Yazar Hakkında

08 Aralık 2017, 15:31

Yat boya uygulamasına başlamadan önce neler yapılmalıdır?

Eldiven gözlük ve maske takınız. Kullanılacak boyayı iyice karıştırınız. İçeriğinde bakır ve çinko olan boyalar daha fazla çökme yapabilirler.

2 karışımlı boyalarda A ve B kısımlarını verilen ölçüde homojen-tek renk bir karışım oluncaya kadar iyice karıştırınız. Kutu üzerinde yazan karışım oranlarına kesinlikle uyunuz, farklı karışım oranları yapıldığında boya kullanılamaz hale gelir.

2 karışımlı boyaların A ve B kısımlarını birbirine karıştırdıktan sonra, reaksiyona geçme aşaması için tiner eklemeden önce 10-15 dk beklemek gerekir. Bu reaksiyon süresinden sonra tiner ekleyip inceltme yapmak gerekir. Bu durum kap ömrü çok kısa olan solventsiz epoksi esaslı ürünler için geçerli değildir.

2 karışımlı boyaları kullanırken, karışım yapmadan önce boyayacağınız alan için ne kadar boya ihtiyacınız olduğunu iyi hesaplayınız, karışım yapıldıktan sonra karışımı kap ömrü süresince kullanabilirsiniz, kap ömrü bitince artan boya kullanılamaz, soğuk bir ortamda (buzdolabı gibi) saklamak çözüm getirmez.

2 karışımlı boyalarda, karışım oranları hacimce veya ağırlıkça olarak belirtilmiştir. Karışımı yapmadan önce lütfen ağırlıkça veya hacimce belirtildiğine dikkat ediniz. Teknomarin boya ürünlerinin karışım oranları çoğunlukla ağırlıkça olarak belirtilir. Bazı ürünlerin hem ağırlıkça hem de hacimce karışım oranları eşit olabilir. Teknomarin epoksi macunların karışım oranları çoğunlukla hacimce olarak belirtilir.

Karıştırıcılar tamamen temiz olmalıdır. A ve B kısımları için ayrı karıştırıcı kullanılmalıdır.

Tavsiye edilen tiner miktarlarının üzerinde tiner eklemeyiniz. Tavsiye edilen haricinde tiner tipleri kullanmayınız, boyanın kesilmesine, kurumamasına ve zayıf baskı olmasına yol açabilir.

Boya uygulaması yapılacak yüzey tamamen temizlenmiş, yapışma için gerekli zemin hazırlığı yapılmış olmalıdır.

Tavsiye edilen kat sayısı kadar ve boya film kalınlıklarında uygulama yapınız

Tavsiye edilen ortam şartlarında uygulama yapınız, sert rüzgarlı, çok güneşli, düşük sıcaklıklı, yüksek nem ve yağmur koşullarında uygulama yapmaktan kaçınız.

İdeal uygulama sıcaklıkları genellikle 20°C ~ 25°C arasında olur, maksimum bağıl nem oranı da %75'tir. Daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklarda uygulama tabii ki yapılabilir; ancak bu durum kuruma sürelerini etkileyecektir.

Serin bir günde boya işi yapılıyorsa, kullanılacak ürünleri kullanım öncesinde ılık bir ortamda bekletmekte fayda vardır.

Zemin hazırlığı boya işlemi için en önemli kısımlardan biridir. İyi olmayan zemin hazırlığı, çoğunlukla kötü netice demektir.

Zemin hazırlığı, iyi bir sonuç almak için hem çok önemli hem de zahmetli bir iştir. Genel olarak tüm boya işinin %80 zamanı ve enerjisi zemin hazırlığına ayrılır.

Zemin hazırlığı için herhangi bir uygulama aşamasında zımpara yaparken, aşırı zımpara yapmaktan kaçının; teknik bilgi formlarında tavsiye edilen kalınlıkta zımpara yapmaya özen gösterin. Tavsiye edilenden kalın zımpara, derin zımpara çizikleri oluşmasına, tavsiye edilenden ince zımpara çok parlak bir yüzey oluşturarak yapışma zafiyet olmasına yol açar.

Su altında kalan kısımlar için min. 300-600 mikron kuru film kalınlığında boya ve kaplama, su üzerinde kalan kısımlar için min. 250-350 mikron kuru film kalınlığında boya ve kaplama genellikle zemini korumak için yeterli olmaktadır.

Boyayı tavsiye edilen kaplama değerlerine ve mikron kalınlıklarına göre uygulayınız. Daha az miktar boya ile daha fazla alan boyarsanız, bu sizi daha becerikli bir boyacı yapmaz. Aksine zemine eksik kalınlıkta boya uyguladığınız için, sürdüğünüz boyanın ömrü kısa olacaktır ve çabuk yıpranacaktır.

Kat arası bekleme sürelerine dikkat ediniz. Boya kurumuş gibi görünse de kat arası bekleme süresi dolmadan, yeni kat uygulamayınız.

Teknomarin ürün çeşitleri genellikle farklı tipte zemindeki eski boyalarla uyumlu olmaktadır. Ancak yine de eski boya üzerine uygulama yapmadan önce küçük bir alanda test yapınız.

Eski boya üzerine boya yaparken, eski boyanın zeminde iyi bir şekilde tutunduğundan emin olmanız gerekir. Eski boya kabarma veya kalkmalar yapıyorsa, kabaran, kalkan boya katları iyice kazındıktan sonra yeni boya işlemine geçilmelidir.

Uygulanacak boya tabanca ile uygulanacaksa, boyadan verim alabilmek için, doğru tabanca, doğru meme çapı ve doğru basınç değeri seçilmelidir.

Boya katmanları arasında yapılan zımpara işlemlerinde doğru zımpara kum sırası takip edilmelidir. Ürün teknik bilgi formlarında ve ürün broşürlerinde tavsiye edilen zımpara kalınlıklarına uymak gerekir. Tavsiye edilenden kalın zımpara kullanılırsa, üzerine uygulanacak olan ürün, kalın zımpara çiziklerini kapatamayacaktır. Eğer tavsiye edilenden ince zımpara kullanılırsa, üzerine uygulanacak olan boya katı yapışma zorluğu yaşayabilir.

Caner Masmanacı
Deniz Ticaret Gazetesi'nden alıntıdır.

 

Yazarın Diğer Yazıları

Ahşap Teknelerde Vernik Teknikleri

Vernik uygulamaları, ahşap teknelerde çok estetik ve şık bir görüntü sunmakla beraber genellikle uygulamacıların ve tekne sahiplerinin gözünü korkutmaktadır.

14.3.2018 11:59:48

Su Bazlı Epoxy Boyaların Alternatif Kullanımları:

Su bazlı epoksi boyalar, son yıllarda hızla gelişmekte olan bir teknolojidir ve yat boyaları alanında da öncü boya firmaları tarafından adapte edilmektedir.

20.1.2018 11:05:43

Su Bazlı Epoxy Boyaların Alternatif Kullanımları

Su bazlı epoksi boyalar, son yıllarda hızla gelişmekte olan bir teknolojidir ve yat boyaları alanında da öncü boya firmaları tarafından adapte edilmektedir.

8.12.2017 07:36:30

Teknelerde Boya Uygulama Sorunları

Deniz grubu ve endüstriyel boyaların ortak noktası uygulandıkları zeminleri, zorlu iklim ve ortam koşulları karşısında korumaktır.

18.11.2017 15:41:54

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Binlerce Sporcu İstanbul Boğazı'nda Yüzmek İçin Mücadele Etti

19 Haziran 2018

Bu yıl 30'uncusu düzenlenecek Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı'nın elemeleri Türkiye'nin 5 farklı bölgesinde gerçekleştirilen etkinliklerle sona erdi. Sırada ise büyük yarış var. Tüm Türkiye'den 2041 sporcunun katıldığı elemelerin başarılı isimleri, 22 Temmuz günü Asya'dan Avrupa'ya yüzerek geçen en hızlı isim olmak için yarışacak.

Kabotaj Bayramımız Kutlu Olsun

01 Temmuz 2017

Kabotaj Bayramı, her yıl 1 Temmuz'da kutlanan bayram. Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter