Yazar Hakkında

05 Nisan 2018, 22:50

Sessiz Sedasız Yapılan Törenler

      

       Yakın zamana kadar 4 nisan Deniz Şehitleri Günü, 25 nisan Kara Şehitleri Günü, 15 mayıs Hava Şehitleri Günü olarak anma / törenler ( İstiklal Marşı, göndere Şanlı Bayrağımızın çekilmesi ) yapılır, çelenkler konulur, günün anlam ve önemine uygun konuşmalar / şiirler okunurdu. Günümüzde her yıl 18 martta Şehitler Günü olarak tören yapılıyor.
       Aldığımız duyumlara göre bireysel olarak 4 nisanda Deniz Şehitleri Günü’nü ve 15 mayısta Hava Şehitleri Günü’nü tek başına veyahut birkaç yakınıyla ilgili günün daha önce töreninin icra edildiği yere gidip çiçeğini bırakıp saygı duruşunda bulunan vatandaşlarımız varmış. Bunlar o alana abidelerin yanında tek başına kendi törenlerini yaparak sessizce etraflarına hislerini belli etmeden, ilgi çekmeden göz pınarlarından birkaç damla yaş geldikten sonra dualarını edip yine sessizce geldikleri gibi uzaklaşıp kalabalığın arasına karışıp kaybolup gidiyorlarmış.
     Bana göre 4 nisan da, 25 nisan da ve 15 mayıs da üç ayrı tören yapılması çok daha büyük anlam taşıyordu. 18 mart günü anlam asla kaybolmuyor. Fakat üç ayrı ( deniz, kara, hava ) sınıfın töreninin tek bir günde yapılması.
     BÜYÜK ÖNDER GAZİ MUSTAFA KEMAL  ATATÜRK ‘’ VATAN ŞEHİTLERİN OMUZLARINDA YÜKSELİR’’ DEMİŞTİR.
     Vatanımız ve bayrağımız için hayatını feda edenleri rahmetle anarken aziz hatıraları önünde saygıyla eğilirim. Mekanları cennet olsun.


Yazı: B. Hulusi GÜRBÜZ

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

İstanbul İkinci Klasik Tekneler Buluşması

24 Eylül 2019

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu , FAHRİ KORUTÜRK Marinası ( Kalamış) , İstanbul Yelken Kulübü, Tuzla Yat Kulübü, Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü işbirliğiyle, '' Klasik Tekneler ''başlıklı konferansa ve seyir gösterisine ev sahipliği yaptı. Etkinlik kapsamında, Yat Tasarımcısı Yücel Köyağasıoğlu tarafından '' İstanbul'un Klasik Yelkenli Tekneler '' konulu panelde düzenlendi.

TAYK 2019 Trofesi ''5. International İstanbul Cup'' ile Başlıyor

08 Mayıs 2019

TEB Özel Bankacılık desteğinde düzenlenen TAYK 2019 Trofesi'nde heyecan 11-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak 5. International Istanbul Cup mücadelesi ile start alacak.

Zararlı Deniz Canlıları

12 Mart 2001

Denizlerimizde yaşayan zararlı canlı türleri oldukça azdır. Bununla birlikte yoktur da denilemez. Zararlı deniz canlılarını verdikleri zarara göre iki ana kısında inceleyebiliriz.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter