Yazar Hakkında

21 Mart 2018, 17:53

Kıyılardan Halk Tam Olarak Faydalanabiliyor Mu?

Bu önemli soru beraberinde pek çok tartışmayı gündeme getirir. Özellikle yaz aylarında parsellenip , sahiplenilip , kiralanan kapatılan plajlar, lüks beachler çok tartışma konusudur. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen yeterince faydalanamadığı denizleri ve kıyıları , söz konusu rant olunca nedense pek kıymetli oluyor her zaman.


Anayasa ve kıyı kanununa göre kıyılar halkın eşit şartlarda kullanımına açıktır. Tel örgü çit vb şeylerle kapatılamaz dense de birçok yerde lüks plajlarla kullanımı kısıtlanmıştır. Bu yüzden kıyılarımızın mülkiyeti ve işletmesi çok karmaşık , çetrefilli ve bir türlü çözülemeyen bir sorundur.Büyük ölçüde halkın kullanımına kapalı olan kıyılarımızın halkın aktif kullanımına açılmasını sağlamak amacıyla yeni bir yürüyüş gurubu kuruldu Sarıyer’de. ‘’Kilyos Patika’’ gurubu adı altında facebookta sayfa açıldı ve gerçekleştirilen yürüyüşler sayesinde kısa bir zaman önce ünlü bir şirketin kapattığı Demirciköy’deki yol , kapatılması usulsüz bulunarak tekrar açıldı. Tabi ne zamana kadar ve yazın ne olacak bu durum belli değil. Etapları işaretlenmiş bu parkur sayesinde eşşiz güzellikteki Karadeniz kıyılarını görmek, tanımak ve sahip çıkmak kolaylaşacak. İki etaptan oluşan parkurun uzun olanı Rumeli Feneri’nden başlayarak Kilyos’ta sona eriyor.(12 km) Daha kısa olan etap ise Demirciköy’den başlayıp yine Kilyos’ta sona eriyor. (7 km)Yürüyüş parkurundan başka önemli bir kazanım daha var. İstanbul’un ilk tırmanma kayalıkları.. Bölgemizdeki forum ve dayanışma guruplarından arkadaşlarımızla birlikte kurulan ‘’Kertenkele Kaya Tırmanma Gurubu’’ , kasım ayında ‘’Özgürlük Çıkışı’’ adını verdikleri ilk tırmanışla Demirciköy Uzunya plajındaki kayalıklara tırmanış gerçekleştirmiştir. Sosyal medya üzerinden takip edebilir , yapılan yürüyüşler ve tırmanma ile ilgili görsellere ulaşabilirsiniz. Son aylarda yapılan bu etkinlikler kıyılarımıza sahip çıkmak adına olumlu gelişmelerdir. Umarım önümüzdeki zamanlarda bu etkinlikler artarak devam edecek ve sahillerimizin halkın özgürce kullanımına açılmasına katkı sağlayacaktır. İnsanlar arasındaki birlik ve beraberliği , dayanışmayı geliştiren bu ve buna benzer oluşumlar sayesinde daha aydınlık ve barış dolu günlerin geleceğine dair inancım güçlenmekte herşeye rağmen. !İstanbul’umuzda kıyılarımızda o kadar çok yapılacak şey var ki yeter ki sahip çıkalım yeter ki ısrarcı olalım...
 

 

Yazarın Diğer Yazıları

Denizden Gelen Sanat

Şinasi Yelkenci, denizden gelen çöplerle sanat eserleri yapan biri. Onunla tanışmam bir ortak arkadaş vasıtası ile oldu. 4 yıl önce çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla Kumda Sanat Çalışma Grubu'nun ilkini düzenlediği Kilyos Kumda Sanat Şenliği organizasyonu sırasında bir süredir takip ettiğim ve çalışmalarını beğendiğim Şinasi Bey'’in tam da bizim şenliğimize uygun olduğunu düşünerek ona yazdım ve davet ettim. Bizi kırmayarak geldi ve ailesiyle birlikte ilk şenliğimizin katılımcılarından biri oldular. Ondan sonraki yıllarda da bizimle birlikte oldu. Birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduk ve o zamanlar yeni başladığı bu çalışmalarda yıllar içinde nasıl geliştiğini, ilerlediğini gördük.

30.11.2018 16:34:56

Yaşamak Onlarında Hakkı

Ülkemizde sokak hayvanlarıyla ilgili sorun onca çabaya rağmen maalesef çözülemiyor.

16.9.2018 13:23:21

İstanbul'un Değişen Çehresi, Doğa Ve Deniz

Gün geçmiyor ki İstanbul'da yeni bir yer imara açılmış olmasın. Artık bu haberlere öyle alışmışız ki şaşırmaz olduk. Çok değil şöyle on yıl kadar öncesine bile gitsek İstanbul'da yapılan tahribatları çok net görürüz.

29.7.2018 20:16:07

Kaplumbağa Kayalıklarına Tırmanış

Sarıyer Kilyos sahilinde bulunan Uzunya'da ki kayalıklarda geçen aylarda İstanbul'un ilk kaya tırmanma parkuru oluşturulmuştu. Birçok kere arkadaşlarımız tırmanma organizasyonu gerçekleştirdiler. Geçen hafta sonu artık bende fırsat bulup tırmanmaya gittim. Sizlere bu deneyimi anlatmak isterim.

29.5.2018 15:40:59

DENİZ SEVGİSİ

29.4.2018 15:03:03

Merhaba

İnsanoğlu ve doğanın savaşı belki kuruluştan bugüne süregelen bir süreç. Her zaman doğa kazansa da insanoğlu hala doğayla savaşmaya kararlı görünüyor.

20.2.2018 22:55:48

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

2 Bin Atıktan Balık Heykeli

16 Aralık 2019

Samandağ sahilinde iki ay boyunca dalgaların kıyıya sürüklediği plastik atıkları toplayan Mervan Altınorak, 3 metre eninde ve 2 metre uzunluğunda balık heykeli yaptı.

X-Yachts 2018’in Son Ödüllerini Topladı

18 Aralık 2018

Okyanus yarışı ARC, X-Yachts'a podyum getirdi. X65 Nika hem ilk finişi yaptı hem de genel klasman birincisi oldu. Xc 42 Salty Dog sınıfında birincilik, Xp55 Serenitiy etap birinciliği kazandı. Xc 45 Nina of Southampton ile X-46 Freedom sınıf ikinciliği elde etti. Bu arada ''PureX'' serisinden X4'da ''2019'un En İyi Gezi Teknesi''seçildi.

Ekim Ayı Yat Yarış Takvimi

27 Eylül 2017

TYF Ekim Ayı Yat Yarış Takvimi

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Atölye Kürün – Ressam, Heykeltraş, Ürün Satışları ve Özel Tasarımlar

BANNER

Dövmeliyim

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Özel İSTANBUL TIP MERKEZİ - 1998'den Bugüne Sağlıkla

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter