Yazar Hakkında

20 Ocak 2018, 11:05

Su Bazlı Epoxy Boyaların Alternatif Kullanımları:

Su bazlı epoksi boyalar, son yıllarda hızla gelişmekte olan bir teknolojidir ve yat boyaları alanında da öncü boya firmaları tarafından adapte edilmektedir.

Su bazlı epoksi boyaların en önemli özellikleri; içeriğinde tiner-solvent bulunmaması sebebiyle yanıcı buharlar oluşturmamaları, kokusuz olmaları ve tüm bu olumlu özelliklerinin yanında bir de zemindeki 1K (alkid, senetetik, selülozik vb.) veya 2K (epoksi, akrilik, poliüretan vb.) tüm boya sistemlerin üzerine sorunsuz uygulanabilmeleridir.

Solvent içermemeleri nedeniyle, iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından tekne ve yatların iç mekan boyama, astarlama işlerinde su bazlı epoksi boya ve astarların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Daha sağlıklı ve çevreci bir çalışma ortamı sunarken, ürün dayanımı ve performansından ödün vermeyen bu ürünler, hem tersanelerde yaşanan iş kazalarının önlenmesinde önemli bir rol üstlenmekte; hem de orta ve uzun vadede ortaya çıkabilen tiner-boya buharından kaynaklanan meslek hastalıklarının da oluşma ihtimalini en aza indirmektedir.

İş güvenliği alanında sağlıkları faydaların yansıra, su bazlı epoksi astar ve boyalar, özellikle yat refit-bakım işlerinde işçilik ve zamandan tasarruf edilmesinde de önemli rol oynamaktalardır. Su bazlı epoksi astarın ve boyaların yat refit işlerinde kullanılabileceği 3 farklı alternatif senaryodan bahsetmek isterim:

1) Teknenin mevcut iç mekan boyası (sintine, makine dairesi, tavanlar, zemin vb.) yenilenmek istenmektedir. Boyalı zemin genelde düzgün görünmekte, ancak belirli bölgelerde kabarma ve kalkmalar vardır, ayrıca matlaşma ve renk atma görülmektedir. Zemindeki boya 1K bir boya sistemidir (sentetik veya alkid) ve bu nedenle kimyasallara, fiziksel etkenlere karşı dayanımı zayıftır. Tekne sahibi çok daha dayanıklı 2K (epoksi veya poliüretan) bir boya sistemine geçmek istemektedir. Normalde 1K boya sistemleri üzerine 2 K bir boya sistemi direk uygulanırsa, 2K boya içerisindeki tinerler zemindeki 1K boyayı kabartır ve söker; zemindeki eski boyayı komple söküp almak garanti çözümdür. Ancak mevcut teknede ve şartlarda zemindeki eski boyayı tamamen sökmek mümkün değildir, yapılacak yoğun bir zımpara veya kazıma işlemi tekne sahibi tarafından istenmemektedir, ayrıca teknenin içinde yoğun tiner kokusu olacak bir boya uygulaması da istememektedir. Bu durumda, tekne sahibinin yardımına su bazlı epoksi astar(1) ve su bazlı epoksi sonkat(2) yetişmektedir.

Teknenin içindeki mevcut eski boyanın üzeri hafifçe çizdirilip, gerekli temizlik ve silme işlemi yapıldıktan sonra, su bazlı epoksi astar zemine uygulanır. Eski boyanın kalkıp, alttan teknenin ham zemininin çıktığı yerlere de mükemmel yapışan su bazlı epoksi astar (hem ahşaba, hem saca, hem de polyester-jelkota yapışabilmektedir), üzerine uygulanacak su bazlı epoksi sonkat için zemin hazırlar. Daha sonra 2 veya 3 kat su bazlı epoksi sonkat uygulaması yapılır. Böylelikle teknenin iç boyası eski 1K boya sökülüp kaldırılmadan, 1K'dan 2K'ya geçirilmiş olur.

2) Polyester teknenin güvertesinde kaymaz desenli bölgeler vardır. Bu bölgeler incelendiğinde, kaymaz desenin jelkot üzerinde yer aldığı, bu desenin üzerine de kaymaz özellikli 1K bir boya sistemi sürüldüğü görülmüştür. Tekne sahibi bu bölgelerdeki 1K kaymaz boyadan memnun değildir. 1K kaymaz boyalar, asit, yağ, mazot, tuzlu su, tiner gibi etkenlere çok dayanıklı değildir ve soyulma kabarma yaparlar. Bu nedenle bu bölgelere 2K bir kaymaz boya uygulanmak istenmektedir. Bu bölgelere 2K kaymaz boya direk uygulanırsa, zeminde yapışma sorunu ve kabarma oluşacaktır. Zemindeki 1K kaymazın kaldırılması gereklidir. Ancak en önemli engel, desenli jelkot zemin üzerindeki 1K boyanın zımpara yapılması ve sökülmesidir. Spiral veya taşlama ile yapılacak zımpara işleminde jelkot yırtılacak ve hasar görecektir. Bu durumda da tekne sahibinin yardımına su bazlı epoksi astar yetişmektedir. Zemindeki 1K kaymaz boya tel fırça ile çizdirilip, üzerindeki yağ, kir silinerek alındıktan sonra, ilgili bölgeler su bazlı epoksi astar (1) ile 1-2 kat astarlanır. Astar 1-2 gün içerisinde su ve nemini atıp ilk sertliğine kavuşacaktır. Bu durumda zemin yine tel fırça ile hafifçe çizdirilir ve zemine 2K kaymaz boya (3) uygulaması yapılır. Böylelikle sorunlu bölgede 1K kaymaz boya sisteminden 2K kaymaz boya sistemine geçilmiş olur.

3) Tekne iç mekanında veya dış mekanında 1K vernik sistemi uygulanmıştır. Verniğin çoğu bölgede zemine yapışması güzeldir ancak zamanla matlaşma ve renk atma yapmıştır. Tekne sahibi verniklerini 2K bir vernik sistemine döndürmek istemektedir. Ancak teknedeki eski verniklerin üzerine 2K bir vernik sistemi direk uygulanırsa, eski verniklerde kabarma, yapışma sorunu ve soyulma sorunları görülecektir. Tek çözüm olan eski verniklerin komple sökülüp kaldırılması hem zaman, hem işgücü hem de maliyet açısından tekne sahibinin tercih ettiği bir çözüm değildir. Öyle ki bazı bölgelerdeki eski verniğin komple sökülebilmesi de pek mümkün değildir. Bu durumda tekne sahibinin yardımına yine su bazlı epoksi sistemler yetişmektedir. Önce teknedeki eski vernikli yüzeyler hafifçe çizdirilip, zımparalanır ve uygulanaak olan su bazlı epoksi verniğe(4) zemin hazırlanır. Su bazlı epoksi vernik, 1 veya 2 kat zemine uygulanır. Özel yapısından dolayı, su bazlı epoksi vernikte A ve B kısımları karıştıktan sonra sütlü-beyaz bir görünüme kavuşur, bu normaldir. Vernik bu şekilde sürülür. Sürüldükten sonra 30 dk-1 saat içerisinde, yani kuruma aşamasında, suyun buharlaşmasıyla tekrar şeffaflaşıp, parlak bir görünüm ortaya çıkar. Daha sonra zemine uygulanan su bazlı epoksi vernik üzerine zımpara ile çizdirme yapıldıktan sonra istenilen yüksek dayanımlı poliüretan vernik (5) sistemi uygulanabilir. Böylelikle teknenin vernik sistemi çok daha az maliyet, işçilik ve zaman kaybı ile 1K'dan 2K'ya geçirilmiş olur.

Ürün Tavsiyeleri:

1) Tekno Aquapox Primer
2) Tekno Aquapox Finish
3) Teknomarin Polyurethane Kaymaz
4) Tekno Aquapox Varnish
5) Teknomarin Polyurethane Varnish

 

Yazarın Diğer Yazıları

Ahşap Teknelerde Vernik Teknikleri

Vernik uygulamaları, ahşap teknelerde çok estetik ve şık bir görüntü sunmakla beraber genellikle uygulamacıların ve tekne sahiplerinin gözünü korkutmaktadır.

14.3.2018 11:59:48

Yat boya uygulamasına başlamadan önce neler yapılmalıdır?

Eldiven gözlük ve maske takınız. Kullanılacak boyayı iyice karıştırınız. İçeriğinde bakır ve çinko olan boyalar daha fazla çökme yapabilirler.

8.12.2017 15:31:33

Su Bazlı Epoxy Boyaların Alternatif Kullanımları

Su bazlı epoksi boyalar, son yıllarda hızla gelişmekte olan bir teknolojidir ve yat boyaları alanında da öncü boya firmaları tarafından adapte edilmektedir.

8.12.2017 07:36:30

Teknelerde Boya Uygulama Sorunları

Deniz grubu ve endüstriyel boyaların ortak noktası uygulandıkları zeminleri, zorlu iklim ve ortam koşulları karşısında korumaktır.

18.11.2017 15:41:54

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Palmarina/Bodrum'da Yacht Show Eurasia başladı

15 Haziran 2017

Yacht Show Eurasia Fuarı serisini 14-18 Haziran 2017 tarihleri arasında Bodrum Palmarina'da bugün görkemli bir açılışla gerçekleştirdi

Sancak ve Flamalar

05 Ocak 2001

Yelkenle olsun, olmasın, denizde yapılan tüm yolculuklarda Haberleşme büyük önem taşır. Hem seyir edenlerin güvenliği açısından, hem de çevredeki teknelerin güvenliği açısından, seyreden tüm teknelerin birbirleriyle her durumda haberleşmeye açık olmaları ve bunun anlaşılır ve açık bir dille yapılması gereklidir.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Kampanya

BANNER

Yelkenci İlan Ver

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

MarinTurk Marina'da kaçırılmayacak fırsatlar

BANNER

Captain’s Sailing, sizi 12 saatlik teorik eğitimlerle ilk başlangıç noktasından alarak kendi teknenizle tüm dünya denizlerinde seyir yapma beceri ve bilgisine yükselmenizi amaçlar.

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

StatCounter