Yazar Hakkında

09 Şubat 2018, 19:38 1 Yorum

Ben Emekli Olmayı Hiç İstemedim

Bizim jenerasyondan olup da Orhan Veli?nin bu şiirini bilmeyen yoktur sanırım. Hepimiz ilk gençlik yıllarımızda otuz kuruşluk Güzel Marmara Şarabı ve tükrük köftesi eşliğinde kafayı bulunca okumuşuzdur defaten, buna eminim. Aksini düşünemiyorum.

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel
Kelimelerin bu kadar kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce

Bizim jenerasyondan olup da Orhan Veli’nin bu şiirini bilmeyen yoktur sanırım. Hepimiz ilk gençlik yıllarımızda  otuz kuruşluk Güzel Marmara Şarabı ve tükrük köftesi eşliğinde kafayı bulunca okumuşuzdur defaten, buna eminim. Aksini düşünemiyorum.

Ben de bilmezdim emekli olmadan önce bu hayatın bu kadar çekilmez olduğunu.

Deniz ve gemi özleminin bu kadar acı ve yakıcı olduğunu. Boğazdan geçen gemilere bakıp artlarından gözyaşı döküleceğini, Aliağa'ya söküme giden gemilerin ardından ağıt yakılacağını bilmezdim emekli olmadan once.

Emekli olmadan önce Süvari bey veya Beybaba diye hitap edilirdi bana. Mesleğimle ilgili biryerlere gittiğim zaman armatörlük firmalarında, limanlarda, acentalarda buyurun süvarı bey diye karşılanırdım, her istediğim yerine getirilirdi. Hemen hemen elimi sıcak sudan soğuk suya sokmazdım ben emekli olmadan önce.

Emekli olmadan önce  mahalle esnafının hitap şekli bile başkaydı. Buyrun Kaptan bey derlerdi. Şimdi ise ne vardı diyorlar. Bacak kadar itoğlu itler sıra filan dinlemeden omuz atıp geçiyorlar önüme, emekli olmadan önce bunu yapmaya yürek isterdi.

Ben emekli olmadan önce binde bir bindiğim otobüslerde muavinlerin laf söylemek ne hadlerineydi. Şimdi ise bıktık sizden be, geberin ulan, hem bedava gidiyorsunuz hem de koltuk işgal ediyorsunuz diyemezlerdi.

Güzel insan veletleri, anaları bildiklerimiz mi, babaları nereli? Orta okul veya lise talebesi fırlamalar yer vermemek için uyuyor numarasına yatamazlardı umumi nakil vasıtalarında ben emekli olmadan önce.

Ben emekli olmadan karşımda esas duruşta duran ikinci kaptanlarım, zabitlerim denizcilik firmalarında idari görevlere gelince belki bir iş çıkarda bir iki sefer yapar deniz özlemimi giderebilirim bir parça diye dünkü astlarıma hulûs çakmazdım emekli olmadan önce.

Ben emekli olmadan önce her tersaneye girer, her geminin köprü üzerine çıkar, kendimi tanıtır ve saygıyla karşılanırdım. Şimdi bırak kaptanı şabalak stajyerler bile yanaşıp kalkarken geri dur amca düşersin diyorlar lumbar ağzında. Ben emekli olmadan önce kimin haddineydi bana böyle davranmak!

Ben emekli olmadan önce seferden elim kolum dolu evime geldiğim zaman sultanlar gibi karşılanırdım. Ne şimdiki gibi sofra kaldırır, bulaşık yıkar ,ne de kapıcıya çöp poşeti yetiştirirdim.Güle güle git de su gibi gel diye uğurlanırdım evimden. Şimdi ise defol git de geri geleme inşallah diyen bakışlarla çıkıyorum evden, ben emekli olduktan sonra.

Ben emekli olmadan önce çok boğazlıydım. Yemeği zevkle yerdim. Denizcilerin en büyük zevki yemektir gemide. Kamarotlar, aşçılar devamlı sorarlardı başka bir emriniz varmı beybaba, özel bir şey istermisiniz süvari bey, daha yemek alırmısınız efendim.

Ben emekli olduktan sonra evimde sofraya sığıntı gibi oturuyorum. Çünkü ben bir sığıntıyım. Hiç bir boka yaramayan, çalışamayan, üretemeyen üstelik evde çoluk çocuğun yemeğine ekmeğine ortak olan bir asalağım, ben emekli olduktan sonra milletin başına bela olan bir rateyim vesselam.

Sanal alemde olsun hayatta olsun gemileri, kaptanları gördükçe haset ediyorum, kıskanıyorum ama elimden bir şey gelmiyor. O gemilerin içinde olmak istiyorum, olamıyorum, kıskançlık krizleri geçiriyorum, bunalıma giriyorum fakat netice  koca bir hiç. Beni  emekli eden, işsiz bırakan, karaya savuran düzene ettiğim küfürler buradan Bağdat’a çift sıra demiryolu olur.

Bir insan devlet memuru olur, banka memuru olur, ne bileyim 650 ye tabi bordro mahkumu 08.00-17.00 çalışan  at kıçında sinek misali yaşayan Abdullah Öztevekküloğlu, Murteza Sabırlı gibi kişiler emekli olunca hayatlarında fazla bir değişiklik olmaz. Her sabah daireye gider gibi belirli bir saatte mahalle kahvesine giderler. Bedava tarafından bütün gazeteleri okurlar, bir bilemedin iki çay içer koca gün pineklerler. Sonra başlarlar bitmez tükenmez şeker, kalp, prostat, tansiyon muhabbetlerine .Zamanı gelince evlerine gelirler, çorbalarını içip biraz televizyon izlerler ve erkenden çekilirler yataklarına. Hayatları bu minvel üzre gelip geçer. Ne bir yenilik, ne bir okazyon, ne bir atraksiyon ve ne bir heyecan. Sonra bir gün - genelde öğle namazı öncesinde - okunur selaları  ve biter gider hayatları. Hayatta iken fark edilmemişlerdir ki öldükleri zaman fark edilebilsinler.

Bir denizci öyle mi? Bir kaptan öyle mi?
Ne demişler? Üç türlü insan vardır: Yaşayanlar, ölüler ve denizciler.
Yüzlerce deyiş vardır denizciler üzerine denmiş.
Derler ki: Tanrı bile denizcilere ve şaşırmışlara fazla günah yazmaz. Çünkü onlar bu dünyada cehennemi yaşarlar.
Bu cehennemi cennete çevirmişiz yıllardır. Mükafat olarak da tekmeyi yiyip kıçımıza emekli edilmişiz. Ulan bu adalet mi? Ulan bu kader mi? Ulan bu insanlık mı be?
Ben emekli olmadan önce her sabah yataktan kalkıp lumbuz perdemi açınca değişik manzaralar görürdüm. Ben emekli olmadan önce her gün bir başka limanda gezerdim.
Ben emekli olmadan 24 saatte 48 saat çalışırdım, yaşardım, bir saatim bir öncekine benzemezdi. Geminin pruvasına gider kimsenin solumadığı havayı solurdum, kimsenin koklamadığı denizi koklardım, ben emekli olmadan önce.
Şimdi emekli oldum. S.....ettiler beni denizden, gemiden ayırdılar, onlar öyle sandı ama beni hayattan kopardılar.
Bakmayın gezip dolaştığıma, yiyip içtigime. O zahiri bir bedende yapılan refleks hareketlerdir. Yoksa benim ruhum ölmüştür. Ben Allah yapısı bir robotum. Bir zombiyim.
Ben bir halta yaramayan rate, Allahın bile unutuğu, gök gemisine bile kabul etmediği bir kaptan eskisiyim.
Kimse heves etmesin emekliliğe. Bir denizci ve hele bir kaptan emekli olursa biter, yok olur, ispermeçet mumu gibi erir, biter yok olur.
Ey armatörler, donatanlar, personel müdürü denen çanak yalayıcı zatı muhteremler, büyük büyük firmalarda kıç yalamayı ihtisas haline getirmiş yönetici geçinen yalakalar  size bir teklifim var.
Dinimi, imanımı, ruhumu satılığa çıkardım bir gemide kaptanlık uğruna. Bakın bedava veriyorum, buyurun alın ve tepe tepe kullanın ama bana da bedeli olarak filonuzda ki gemilerden birinde kaptanlık vereceksiniz. Size namus sözü veriyorum ki çıktığım seferden dönmeyeceğim. Bilerek, isteyerek yeğane sevğilim denizin kollarında ebediyete kadar uyumak için dalacağım sonsuz uykuya. Değmez bu kavanoz dipli sallanzort dünyada at kıçında sinek gibi yaşamaya çalışmak.
Hadi yok mu ruhumu satın alacak?
Bir seferlik kaptanlık karşılığında şeytana satılacak ruh var. Yok mu taliplisi yahu?

Gümüşyaka/Silivri

 

Yazarın Diğer Yazıları

Paşabahçe Vapurundan Haberler

16.12.2019 18:54:05

Bir Ayıp daha

İstanbul boğazının kıyısında Paşabahçe Koyunun Beykoz Belediye binasını önünde kıçtan kara edilmiş bir bebek var.

30.10.2019 15:50:40

Herkesin Bir Vahası Vardır

25.9.2019 19:18:25

Kafama İnen Kepçe

26.8.2019 14:32:18

Okumanın Tadı Başka

17.6.2019 21:36:12

Ölüler Evine Hoş Geldiniz

7.3.2019 18:11:52

Dönşü Olmayan Noktaya Yaklaşmak

Dönüşü olmayan nokta bir havacılık terimidir. Uçak piste çıkar, havalanmak için. Hızlanır, bir nokta vardır ki yani o hıza gelinceye kadar kalkıştan cayabilir. Durabilir. Dönüşü olmayan noktaya gelince duramaz, geri dönemez, manevra yapamaz. Muhakkak havalanmak zorundadır. Yoksa pist biter ve uçak ne olur onu da Allah bilir.

3.12.2018 20:29:52

Adı '' Gaz Monarch ''

Var mıdır şu küre-i arzda senelerce evlatlarının ölümüne tanık olup da onları kurtarmak için elinden bir şey gelmeyen çaresiz bir pir-i fani?

16.9.2018 13:08:52

Hayalimde Kalan S/S Manisa Şilebi

Yıllar geçsede hatırası hala ilk günkü gibi canlı kalan sevgili gemim S/S MANİSA ile ilgili bir anımı paylaşmak istedim.

29.7.2018 17:50:17

Cemil Kaptan'ın Bavulu

Anadolu yakasındaki kalbur üstü semtlerden birinde sokaklardan hurda toplayan hurdacıların bile almaya tenezzül etmediği bir bavul duruyordu çöp konteynerinin yanında.

1.7.2018 18:54:21

Emeklilik Hayatından Bir Gün

Evde sıkılıp duruyorsun çık biraz gez dolaş, arkadaşlarını filan gör, vakit geçir dediler. Yani açıkçası ayak altında dolaşmada nereye gidersen git, yeter ki evden uzaklaş, git demeye getirdiler.

17.6.2018 12:02:59

GEMİLER CANLIDIR

Sayın Kaptan Oktay Sönmez ölümsüz eseri "Anılarda Gemiler" isimli kitabında gemiden 'yedi denizde açan çiçekti' gemi diye bahseder. Bir gemiyi tarif etmek için bundan daha güzel, bundan daha anlamlı bir kelime duymadım, duyacağımı da sanmıyorum.

23.5.2018 14:42:27

Namıdiğer Ayı İhsan

16.4.2018 19:26:04

18 MART 1918 - Bilinmeyen Detaylarıyla

Bir ufacık mayın gemisinin dünyanın gidişatını değiştiren, harbin en az iki sene uzamasına, binlerce insanın ölmesine sebep olan hikayesini anlatmadan evvel zamanın İngiliz Devletinin Bahriye Nazırı Churchill'in 01.08.1930 tarihli Fransız ''La Revue de Paris'' dergisine verdiği beyanata bir göz atmakta fayda vardır.

15.3.2018 17:05:10
  1. güler varoçlu
    güler varoçlu
    29 Aralık 2018, 14:44
    kaleminize sağlık,yüreğinize sağlık kaptan TUNCAY ALPMAN...en kaptan annesiyim...

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Akdeniz'deki dalışa yasak sahalar

11 Mart 2001

Akdeniz'de bulunan dalışa yasak sahalar; Marmaris Turnalı burnu ile Köyceğiz Eşşek burnu arası, Dalaman Bükü-Akça burnu ile Gökçek Balburnu arası...

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter