Yazar Hakkında

17 Ekim 2017, 16:31

Gezi Notları-3 : Peru - Lima

Türkiye'den Peru'ya direkt uçuş bulunmadığından, önce Türk Hava Yolları ile Panama'ya uçtuk. Panama'dan aktarma yapıp, yaklaşık üç buçuk saat süren bir uçuşla Peru'nun başkenti Lima'ya ulaştık. Peru ile Türkiye arasındaki saat farkı, sekiz saat geride bulunmaktadır. GMT-5 saat dilimini kullanıyorlar.

          Peru, Türk vatandaşlarının 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla olan seyahatlerin de vize istemiyor. Gümrükten kolaylıkla geçtik. Çıkışta devletten onaylı yeşil taksiye bindik. Yarım saatlik bir sürüşten sonra, otelimizin bulunduğu San İsidro Bölgesi’ne ulaştık. Taksiye 20 usd ödedik. Peru'nun para birimi Nuoevo sol (Kısaca sol deniyor.). 30 sol yaklaşık 10 USD(2017 haziran).

          Lima, hazirandan aralığa kadar kış mevsiminde olmalarından dolayı, hava tamamen puslu... Gökyüzünün maviliğini ancak öğleden sonra üç gibi görebiliyorsunuz. Zaten akşamüstü, beş gibi hava kararmaya başlıyor. Kuzey yarım küreden ve yaz ikliminden gelen biri olarak, havanın erken kararmasından hiç hoşlanmadığımızı söylemeliyim. Hava sıcaklığı gündüz 20 derece, akşam ise 13 derece seviyesindeydi. Lima'nın bütün yıl yağmur almadığı zamanlar olasıymış. Çevredeki yeşilliği ve parkları görünce, bir de yağmur yağsaydı, yağmur ormanın da dolaşıyor olacaktık, diye düşündük.

          Lima’da trafik bir felaket. Yürüyerek yarım saat süren bir mesafeyi arabayla daha fazla süre de gitmeniz olası... İstanbul'dan daha kötüsü de varmış. Taksilerin fiyatları çok uygun. Ama binmeden, gideceğiniz yeri söyleyip fiyatta anlaşmanız lazım. Çünkü taksimetre kullanılmıyor. Taksilerin bir çoğu eski ve görüntüleri; Ben buna nasıl binerim? sorusunu sorduruyor. Otellerin ve restaurantların kendi taksileri de mevcut, ama 3-4 katı fiyat ödemeniz olası....

Lima’da Gezilecek Yerler

Plaza de Armas;

          Hükümet konağının ve çevresinde koloniyal tarzı binaların olduğu şehrin merkezi ... 1991 senesinde Unesco'nun koruması altına alınmış.

          Öğlen saat oniki gibi meydanda olursanız, askerlerin nöbet değişim törenini izleyebilirsiniz. Meydanın çevresinde bir çok hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. Gerçi Miraflores Bölgesi’nde bulunan İndian Market, buraya göre daha ucuz ve daha bol çeşitli ürünleri bulabileceğiniz bir yer.

          Hükümet konağının arka tarafında bulunan San Francisco Katedrali ve Müzesi mutlaka görülmesi yerlerden birisi.. Antika kitapların olduğu kütüphanesi, labirent şeklin de yerin altında olan mezarlık ve İsa' nın son yemeğinin olduğu tablo. Tabloda bulunan tabaklar da, Da Vinci’nin yaptığı resimden farklı olarak, yerel yemeklerin olması. Bu yemeklerde en ilgi çekici olanı da guinea pig denilen kobay faresi........

Miraflores;

          Miraflores Semti, Lima’nın kalburüstü kesiminin yaşadığı, parkları, sanat galerileri, restoran, cafe-bar ve mağazalarıyla hareketli bir yer.

          Bu semt görüntüsüyle falezlerin üzerindeki Antalya’yı anımsatmakta. Falezlerin üstünde kurulan Larcomar Alışveriş Merkezi’ndeki kafeler de oturarak,; okyanus da dalga sörfü, yamaç paraşütü yapanları ve güneşin batışını izleyerek, Peru’nun popüler içkisi Pisco Sour ile okyanus manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

          Bu bölgeyi anlatırken Peru mutfağını bahsetmeden geçmek olmaz. Çünkü bu bölge dünya sıralamasın da üst sıralarında olan birçok restauranta ev sahipliği yapmakta.... İnka mutfağı ile birlikte; özellikle ikinci dünya savaşı sonrası gelen Alman, İtalyan, Çinli ve Japon mültecilerin yerel yemeklerinin birleşiminden oluşan, Peruvian mutfağı dünya da en üst sıralar da bulunmaktadır. Bu restaurantlardan Central isimli restauranta bir ay öncesin de rezervasyon yapmaya çalışmamıza rağmen; ne öğlen ne de akşam yer bulup gidemedik. Biz yer bulduğumuz ; Astrid Gaston (peruvian), La Mar (Öğle özellikle deniz mahsulleri ), La Rosa Nautica (deniz mahsulleri), Cala (dünya mutfağı), Rafael(dünya mutfağı) isimli restaurantlara gittik. Astrid Gaston'da hayal kırıklığı yaşamamıza rağmen, Lima’da yemekten yana bir sorun yaşanmayacağına inanıyorum. Özellikle ceviche Peru mutfağının en popüleri...

          Mirafilores'i gezerken çok yakın olan Baranco'yuda gezi listesine eklemeniz lazım. Bizim Cihangir'i anımsatan bu bölge de, galerileri gezip, çok hoş kahve keyfi yapabileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

Muse Larco;

          Peru’nun en meşhur inka müzesi olarak tanımlanmasına rağmen, bütün inka değerlerinin İspanya'ya götürülmesi sebebiyle tam bir hayal kırıklığı....

          Birde bizler için en önemli ve duygu yükleyen, görülmesi gereken bir yer daha var. Avenia Costanera’da bulunan ATAMIZIN büstü.. Dünyanın bir ucun da onu görmek olağanüstü. Yurtta sulh, dünyada sulh yazısı eşliğinde....

          Lima’da alışverişten bahsetmek gerekirse; bir çok marka tekstil üreticisinin ucuz işçilik ve kaliteli pamuk sebebiyle üretimlerini bur da gerçekleştirmeleri, alpaka hayvanın dan yün üretimi ve gümüş rezervlerin de dünyanın sayılı ülke olması, biz gezginler için alışveriş çeşitliliğini kolaylaştırmaktadır..

Sonuç olarak;

Lima’ya Peru gezisi yaparken bir gün veya iki gün için uğramakta fayda var. Özellikle gastronomi gezginleri için ideal......

 

Yazarın Diğer Yazıları

GEZİ NOTLARI - 5 : ŞİLİ - SANTIAGO

Peru Lima'dan yaklaşık üç buçuk saatlik bir uçuşla Şili Santiago Artura Merino Benitez Havalimanı'na pazar akşam saat 22:00 civarı ulaştık.

23.5.2018 23:33:54

GEZİ NOTLARI-4: CUSCO-MACHU PICHHU

UNESCO dünya mirası listesinde olan Machu Picchu'ya gitmek için Lima'dan yaklaşık 1 saat süren uçuşla Cusco'ya ulaştık.Cusco, Peru'nun 3.400 metre yükseklikte bulunan bir şehri..

19.1.2018 08:42:41

Gezi Notları-2 : Panama- Panama City

Türkiye saatiyle sabaha karşı 01:40'da kalkan THY uçağımız yaklaşık 14 saatlik uçuştan sonra Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya vardı.

10.9.2017 15:56:24

Gezi Notları : 1 - Seyşeller

İnsan bir kere deniz kokusunu aldığında içinde oluşan özgürlük hissi, gezme ve yeni yerleri tanıma dürtüsü güçlendiriyor. Bende deniz kokusunu ve rüzgarın esintisini hissetmiş bir kişi olarak, elimden geldiğince gerçekleştirdiğim gezilerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

8.8.2017 10:02:26

Etrafı denizlerle çevrili

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı

25.11.2010 23:07:17

Rüzgarınız bol olsun...

Etrafı denizlerle çevrili olan ülkemiz de amatör denizcilerimizin bir arada bulunabilecekleri ve denizciliğimizin gelişmesi için yapılması gerekenlerin konuşulacağı bir platformu, gelişen çağımızın buluşu olan internette oluşturmak istedik.

8.10.2010 16:49:55

Etrafı denizlerle çevrili

8.4.2004 20:17:17

Denizci Dostlarımız

Yelken ve Denizle ilgilenenlere kaynak olmasına çalıştığımız portalınız Yelkenci.Org sizlerin katkılarıyla daha da güçlenecektir.

31.1.2003 00:20:31

MUTLU YILLAR 2000

2000'li yıllar krizle başladı ve hala belirsizlik devam ediyor.

31.12.2002 15:28:24

Teknik bir arıza yüzünden

25.7.2002 17:27:33

ATLANTİĞİ GEÇME HAYALİ OL

5.6.2002 01:18:35

WWW.YELKENCİ.ORG web site

18.2.2002 11:21:08

Olimpiyat Komitesi incele

20.3.2001 09:24:25

Enflasyon düşmüş

Enflasyon düşmüş, tekne satın almak için uygun krediler oluşmuş ve yavaş yavaş denizlerimizde yelkenli sayısı artmaya başlamışken genç ve aklı başında siyasetcilerimizin!!!! sayesinde ülkemiz krizin içine düştü.

9.3.2001 10:27:05

Sevgili yelken ve deniz s

29.1.2001 09:44:56

Boat Show Fuarında Yer

Yelken Severlerin Buluşma Noktası olan Portal' ınız "Yelkenci Org" siz üyelerimize; 20.Uluslararası İstanbul Boat Show Davetiyelerini ücretsiz olarak sunmaktadır.

20.1.2001 14:41:12

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Balık Florentin

15 Mart 2010

Ispanakları yıkayıp hafifçe haşlayın ve suyunu süzün. Tuz, karabiber, hindistancevizi, eritilmiş yağ ve krema katıp karıştırın. Bu karışımı, dibi düz ve ateşe dayanıklı cam bir kaba yayın.

Eylül Ayı Yat Yarışları Takvimi

13 Eylül 2017

Yelken severlerin dikkatine sunulmuştur.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter