Yazar Hakkında

24 Aralık 2017, 14:50

Nitrox

Nitrox adı verilen solunum gazı, solunabilir hava ile farklı yoğunluklarda aynı bileşenlere sahiptir. Bu nedenle karışım bir gaz olarak kabul edilmez.

Fizikteki bu genel kanının aksine dalış dünyasında Nitrox, oksijen içeriğinin normal havadakinden daha yüksek olduğu(%21) nitrojen ve oksijen bileşimidir. Havanın oksijenle zenginleştirilmiş halini anlatmak için EAN, EANx veya hiperoksikNitrox gibi aynı anlamı taşıyan bir çok ifade kullanılır.

Nitrox

Nitrox daha fazla oksijen yüzdesi ve dekompresyonstopsuz dalış sınırları içinde dalış süresini uzatmak en temel görevidir. IANTD (International Association of Nitroxand Technical Divers) dalış süresinin 45 dk. geçmemesi koşulunda kısmi oksijen basıncının en fazla 1.6 bar olacağını ortaya koymuştur. Bu karışımlar çeşitli yoğunluklarda bulunur, % 32 oksijen, % 68 nitrojen karışımı NOAA I olarak bilinirken, %36 oksijen, % 64 nitrojen karışımı ise NOAA II olarak adlandırılır. Nitrox yapmak için çeşitli yollar vardır. Dünyadaki en basit ve en yaygın yol, kısmi basınç harmanlamasıdır; bu sayede, saf Oksijen boş bir silindire eklenir ve daha sonra, normal hava ile doldurulur ve böylece, nitroks oluşur. En yaygın yöntemlerden biri, özellikle liveaboard'lardaki membranlara ayırma denir ve özel bir membran bir kompresöre bağlanır ve normal hava alır ve azotun bir kısmını bu gazdan uzaklaştırır. Varsayılan olarak ortaya çıkan karışım daha fazla oksijene ve dolayısıyla Nitrox'a sahiptir. İlginçtir ki, bu son metod aslında öncelikle dalış endüstrisi için icat edilmedi, aslında hazır yemeklerde oksitlenmeyi ortadan kaldırmak için azot içerisine yerleştirildiğinden, gıda Endüstrisi için Azot üretmek için yapıldı.

2000 Ekim’ine kadar bir çok Avrupa ülkesinde Nitrox ile ilgili bir düzenleme yoktu. Buda tüplerin işaretlenmesi, tüp vanalarının ve bağlantıların kullanılmasında pek çok soruna yol açıyordu. Şu anda Avrupa Birliğinde, bu gaz saf oksijenle aynı muameleyi görmektedir ve hatta tüp bağlantısı için bile tamamıyla yeni standart getirilmiştir. Bu düzenleme, sadece oksijen oranı % 40’ tan fazla olan karışımlarla ilgili olsa bile oksijen ile ilgili patlama tehlikesi nedeniyle oldukça yerindedir. Nitrox gaz karışımı ve yöndeş M26*2 bağlantısıyla çalışan regülatörler için EN 13949 standartı kabul edilmiştir. Nitrox muhtemelen alabileceğiniz tüm ilave dalış kurslarından en iyi seçeneklerinizden biridir. Nitrox'u daha da özel yapan şey, daha fazla dalarsanız ve deneyim ve yetenekleriniz arttıkça, çoklu dalışları yaptıktan sonra yorgunluğu azaltmak için alt süreleri uzatma ve yüzey aralıklarını kısaltma açısından Nitrox'dan dalış yapmaktan daha fazla yararlanırsınız.

Dalış malzemeleri bakım onarım teknisyeni
OLGUN MALATYA

 

Yazarın Diğer Yazıları

Boğazın Kayıp Gazozları Günışığına Çıkıyor

Bir zamanlar İstanbulluların gazoz tercihlerini merak ediyorsanız bakmanız gereken yerlerin başında boğazın karanlık, soğuk ve akıntılı suları geliyor.

6.6.2017 10:47:31

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Piri Reis Projesi

08 Temmuz 2013

2013 UNESCO Piri Reis Dünya Haritası yılı kapsamında Türkiye'de bir proje ile Piri Reis'in izi sürülüyor

Osmanlı Donanması

05 Nisan 2001

Osmanlı denizciliğinin temelinde, Anadolu Selçuklu Devleti, Aydınogulları ve Karesi Beyliği gibi komşu devlet ve beyliklerin teknik ve tesirleri bulunmaktadir.

Milyonluk tekneler Yacht Show Eurasia'da görücüye çıktı

19 Nisan 2016

Bu yıl Tuzla'daki Viaport Marina'da ilki düzenlenecek olan ''Yacht Show Eurasia'' milyonluk teknelerin şovuna sahne oldu. Fuar ziyaretçileri boyları 3 ile 40 metre arasında değişen tekneleri deniz üstünde test etme imkânı da buldu.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

Kechi Sailing - Uluslarası sertifikasyonlara sahip çok yapılı ve esnek kadro sistemi ile sizler için en yakın, en kolayı hedefleyen bir anlayışla akademik danışman ve uzman denizci kadrosuyla hizmetinizdeyiz.

BANNER

StatCounter