16 Kasım 2017, 00:38 0

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk. Yazın keyfini çıkarıp kışa hazırlanmamıza yardımcı olan sonbaharı sanki bu yıl yaşayamadık henüz. Hooop kış geliyorum diye fısıldıyor adeta.

Tekneler yavaş yavaş kışı geçirecekleri yerlerine gitme telaşındalar... Kalabalık diye şikayet ettiğimiz yazlık yerler de, denizlerimiz de sakinleşiverdi. Önceleri oh bizlere kaldı desek de insana bir hüzün de çökmüyor değil. Belki ben çok hassasım ama bu hüzünlü günlere iki yıldır  Kırmızı Palmiye Böceği  etkisi altında olan ve maalesef kaybettiğimiz  bir tür palmiye olan Feniks (Phoenix Canariensis) ağaçları da eklenince moralim daha da bozuluyor. Güya Mısır’dan ithal edilen ağaçlarla gelen bu böcekler bu nispeten soğuk geçen kış aylarında bile zarar görmeden kabukların içindeki kozalarında yaşayabildiler. Ege ve Akdeniz bölgemizde sahillerin ayrı bir güzelliğidir Palmiye ağaçları... Nasıl tekneler denizlerimizi süslüyorsa bu ağaçlarda bana sahillerin doğal süsü gibi geliyor. Yaklaşık iki yıldır mücadele edilmeyen ve için için kuruyan ağaçlar bir anda kesilince zaten buruk bir mevsimde olduğumuzdan benim gibi etkilenen çok insan vardır diye düşünüyorum. Bahçemizde yan yana olan iki ağacımızın birini kaybettik ama mücadele ederek diğerini kurtardık yani mücadele edilirse hiç olmazsa kalanları kurtarma şansımız var. İzmir ve çevresinde sıkça gözlemleyebildiğim yerlerden Foça ve Çeşme’de acil ilaçlama yapılması gerekir diye naçizane düşünüyorum. Ziraat mühendislerinden öğrendiğim kadarıyla bu böceklerle mücadele ciddi bir şekilde yapıldığı takdirde 5 yıl gibi bir zamanda kurtulabilecek mevcut ağaçlar  yoksa kökünü kurutacaklar bu (minik, sevimli) kırmızı palmiye böcekleri...

Mevsimle beraber denizlerimiz de sakinleşti diye düşünsem de bugün yine 65 kişilik bir grup  komşuya geçemeden denizde yakalandılar 10 metrelik bir teknede... Tekne bağlandığı yerde hüzünlü, insanlar ayrı bir dram... Hele  bu yazda çok yaşadım komşu adalarda gezinirken aaa tanıdık bir tekne ama terk edilmiş, boynu bükük... Belli ki mültecileri hedeflerine ulaştırmış ve komşuda akıbetini bekler durumda...

Dünya hepimize dar geliyor gibi...

Yazarın Diğer Yazıları

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Kahramanmaraş'ta kano ve yelken rüzgarı

10 Ağustos 2015

Minderde yetiştirdiği şampiyonlarla ''güreşin beşiği'' olarak nitelendirilen Kahramanmaraş, bu başarısını su sporlarında da yakalamayı hedefliyor.

Türkiye, "Afalina"ları koruma altına aldı

01 Kasım 2012

Anlaşmaya göre taraflar, deniz memelilerine yönelik uygun bir koruma durumu sağlamak ve bunu sürdürmek için eşgüdümlü önlemler alacaklar

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter