selim RAMAZANOĞLU'nun iki ciltten oluşan ilk kitabı ''KANLICA Boğaziçi'nde bir köy'' yakında kitapçılarda

F. Selim RAMAZANOĞLU'nun iki ciltten oluşan ilk kitabı ''KANLICA Boğaziçi'nde bir köy'' yakında kitapçılarda yerini alacak.

16.6.2017 12:18:23

VIAPORT'u Zirveye Taşıyan Marina Müdürü; Mehmet Tunç

Viaport'u zirveye taşıyan marina müdürü ; Mehmet Tunç uzun yıllar Türk Deniz Kuvvetleri’nde görev yapmış olup Alb.Rütbesi ile Deniz Kuvvetlerinden ayrılmıştır.

15.5.2017 11:00:47

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN HANIMEFENDİLERİ/ANNELERİ

YABANCILARDAN ÇOK DAHA GÜZEL VE BAŞARILIDIR.

11.5.2017 11:59:40

CHP'Lİ İST.KADIKÖY İLÇE BELEDİYESİ KUŞLARI HİÇ SEVMEZ.

CHP'li İST. KADIKÖY İLÇE BELEDİYESİ KUŞLARI HİÇ SEVMEZ.

12.4.2017 10:15:45

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter