Yazar Hakkında

05 Ekim 2017, 16:46

Ahmet Şahin ve Portakal Çiçeği sanat Topluluğu

AHMET ŞAHİN ve PORTAKAL ÇİÇEĞİ SANAT TOPLULUĞU

Bir varmış, bir yokmuş… Masmavi bir göl kenarında onlarca türden hayvanların özgürce  yaşadığı, alabildiğine yeşillik, oksijeni bol, herkesin mutlu olduğu, gidenlerin bir kez daha gitmek istediği bir masal diyarı varmış. Burada herkes özgürmüş. Sofralarda hoş sohbetler yapılır arada piyano eşliğinde müzik dinlenilirmiş. Üstelik bu masal diyarı çok da uzak değilmiş. Buraya gidebilmek için duygularını kağıtlara aktaran ressam, hamura elleriyle şekil veren heykeltraş olmak gerekiyormuş. Yani doğa ve sanatın birleşmesi gerekiyormuş. Ahmet Şahin de bu amaç için kollarını sıvamış ve doğa ile sanatı buluşturmuş.


Sapanca Yanıkköy’deki Doğapark’tan bir görüntü

Sapanca Gölü kıyısındaki DoğaPark’ta  Portakal Çiçeği Sanat Topluluğu adı verilen bu yer tam da bahsettiğim  masal diyarı.  AYNI ZAMANDA DENİZ MÜZESİ gibi. Kendinizi bu masalın içinde hissetmeniz için masallarda var olan her şey fazlasıyla burada mevcut. Tavus kuşları, leylekler, ördekler, atlar, tavşanlar, lamalar, kazlar, geyikler, köpekler, ceylanlar… Botanik bitki türleri, göl, orman ve kuş sesleri...

Ve böyle bir ortamda resim yapan ressamlar, heykeltraşlar düşünün. Hayali bile güzel. Fakat Ahmet Şahin içindeki doğa sevgisini, hayvan sevgisini ve  sanat sevgisini bu toplulukta bir araya getirmiş ve hayalleri gerçeğe dönüştürmüş. Sanata ve sanatçıya değer veren ve bu alanda hem maddi hem de manevi desteğini esirgemeyen Ahmet Şahin Hayat Ağacı Sembolü’nü kendi felsefi düşüncesinin yansıması olarak belirlemiş ve topluluğun kurulma felsefesiyle özdeşleştirmiştir.

Ahmet Şahin’e göre; Hayat Ağacı: Kökleriyle tarihin derinliklerinden geldiğini ve bu köklerden aldığı canla ana gövdeyi oluşturduğunu, gökyüzüne uzanan sayısız dallarıyla da varoluşu ifade etmektedir. Portakal Çiçeği Uluslar arası Plastik Sanatlar Topluluğu’nun kuruluş ve varoluş felsefesi de atalarından aldığı ruh ve heyecanla bir hayat ağacı sembolü olma idealine dayanmaktadır.


 Solda Pruva Direği ve Dalgalanan Şanlı Bayrağımız - Sağda Deniz Feneri


Ahmet Şahin Dostları ile Dümen Masa Başında Sohbet Esnasında


 Ahmet Şahin’in Ankara Merkez Ofisi - Genel Görünüm
(Sağ tarafta Dümen Dolabı, Gemi Kampanaları, Makine Telgrafı - Sol tarafta Gemi Projektörü, Gemi Plaketleri, Harita,...)

Her yıl Sapanca’daki bu toplulukta sayısı 100’den fazla olmak üzere, Türkiye’den ve yabancı ülkelerden sanatçılar katılım göstererek eserlerini üretmektedirler. 2008 yılında Ahmet Şahin tarafından kurulan bu topluluğa davet edilen sanatçıların tüm masrafları ve konaklama ihtiyaçları yine Ahmet Şahin tarafından karşılanmaktadır. Sanatçıların  bu doğal ortamda  ürettikleri eserler Ankara’da Port Art Gallery’de sergilenmektedir. Eserlerin herkes tarafından görülebilmesi ve topluluğun her geçen yıl daha da artan bir  ivme kazanması  bir müze açma fikrini doğurmuş olup ileride açılması hedeflenen Çağdaş Sanat Müzesi’nin bir aşaması olan 2000m2’lik Port Art-5 Galerisinde şu ana kadar yapılmış eserlerden 700 tanesi sürekli olarak sergilenmektedir. Topluluğun  Ceo’su Hakan Körpi’nin de bu sanatsal oluşumdaki emekleri yadsınamayacak kadar değerli olup sanatsal etkinlikler Hakan Körpi yönetiminde büyük bir özveriyle gerçekleştirilmektedir.


Ahmet Şahin dostları ile birlikte
(Arka planda Gloplar, Mekanik  Paraketa Saatleri, Yazıcılı Barograf, Kare Lumbozlar ve Gemi Şiltleri)

Portakal Çiçeği Sanat Topluluğu’nun genel olarak bir sevgi ve sanat üzerine kurulu olduğunu söylemek gerekir. Özellikle sosyal projelere topluluk olarak büyük önem verilmektedir. Dünya Kadınlar Günü’nde, şiddete maruz kalıp cinayete kurban gitmiş kadınlar için ağaç dikilerek bir orman oluşturulmuş ve yine vatani görevlerini yaparken şehit olan Mehmetçiklerimiz adına da bir anı ormanı oluşturulmuş. Topluluğa katılan sanatçılar ve topluluğu ziyaret eden sanatseverler içinde sanatın aydınlık yüzünü temsil eden Huş ağaçları dikilmiş.

Topluluk kapsamında her yıl ilkokul, ortaokul ve liselerarası resim yarışmaları da düzenlenmektedir. Resim yarışmalarında başarılı olan öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri ile birlikte Doğapark’ta ağırlanarak  eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla notebook, tablet bilgisayar, fotoğraf makineleri ve boya setleri hediye edilmektedir. Ayrıca bu yarışmalara katılım sağlayan tüm öğrencilere katılım ve teşekkür belgesi de gönderiliyor. Üniversite öğrencilerini desteklemek ve okul sonrası sanat ortamına hazırlamak içinde çeşitli yarışmalardan sonra seçilen öğrenciler her yıl Sapanca’da düzenlenen sanat etkinliklerine davet edilmektedir. Çağdaş Türk Sanatı’nın gelişimine katkıda bulunmak amacıyla genç sanatçılar yurtdışındaki müze, sergi ve galerilere götürülmektedir.

Etkinliklerden belki de en önemlisi özel eğitim kurumlarında eğitim gören Down Sendromlu, Otistik vb. durumda olan çocukların  Doğapark’ta ağırlanması. Bu etkinliklerde yer alan çocuklarda gözle görülür derecede bir iyileşme olduğu da gözlenmektedir. Özel çocukların topluma kazandırılması ve her bireyin eşit şartlarda yaşama özgürlüğünün olabilmesi için bu tarz etkinlikler umarım Türkiye’de daha çok kurum tarafından yapılır.

Doğaya, sanata ve insana aşık bir sanatsever ve koleksiyoner olan Ahmet Şahin’in  kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu Portakal Çiçeği Uluslar arası Plastik Sanatlar Topluluğu, 15 Nisan 2017 ‘’Dünya Sanat Günü’’ kapsamında Yılın Sanat Kurumu Ödülü’nü almıştır. Türk dünyası sanatçılarına sağlamış oldukları desteklerden dolayı TÜRKSOY (Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı) tarafından 20. Yıl Özel Madalyası ve Takdir Sertifikası ile onurlandırılmıştır. Ayrıca topluluk 2013 yılında 23. Artist Uluslararası Sanat Fuarı Kurumsal Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Ahmet ŞAHİN’in  esas ödülü ise çocukların gözlerindeki işıltı, kalplerindeki sevginin yüzlerine yansıması olmuştur.

Özellikle Türkiye’de sanat alanında bu kadar özverili etkinlikler yapılıyor olması gelecek kuşaklar için oldukça  önemli. Sanat sevgi içerir, paylaşım içerir, dostluk içerir. Sanat özgürlüktür. Özgür olmayan bir millet ise yok olmaya mahkumdur.

Mustafa Kemâl ATATÜRK’ün dediği gibi ‘’Bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa, tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.’’

Ve yine Ulu Önderimizin sanatçılar için söylemiş olduğu cümleyi burada bir kez daha yazmak sanırım çok uygun olacaktır. ‘’Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkâr olamazsınız.’’

Ahmet Şahin’in ne kadar önemli bir işe imza attığı ve ne kadar önemli bir görevi üstlendiği aşikar. Türkiye’de umuyorum ki birçok kişiye örnek olacaktır.

Başta Ahmet ŞAHİN olmak üzere tüm Portakal Çiçeği Sanat Topluluğu’na değerli çalışmalarından dolayı tüm kalbimle,  teşekkürlerimi iletiyorum.

Masallar hep güzel başlar, güzel devam eder. Bu masalda tüm güzelliğiyle devam ediyor...

 

Yazarın Diğer Yazıları

Sizden Biri

25.2.2019 21:19:26

Türkiye'nin İlk Ahşap Yat İnşa Okulu

Tekneler... Fırtınalı bir havada okyanusun ortasında ya da ay ışığı altında sakin bir limanda sığındığımız; bizi sarmalayan bir anne kucağı gibi veya çok özlediğimiz, sevdiğimiz birine sarılır gibi... Bazen sakin bazen hırçın bazen de şefkat dolu...

3.10.2018 16:49:39

İsmail Kim, Ben Kim?

İstanbul'da yaşayan özellikle de kıtalar arası geçiş yapan insanlar deniz ulaşımını çok kullanırlar. Bende denizi seven birisi olarak sürekli vapur ve motorları tercih ediyorum ulaşım biçimi olarak. İstanbul'un trafik çilesi herkesçe malum. O kargaşanın içine girmeden huzurlu bir yolculuk yapmak üstelik boğazı seyrederek bu yolculuğu yaşamak İstanbul'da yaşayanlar için bir ayrıcalık.

15.7.2018 21:35:44

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK GAZ LAMBASI KOLEKSİYONERİ - SÜREYYA ÖZKAN

Koleksiyonerlik bir hastalıktır. Hem de vücudun tüm hücrelerine kadar yavaş yavaş yayılan, yayıldığında ise artık geri dönüşü olmayan bir hastalık. Tedavisi ise yoktur.

19.3.2018 12:20:14

Sürgüne açılan yelkenlerden Adalar Müzesi'ne...

Sürgünler... Gözyaşı, korku, ızdırap, hüzün, özlem, vedalar ve bilinmezliğe giden hayatlar...

20.12.2017 15:33:33

M.Hakan Gürüney ve Bozcaada Müzesi

M.Hakan Gürüney ve Bozcaada Müzesi

19.8.2017 18:56:59

İstanbul / Ortaköy Deriden Mağazası Çanakkale ve 1. Dünya Savaşı Sergisi

İSTANBUL / ORTAKÖY DERİDEN MAĞAZASI ÇANAKKALE VE 1.DÜNYA SAVAŞI SERGİSİ

16.7.2017 18:24:56

Sanatçılar İstanbul Modern'de Liman'a Demir Attılar

   Hepimizin bir nebze de olsa ucundan kıyısından hayatımıza dokunduğu,

26.5.2017 14:38:23

Sizce Bu Karar Amasra'nın İdam Fermanı Olabilir mi?

Sesamos, Amastris, Samastro ya da bizim daha aşina olduğumuz ismiyle AMASRA.

15.5.2017 11:04:55

Marinturk Pendik Yelken Optimist Takım Yarışı

Marinturk Pendik Yelken Optimist Takım Yarışı, 5-7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Marinturk Pendik Marina'da gerçekleşti.

8.5.2017 12:06:19

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

4. PYK Marintürk Kupası Yelken Yarışları

13 Mayıs 2013

PYK-MARINTURK KUPASI 2013, 18-19 Mayıs tarihlerinde Pendik'te yer alan Marinturk İstanbul City Port marinada, Pendik Yelken Kulübü ile birlikte organize ediliyor.

Zararlı Deniz Canlıları

12 Mart 2001

Denizlerimizde yaşayan zararlı canlı türleri oldukça azdır. Bununla birlikte yoktur da denilemez. Zararlı deniz canlılarını verdikleri zarara göre iki ana kısında inceleyebiliriz.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter