14 Ekim 2017, 21:32 0

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

DENİZ SEVGİSİ

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

Bir yaz mevsimini de bitirdik gibi, bu son keyifli günler de kışa gözümüz arkada kalmadan girmemize yardımcı oluyor sanki. İzmir adına Arkas’ın ana sponsorluğunda Ağustos ve Eylül aylarının sonundaki organizasyonlar ile denizlerimiz yine dopdolu yelkenliler ile. Geçen ayın sonunda Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK) önderliğinde Arkas Aegean Regatta ile Çeşme’den Sakız Adası'na yarışan yaklaşık 40 adet yelkenli havanın biraz sert olması nedeni ile belirlenen rotaları yapamasalar da keyifli bir kalabalık sporcuya heyecanlı anlar yaşatarak yaz sezonuna renk kattılar. Bu ayın sonunda da İzmir Körfezi'nde 15 yıl aradan sonra ilk kez Arkas Yelken Haftası şenliğinde Yat Yarışları, Hareketli Salmalı Tekneler(Optimist ve Laser)in yanı sıra Kano ve Deniz Küreği ile yaklaşık 600 sporcu görsel bir şölene ev sahipliği yapacak.

Denize gönül vermiş kuruluşların da desteği ile birçok gencimize sunulan bu fırsatların kıymetini bilmeliyiz.

Geçmiş yıllara bakarak sadece Foça’da bile  deniz sporu ile ilgili kulüplerin sayısı arttı.1990 yılında kurulan Foça Yelken İhtisas Kulübünün (FYİK) yanında Yeni Foça’da 2011 yılında faaliyet gösteren Yeni Foça Windsurf ve Yelken Spor Kulübü birçok windsurf sevdalısına bu sporu öğrenme ve yapma fırsatı sunuyor. Çok sayıda sporcu yetiştirerek Federasyon yarışlarında da yer almaktalar. FYİK yıllara meydan okurcasına çalışmalarına kulübün eski kurucularının desteği ile bugün yaklaşık 20 adet sporcu ile gençlere deniz sevdasını aşılamaya devam ediyor. Ülkemizi olimpiyatlarda temsil eden ve edecek olan Çınar kardeşler ise küçük sporcularımıza FYİK adına hep güzel örnek olmaya devam etmekteler...

2017 yılı Şubat ayında Phokaia Windsurf,Yelken ve Kürek Spor Kulübü de Foça’da açılarak kısa zamanda sporcu yetiştirmeye başladı.İzmir Kürek Takımının haftasonu antremanlarına ev sahipliği yapmaya da başlayan Kulüp Federasyon yarışlarına da katılmaya başladı.

Yine Foça’da emekli bir spor öğretmeninin kurduğu Yelken ve Windsurf okulu da yaz aylarında her yaştan meraklılara eğitim vermekte.

Diğer kulüpler kış ayında da çalışmalarına ara vermeksizin devam etmekte Türkiye Yelken Federasyonun takvimindeki yarışlara katılmayı hedef almaktadırlar.

Yaklaşık 40 yıldır denizle iç içe olabilen şanslı insanlardanım.Her geçen gün tekne sayısı da giderek artıyor .Gönül istiyor ki denize gönül veren insanların sayısı artsın,birbirine yardımcı olan ,doğaya saygılı gençlerimizi görelim etrafımızda.Bazen giderek bozulan kural tanımazlık denizde de hepimizi üzüyor.Her amatör deniz sevdalısının farklı sorunları var.Birçok sivil toplum örgütleri bu dertlere derman olmak için destek istiyorlar.Nedense hepimizin ortak sorunlarına çare bulabilmek adına bile bir araya gelemiyoruz.Yaşam şartları belki de bizleri bireysel yaşamaya zorluyor ancak denizde bizlerin büyüklerimizden öğrendiği “birbirine yardım etmek esastır”dı...

Ne kadar olumsuzluklardan bahsetsek de denizi yaşayabileceğimiz herhangi bir sporu yapabilmek ve bunu gençlere de aktarabilmek keyif ve bir ayrıcalık...

Yazarın Diğer Yazıları

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Sığlık şamandırasını dönüş şamandırası yapınca olanlar oldu.

03 Haziran 2015

Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2015 de yarışan Farrfara teknesi ve sporcuları birinci gittikleri son gün yarışında büyük tehlike atlattılar.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER