Yazar Hakkında

15 Ocak 2018, 10:24

Çocuklarımız Deniz ile iç içe büyüsün...

Niçin çocukları denizle küçük yaşlarda karşılaştırmamız gerekir?

Deniz sevgisi ile büyümek, deniz adabını küçük yaşlarda edinebilmek insanın kişiliğinin gelişmesine olumlu etkiler yapmaktadır. Kişi öz güvenini artırmaktadır. Doğayı, çevreyi sevecek ve koruyacaktır.

Bizlerin çocukluk çağımızda ne yazık ki yelken kulüpleri bu kadar fazla sayıda değildi. Ama ne mutlu ki anne babalarımızın desteği ile bu sevgiyi küçük yaşlarda edinebildik. Yaz aylarında okulların tatil olması ile her yelken kulübünde ayrı bir telaş ve heyecan başlamaktadır. Mini mini kursiyerler, ilk günlerde can yeleğini bile taşımakta zorlanan ufaklıklar ilk haftanın sonunda tekneleri ile denizde olabilme ayrıcalığını yaşamaktalar. İlk dönem kursta bu işi sevenler tüm yaz boyu ‘'kendim yaptım, arkadaşım başına bumbayı yedi'' gibi her gün ayrı bir yeni kavramı keyifle öğrenmekte ve anlatmaktadır. Öğrendikleri rüzgar yönlerini evdekilere de öğretmekten ayrı bir zevk alırlar. Bir gün fırtına yüzünden denize çıkamadıklarından birkaç gün sonrada ''offf hiç hava yoktu bol bol yüzdük'' diye artık işi kavramaya başlamışlardır. Öğrendikleri yeni terimler, okul haricindeki yeni arkadaşlar hepsinin ufkunu açıyordur farketmeselerde... Hele yaz sonu bu işi sevip başarılı olanlar sporcu olarak devam ediyorlarsa asıl sorumluluk alacakları günler başlamış demektir. 7-8 yaşlarında artık lisansları olan sporcu ufaklıklar yavaş yavaş yarışlara da katılacak,belki ilk kez evden uzaklaşınca biraz mahsunlaşacak ama arkadaşları ile dostlukları erken bir asker arkadaşlığı yaşamalarına olanak sağlayacaktır. Artık' hava soğuk bu gün dışarı çıkma' diyen anne babalar buz gibi kış soğuğunda bile' geç kalıyoruz hadi' diyerek çocukları koşa koşa kulüplerine getirmektedir. Hep birlikte bağlı oldukları kulübe, bazen kendilerine kızan ama çok sevdikleri antrenör abi veya ablalarına aidiyet duyguları da gelişmeye başlar fark etmeden... Antrenörlerinin verdikleri taktikler, öğrettiği bilgiler yarış sırasında artık kendilerinin vereceği kararlarla şekillenecektir. Küçücük yaşlarda özgüvenleri bu şekilde gelişecektir. Finiş hattına girerken bağırarak ''şu numaraya protestom var'' demeleri bile ilerde haklarını arayacak bireyler olacaklarının kanıtıdır. Denizde öncelikle güvenlik kurallarının uygulanacağını öğrenirler,birbirlerine yardım etmek esastır. Tatlı bir rekabet olsa bile arkadaşının başarısına da alkışlayarak destek olmasını da öğrenirler. Farklı bölgelerden, farklı yaşlardan hatta farklı kültürlerden arkadaşları olacaktır. Yabancı dilin önemini de yabancı arkadaşları oldukça daha iyi kavrayacaklardır. Kışın yarış günleri dışında hafta sonlarını,  yazınsa neredeyse tüm zamanlarını geçirdikleri denizi sevip korumayı da öğrenirler.

Çocuklara bu kadar olumlu katkıları olan denizin ailelere de çok olumlu desteği olmaktadır. Kursa getirdikleri ilk günler belki getirdiklerine pişman olanlar bile olmaktadır, fark etmeden çocuklarına karışanlar olacak, onların korkularını devamlı anımsatarak kendi korkularını aşmayı öğrenince artık aileler arasında da denize ve antrenörlerine bir güven ve aileler keyifli bir dostluk başlamış olacaktır. Yarışlara gide gele onlarda artık kuralları öğrenecek,  yavaş yavaş ekipmanları ile neredeyse izlerken onlar da parkurun içinde hissedecekler kendilerini. Şanslarına ilk yarışlarında fırtınayı görenlerden ağlayan annelere de tanık oldum ama hepsini teselli etmeyi, doğruyu anlatarak, antrenörlerin, hakemlerin onların güvenliğini düşünmeden hiçbir şey yapmayacağını, korkmayıp çocuklara da olumsuz etki yapmamaları yönünde telkin ettiklerimi bilirim. 3 yıl önce bu işe başlayan sporcularımız da aileleri de şimdi kendilerine güvenleri tam ve tüm dostlarına bu sporu yapmaları yönünde öğüt veren insanlar oldular. Hatta çocukları ile, torunları ile aynı zamanda eğitim alıp denize çıkan velilerimiz de ayrı bir mutluluk bu spor adına.


Veliler yarışı izlerken...

İlla her yelkenci yarışıp derece almak zorunda değil, denizi, özgürlüğü yaşamak, doğa ile mücadele edebilmek bile bir ayrıcalık. Sevgili Özkan Gülkaynak'ın bir sözü çok hoşuma gider,''denizi seven insan iyi insandır''. Doğanın bize sunduğu güzelliklerin kıymetini bilelim, denizi, ağacı, çiçeği, hayvanı ve tabii ki insanı sevmekten, onları korumaktan korkmayalım lütfen...

 

Yazarın Diğer Yazıları

HUZUR DENİZDEN GELİR

Yaşımın ilerlemesinin etkisi ile mi yoksa gerçekten etrafımızda her türlü kirliliğin artması nedeniyle mi çok geçimsiz olmaya başladım diye düşünüyorum bazen...

20.11.2019 10:17:19

Nezaketten Uzak Davranışlar

29.8.2019 17:20:19

Sıfır Atık Projesi

30.7.2019 11:27:33

'' Beni Unutma ''

26.6.2019 16:28:08

Sıfır Atık Projesi

29.5.2019 17:15:19

Çevreye Duyarlı Olalım!

18.4.2019 18:25:05

Foça Yelken İhtisas Kulübü'nün İkiz Yelkencileri

Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) olarak böyle bir ikize sahip olduğumuz için şanslıyız. Foça'da doğup büyümenin ayrıcalığını yaşayan Emrah ve Emre Taşlı kardeşler kulübümüzle tanıştıklarında sanırım hayatlarına böylesi bir yön vereceğinin farkında değillerdi. Onlara yelkene nasıl başladıkları, katıldıkları yarışlar, eğitimler ve ikiz olmalarının avantajlarını sordum. Kendi ifadeleri ile onları tanıyalım.

18.12.2018 15:03:27

Denizdeki Şanssızlıklar

Aslında hiçbirimizin başına gelmemesini dileyerek geçen gün tanık olduğumuz üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum.

5.9.2018 15:27:14

Çocuklar İçin Yelkenciliğin Önemi

Çocuklarımızın mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi, doğayı ve insanı severek büyümeleri için en kolay yol ilk fırsatta okumayı öğrenir öğrenmez bir yelken kulübünün yolunu tutmak... İster optimist ile tanışsın, ister kürek, ister yüzme, ister sörf ne derseniz deyin sadece uzun yaz tatili günlerini deniz ile iç içe geçirerek bu hayatı öğrenmeleri...

1.8.2018 21:21:09

Huzurumuzu Bozan Kapitalizm

Kapitalizm deyince para ve paranın esiri olmak aklımıza geliyor genelde... Parasız da hiçbir şey olmuyor tabiki bunu da kabul etmemek olanaksız.

25.6.2018 21:07:06

Geçmişte Yazılıp Çizilenler

Yıl sonu okulumuzun kütüphanesinde oluşturacağımız denizcilik köşesi için tüm denizcilik ile ilgili dergilerimi vermeyi düşünerek neredeyse on gün boyunca dergilerimi ayıkladım.

9.3.2018 18:10:22

Denizden Gelen Nimet

Kasım ayı başında Foça Balıkçı Barınağı'nda teknemizin direğini indiriyoruz. Sabah saatlerinde pek balıkçı tekneleri yoklar yerlerinde. Barınakta birçok bağlı özel tekne olmasına karşın bir boşluk göze çarpıyor balıkçıların yokluğunda...

8.12.2017 23:41:24

Biten bir mevsimin ardından...

Çocukluk yıllarımızı düşününce şimdi günlerin çok ama çok hızlı geçtiğini her geçen gün daha çok hissediyorum. Bir de bunun yanında eski yaşadığımız mevsimleri de özler olduk.

16.11.2017 00:38:26

Deniz Sevgisi

Denizi sevmek öylesine karşılıksız bir sevgi ki her türlü eziyete, doğanın hep üstünlüğüne karşın özgürlük ve yaşanılan mutluluklar adına bir bağımlılık gibi...

14.10.2017 21:32:28

Niye Denizci Bir Toplum Değiliz?

İzmir ve çevresinde yaşayan biri olarak körfeze yeni bir gemi geldi diye mutlu oluyoruz biz İzmirliler...

18.9.2017 11:55:55

Ekmeğini Denizden Çıkaran Üç Kuşak...

Bodrumlu balıkçı bir ailenin yolu Foça'ya düşer yıllar öncesinden. Kardeşlerin çocukları da el ele verip baba mesleğine devam ederler, her birinin ayrı ayrı meslekleri olmasına karşın.

21.8.2017 11:49:51 1

Denizin Zenginliği

Çoğumuzun görünce ürktüğü ya da acemilerin ilk denize girdiklerinde acı bir deneyimle dikenlerini çıkartmaya uğraştıkları anda tanıştıkları deniz kestanesi Echinoidea familyasına bağlı dikenli deniz yaratıkları olarak bilinirler.

25.7.2017 03:12:12

Yeni Nesil HECS Dalış Elbiseleri

Patentli Yeni Nesil HECS Aquatic Dalış Elbiseleri artık Türkiye’de de kullanılabilmekte...

18.6.2017 18:29:14

Çeşme'deki Deniz Kazasının Getirdikleri

Aralık ayında olan kazayı haberlerde duyar duymaz çocukluğumuzun geçtiği kıyıları görmek için gittiğimde görünen manzara içler acısı idi.

24.5.2017 12:16:44 1

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

TAYK 2018 Trofesi, MDK Kupası ile sona erecek

04 Ekim 2018

TAYK 2018 Trofesi'nin son mücadelesi olan MDK Kupası Yat Yarışı 6 Ekim Cumartesi günü koşulacak. Coğrafi rotalı yarış aynı zamanda trofe galiplerini de belirleyecek.

30 üniversite öğrencisi yelkenle tanıştı

30 Kasım 2014

İMEAK DTO İzmir Şubesi ve Ege Açık Deniz Yat Kulübü (EAYK) arasında imzalanan protokol ile yelken sporuna ilgi duyan 30 üniversite öğrencisi yelkenli yat kullanmayı öğrendi.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter