Yazar Hakkında

26 Nisan 2018, 10:52

OKYANUSU BİRLİKTE GEÇİYORLAR

Amatör denizci Cengiz Arslanoğlu, köpeğiyle beraber çıktığı dünya turuna devam ediyor.

Herhangi bir elektronik ekipman kullanmayan Arslanoğlu, Sadun Boro’nun rotasını takip ediyor.
Karasulu Amatör denizci Cengiz Arslanoğlu yelkenlisiyle 35 günde Atlası aşarak tarih sayfalarına 5 kişi ismi olarak yazdırdı.

Teknik ekipman kullanmayan Arslanoğlu’nun deniz seyahatinde köpeği “Pupa” eşlik ediyor. Cengiz Arslanoğlu. 13 Ağustos 2017’de dünya seyahati için Karasu’dan yelkenlisiyle yola çıktı. 3 yıl sürecek seyahati boyunca Boro’nun rotasını izlemeyi planlayan Arslanoğlu’nun teknesinin ismi S’Boro Of Karasu. Hiçbir yardımcı seyir aleti olmadan yolculuk yapan denizciye köpeği ‘Pupa’ eşlik ediyor.

Cebelitarık Boğazı’nı geçerek Atlas Okyanusu’na açılan Arslanoğlu, seyahatinin en zorlu geçişi için Kanarya Adaları’nın Las Palmas adasında hazırlık yaptı.  Girdiği adada 50 yıl önce Sadun Boro’nun yaptığı gibi teknesinin donanımını gözden geçirip bir aylık yiyecek aldı.

Arslanoğlu tek başına Atlas Okyanusu’nu geçen 5. Türk olarak denizcilik tarihine geçerken, can dostu “Pupa” ise Türk yelkenlisinde bunu başaran ilk köpek oldu. Arslanoğlu, “Sadun Boro 50 yıl önce bu seyahati yaptığında bizim için de bir hayali başlatmıştı. Onun rotasını izleyerek Türk denizciliğini tanıtmak istedim. Seyahatim boyunca sayısız fırtına atlattım, tek arkadaşım Pupa idi. 2 ay dinlenip Karayip Adaları, Panama, Galapagos üzerinden Pasifik Okyanusu geçişine hazırlanacağım” dedi.

Alıntı: Deniz Ticaret Gazetesi

 

Yazarın Diğer Yazıları

Dragut Sailing Cup, Nisan Ayında Başlıyor

D-Marin Turgutreis ve Turgutreis Yelken Kulübü iş birliği ile hayata geçirilen Dragut Sailing Cup yarışları, 4 Nisan- 7 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bodrum'da geleneksel hale gelen ve ilgi gören yarışlar bu yıl dört ayaktan oluşacak.

17.2.2020 20:28:00

 

Henüz yorum yazılmamış!

Yorum Yaz

500 adet karakter kaldı

Cumhuriyetimizin 96.Yılı İçin, Cumhuriyetin Sanatçıları, Ankara'da "Cumhuriyet" Sergisi'nde Eserleriyle Bir Araya Geliyor

28 Ekim 2019

Kurulduğu günden bugüne kadar çeşitli sanat projeleri düzenleyen, sanatı ve sanatçıyı destekleyen kuruluşlardan biri olan Portakal Çiçeği Uluslararası Plastik Sanatlar Kolonisi, artık gelenekleşen "Cumhuriyet" sergisini Ankara'lı sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

Denizde Bir Devekuşu

26 Nisan 2019

''O'' sizin gibi içimizden biri. Kendi elleriyle, bütçesi ölçeğinde inşa ettiği teknesiyle yol alıp yeni yerler, yeni tatlar, içindeki denizlerin özlemini yaşamak isteyen ve yeni amatör denizcilerin oluşumuna katkı sağlamaya çabalayan amatör bir denizci...

Sağlıklı Yaşam İçin Koşullar

05 Mart 2001

Akşam yemeğinde sofranızda bol bol yoğurt ve haşlanmış tavuk eti bulundurun.

ÜYE GİRİŞİ

BANNER

Marinturk Amatör Denizci Belgeni Al

Yazarlar

Facebook

BANNER

Dalgacı - Günlük Yatılı Turlar ve Özel Organizasyonlar

BANNER

Tutku Sailing Yacht / 0533 164 99 60

BANNER

Limbo Denizcilik - Tekne İnşa ve Tamir Malzemeleri / 0532 296 77 75

BANNER

Deniz Eskisi | Deniz Antikacısı | DenizEskisi.com

BANNER

Yelken Eğitimi Atilla Gökova Sailing

BANNER

Eskiler ve Antikalar

BANNER

plastmore.com Plastmore - Meant for more

BANNER

Babür Hüseyin Özbek'in Güvertede kitabı çıktı. Tüm seçkin kitapçılarda...

BANNER

StatCounter