Yazar Hakkında

21 Mart 2018, 17:53

Kıyılardan Halk Tam Olarak Faydalanabiliyor Mu?

Bu önemli soru beraberinde pek çok tartışmayı gündeme getirir. Özellikle yaz aylarında parsellenip , sahiplenilip , kiralanan kapatılan plajlar, lüks beachler çok tartışma konusudur. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen yeterince faydalanamadığı denizleri ve kıyıları , söz konusu rant olunca nedense pek kıymetli oluyor her zaman.


Anayasa ve kıyı kanununa göre kıyılar halkın eşit şartlarda kullanımına açıktır. Tel örgü çit vb şeylerle kapatılamaz dense de birçok yerde lüks plajlarla kullanımı kısıtlanmıştır. Bu yüzden kıyılarımızın mülkiyeti ve işletmesi çok karmaşık , çetrefilli ve bir türlü çözülemeyen bir sorundur.Büyük ölçüde halkın kullanımına kapalı olan kıyılarımızın halkın aktif kullanımına açılmasını sağlamak amacıyla yeni bir yürüyüş gurubu kuruldu Sarıyer’de. ‘’Kilyos Patika’’ gurubu adı altında facebookta sayfa açıldı ve gerçekleştirilen yürüyüşler sayesinde kısa bir zaman önce ünlü bir şirketin kapattığı Demirciköy’deki yol , kapatılması usulsüz bulunarak tekrar açıldı. Tabi ne zamana kadar ve yazın ne olacak bu durum belli değil. Etapları işaretlenmiş bu parkur sayesinde eşşiz güzellikteki Karadeniz kıyılarını görmek, tanımak ve sahip çıkmak kolaylaşacak. İki etaptan oluşan parkurun uzun olanı Rumeli Feneri’nden başlayarak Kilyos’ta sona eriyor.(12 km) Daha kısa olan etap ise Demirciköy’den başlayıp yine Kilyos’ta sona eriyor. (7 km)Yürüyüş parkurundan başka önemli bir kazanım daha var. İstanbul’un ilk tırmanma kayalıkları.. Bölgemizdeki forum ve dayanışma guruplarından arkadaşlarımızla birlikte kurulan ‘’Kertenkele Kaya Tırmanma Gurubu’’ , kasım ayında ‘’Özgürlük Çıkışı’’ adını verdikleri ilk tırmanışla Demirciköy Uzunya plajındaki kayalıklara tırmanış gerçekleştirmiştir. Sosyal medya üzerinden takip edebilir , yapılan yürüyüşler ve tırmanma ile ilgili görsellere ulaşabilirsiniz. Son aylarda yapılan bu etkinlikler kıyılarımıza sahip çıkmak adına olumlu gelişmelerdir. Umarım önümüzdeki zamanlarda bu etkinlikler artarak devam edecek ve sahillerimizin halkın özgürce kullanımına açılmasına katkı sağlayacaktır. İnsanlar arasındaki birlik ve beraberliği , dayanışmayı geliştiren bu ve buna benzer oluşumlar sayesinde daha aydınlık ve barış dolu günlerin geleceğine dair inancım güçlenmekte herşeye rağmen. !İstanbul’umuzda kıyılarımızda o kadar çok yapılacak şey var ki yeter ki sahip çıkalım yeter ki ısrarcı olalım...
 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

30.11.2018 16:34:56

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Kakavya (Yunanistan)

02 Mart 2010

Malzemeler 1 kg balık (karışık) 4 adet patates (orta büyüklükte) 4 adet kuru soğan (orta büyüklükte) 4 diş sarımsak 1 çay bardağı zeytinyağı 1 çay bardağı garnitür su tuz karabiber

Kahramanmaraş'ta kano ve yelken rüzgarı

10 Ağustos 2015

Minderde yetiştirdiği şampiyonlarla ''güreşin beşiği'' olarak nitelendirilen Kahramanmaraş, bu başarısını su sporlarında da yakalamayı hedefliyor.

ÜYE GİRİŞİ

Yazarlar

Facebook

BANNER

Profesyonel Gemi Modelciliği

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter