Yazar Hakkında

08 Aralık 2017, 23:41

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

Öğle saatlerine doğru teker teker dönmeye başlıyorlar Ege'nin verimini bizlere taşıyan ekmek tekneleri... Onlarla birlikte büyük bir gürültü ile gelen martılar ilk haberciler balıkların bolluğu hakkında...

Bir gırgır teknesinde neredeyse 40 kişilik bir ekip var. Henüz kıyıya gelmeden herkes harıl harıl tutulan balıkları ayırıp köpük kutulara doldurmaya çabalıyor. Kıyıya bağlanır bağlanmaz yapılacak işlere yenileri ekleniyor. Teknenin güvertesi sardalya ile dopdolu, her gün gördüğümüz keyifle yediğimiz balıkları bu boyutta görünce insan heyecanla izlemek istiyor. Neredeyse 900 köpük kutu sardalya ile gelmiş gırgır. Diğer bir kenarda da özenle ayrılmış torikler göz dolduruyor. Her firmanın kamyonları teknelerinin yakınına gelmiş, doldurulmuş kutular bir anda elden ele kamyona yüklenmekte... Her şey o kadar tıkır tıkır işliyor ki, her zaman görsek bile zevkle izliyor insan her defasında sanki ilk kez izlermişcesine. Bir taraftan da denizde iken verilen mutfak siparişleri de bir kenara gelmiş bile tekne gelmeden. Çuvallarla patates, kuru soğan, kocaman bir torba taze fasulye, kucak dolusu ıspanak, bir o kadar da pırasa mutfak sorumlusu gencin kucağında tekneye taşınıyor. Sanki onun gelen tonlarca balık ile hiçbir alakası yok gibi... Bu kadar hareketin içinde balık yemi olarak ıskarta balık bekleyenler de ayak altındalar. Ama hiç kimseden bir ses yok "çekilin" diye, sanki göz hakkı gibi gelenlerin kovalarına arkadaki filikaya çıkan bir genç ağlar çekilirken düşüp sıkışan balıkları süpürüp kovalara koyuyor. Görev dağılımı o kadar net ki ve her şey o kadar çabuk ve düzenli oluyor ki insan hayret ediyor. Sanırım yıllardır aynı işi yapmanın verdiği alışkanlık ile bağıra çağıra, muhabbet ede ede çabucak her şey yerini buluyor. Kamyon şoförü arka kapağı kendi eli ile kapatıp ver elini teslimatın yapılacağı adres ki genelde İzmir ve çevresine yolculuk başlıyor.

Teknelerin hepsi tam donanımlı elektronikler açısından. Avlanma da eskisi gibi zor olmasa gerek her tekne nokta vuruşu yapıyordur, ekranlarında her şeyi görerek avını buluyorlar. Yine de çok kolay bir hayat değil, her zaman hava onlara bu kadar adil davranmıyor. Bir de yanlış avlanma ile kendi ayaklarına kurşun sıkanların sonucunda her yıl azalan balık popülasyonundan bahsediliyor. Bu kadar uyarıya rağmen yine tezgahlarda minicik fener balıklarını, bakalyarosları, barbunları görünce kahroluyor insan...

Yine de doğanın verimi, sürekliliği hayret verici şekilde olumlu bu kadar kirliliğe bu kadar zorlamaya karşın... Belki bizler de çok şanslıyız yaşadığımız yer açısından...

Foça'da olmanın bir ayrıcalığı da o kadar taze balık yemeğe alışıyoruz ki sardalyayı aynı gün ayıklayamıyoruz kılçığından. Bir gün bekletip ayıklama gibi bir lüksümüz var. Denizlerimizin ve gelen nimetin kıymetini bilelim...

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

15.1.2018 10:24:33

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

KYK Tesisleri Hazineye Devredildi, Yönetim Direniyor

06 Mart 2018

64 yıllık geçmişi ile İstanbul Yelken Kulübü'nden sonra Türkiye'nin en eski yelken kulübü olan KYK'nın Fenerbahçe Burnu'ndaki tesisleri Kaymakamlık tebliği gereği ''boş''olarak Milli Emlak'a teslim edildi.

İçinde "Tropik bir ada" taşıyan yat!..

16 Kasım 2012

Island Yacth Design tarafından meydana getirilen bu Tropical Mountain Paradise (Troptik Dağ Cenneti) konsepti, bir tropik adayı dev bir yatın tam ortasına yerleştiriyor.

Mustafa V. Koç Türkiye Yat Şampiyonası sona erdi

28 Ağustos 2016

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen Mustafa V. Koç Türkiye Yat Şampiyonası, üç gün süren mücadelenin ardından yapılan ödül töreniyle tamamlandı.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter